Messi és Mbappé vb-párharca csak majdnem egyedülálló + videó
Vasárnap Argentína és Franciaország is a harmadik világbajnoki címéért lép pályára Katarban. Előbbinek Lionel Messi, utóbbinak Kylian Mbappé a vezére, akik egyben holtversenyben a góllövőlistát is vezetik. Persze az aranyérem fontosabb az egyéni díjaknál, különösen Messi számára, akinek a katari finálé az utolsó vb-meccse lesz.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A katari világbajnokság legjobb játékosáról szóló szavazás két futballista versenyfutása, akik ráadásul klubtársak a katari tulajdonban lévő Paris Saint-Germainben. Lionel Messi és Kylian Mbappé egyaránt öt gólt szerzett a döntőig vezető úton, így a góllövőlistán is fej fej mellett állnak. Jelen állás szerint azonban Messi lenne a gólkirály, ugyanis azonos találatszám esetén a gólpasszok döntenek, ebben a mutatóban pedig az argentin 3-2-re vezet Mbappé ellen.
A gólkirály gyakran nem a világbajnok csapatból kerül ki, legutóbb Ronaldo tudta egy vb-n mindkét címet bezsebelni, aki 2002-ben nyolc góllal járult hozzá Brazília győzelméhez. De azért előfordult már néhány alkalommal, hogy a finálé döntött a fontos egyéni elismerésről is.
Az 1978-as döntő hasonlít az ideihez abban, hogy ez a két világbajnokság hozott olyan finálét, amelynek mindkét résztvevője veszített előtte mérkőzést a tornán: akkor Argentína Olaszországtól, Hollandia Skóciától kapott ki. A döntő előtt a holland Rob Rensenbrink és a perui Teófilo Cubillas vezette a góllövőlistát öt találattal, azonban a hosszabbításba torkollott fináléban Mario Kempes duplájával nemcsak a vb-elsőségtől fosztotta meg a döntőben gólképtelen Rensenbrinket, hanem gólkirály is lett, hat találattal. Mindkettő máshogy alakul, ha Rensenbrink nem a kapufát találja el a rendes játékidő végén, a kilencvenegyedik percben.
A korábbi aranylabdás veresége az utód ellen
Az 1982-es vb döntője előtt teljesen megegyezett a helyzet az ideivel: az olaszok és a németek is a harmadik vb-címükre hajtottak, a góllövőlistát pedig holtversenyben vezette Paolo Rossi és Karl-Heinz Rummenigge öt-öt találattal. Rummenigge az előző két év aranylabdásaként érkezett Spanyolországba, a döntőben viszont csak Rossi talált be kettejük közül, aki hat találattal gólkirály lett, megnyerte az először kiosztott vb-aranylabdát, majd az év végén a France Football Aranylabdáját is. No, meg persze a vb-címet Olaszországgal.
Az egyiknek tizenegyesből sem ment
1994-ben is öt-öt góllal várta a finálét a két résztvevő gólvágója, a brazil Romário és az olasz Roberto Baggio. A döntőben viszont sem ők, sem más nem talált be százhúsz perc alatt, így egyikük sem érte utol a hatgólos Igor Szalenko, Hriszto Sztoicskov duót. Romário legalább a tizenegyespárbajban eredményes volt – a gólkirályi címért folyó versenybe ez természetesen nem számított bele –, Baggio lövésére viszont sokkal többen emlékeznek... Külön érdekesség, hogy máig Romário az utolsó játékos, aki világbajnokként vehette át a torna legjobb játékosának járó elismerést.
Messi, a nevető sokadik
2010-ben is mindkét finalista gólkirályjelölt hoppon maradt. A holland Wesley Sneijder és a spanyol David Villa is öt góllal állt, akárcsak Diego Forlán és Thomas Müller. A döntőt végül Andrés Iniesta gólja döntötte el Spanyolország javára, a gólkirályi cím legtöbb gólpasszának köszönhetően Mülleré, a vb-aranylabda Forláné, az év végi Aranylabda pedig nehezen megmagyarázható módon Lionel Messié lett, pedig Sneijder triplázott az Interrel a vb-ezüst előtt.
Aranylabdával azóta Messinek már tele van a padlás, világbajnoki aranyérme viszont még nincs, arra az idei finálé az utolsó esélye. Igaz, könnyen lehet, hogy ha begyűjti a hiányzó trófeát, akkor jövőre megkapja a nyolcadik Aranylabdáját is, mielőtt Kylian Mbappé sorra kerülne.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.