Lőw Zsolt magyar elődje a Bayernnél cipőkkel kereskedett Afrikában
Magyar Nemzet
2023.03.30. 08:38 2023.03.30. 10:36
Érdekes magyar kötődése van a legsikeresebb német klubnak, a 32-szeres német bajnok Bayern Münchennek. A bajor rekordbajnok eddig több magyar edzőt, összesen hetet alkalmazott a klub történetében, a nyolcadik, Lőw Zsolt valamennyi elődje sikereinél is magasabbra juthat.
A Bayern München története során mindig is előszeretettel foglalkoztatott magyar edzőket. Az Origó cikkéből kiderül, hogy a bajorok kispadján több honfitársunk is megfordult. Kürschner Izidór volt az első, aki itthon az MTK-ban futballozott, Németországban a Nürnberg kispadjáról csábította el a korszakban akkor még nem egyeduralkodó Bayern. Kürschner nem volt sikeres a bajorokkal: a bajnoki döntőbe sem sikerült eljuttatnia a csapatát.
A Chelsea BL-győztes magyar edzőjét baráti kapcsolat fűzi Tuchelhez, nehéz döntés lenne a váltás.
A második az 1927-ben munkába álló Weisz Leó volt, akinél rejtélyesebb figurát nehezen lehetett volna elképzelni a Bayernnél.
Ő itthon négyszer nyert bajnokságot az MTK-val, de hamar átnyergelt az edzők közé. Svájcba költözött és használt cipőket (!) szedett össze, azokat eladta Afrikában.
Nem erre a tettre figyelt fel a Bayern, korábban a városi rivális, Wacker München csapatánál sikeresen tevékenykedett, aztán a bajor klub addigi történetének legnagyobb sikerét elérve elvitte a csapatot az országos kupaelődöntőig, de ott alulmaradt a későbbi győztes Hamburggal szemben. Weiszt magyar szakember váltotta Münchenben: Konrád II. Kálmán 1928-ban fejezte be a futballista karrierjét, majd még abban az évben, 32 éves korában kötött ki a Bayern kispadján. Fiatalabb volt, mint a nemrég elbocsátott Julian Nagelsmann, de kevésbé eredményes.
Az őt váltó Dombi Richárd viszont történelmet írt a bajoroknál: ő volt az első edző, aki bajnoki címre vezette a Bayernt. 1932. május 29-én a nürnbergi fináléban 55 000 néző előtt a Frankfurtot győzte le a csapata, és ezt követően 37 évig nem szerzett újabb elsőséget.
Ki tudja, milyen pályaív adatott volna meg Dombinak, aki a nemzetiszocialisták hatalomra jutása után jobbnak látta elhagyni Németországot, a zsidó származású edző Barcelonában telepedett le.
Dombi után több évtizedig nem kopogtatott be a siker a Bayern ajtaján, jóllehet magyar edző is dolgozott a klubnál: Schaffer Alfréd 1945 tavaszán irányította a csapatot. A Bayern történetének első sikerkorszaka a hetvenes évekre esett, két magyar név ekkor is bekerült a klub történelemkönyvébe.
Lóránt Gyula szinte mindenkivel összeveszett Fotó: Sven Simon/SvenSimon/dpa Picture-Alliance via AFP
Az Aranycsapat védője, Lóránt Gyula és segítője Csernai Pál 1977-ben került Münchenbe. A duó szereplése nem volt diadalmenet, pedig a játékoskeret minőségével nem volt probléma, a kiesés elkerüléséért harcolt a Bayern. Lóránt nehéz természetű ember volt, többször is jelenése volt a labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága előtt. Nem nagyon szívlelték a smirglis stílusa miatt, de a játékosok sem rajongtak értük.
Triplázásra esélyes edzőtől nem szokás megválni, talán sosem derül ki, mi zajlott a háttérben.
Amikor kezdett megfagyni a levegő a Bayern öltözőjében, és az eredményekkel továbbra is adós maradt a csapat, a klub vezetői az edzőváltásban látták a kiutat. A Bayern akkori elnöke Max Merkelt akarta edzőnek, de a játékosok az öltözőben szavazást tartottak, és 16-0 arányban úgy döntöttek, hogy Lóránt segítője, Csernai legyen az utód. Ebbe a lázadásba természetesen belebukott Wilhelm Neudecker elnök, viszont a csapat elintézte, hogy egy újabb magyar arasson komoly sikereket a klubbal. Csernai négy és fél évig irányította a Bayernt, minden honfitársunknál hosszabb ideig. Ezen idő alatt kétszer lett bajnok, egyszer nyert Német Kupát, és 1982-ben döntőt vívott a Bajnokcsapatok Európa-kupájában.
Csrernai Pál (jobbra) sikeres és népszerű volt Münchenben Fotó: Sven Simon/SvenSimon/dpa Picture-Alliance via AFP
Lőw Zsolt, a Bayern nyolcadik magyar edzője, Thomas Tuchel vezetőedző segítője még Csernai sikerét is túlszárnyalhatja, ha szezon végén megnyeri a klubbal a Bajnokok Ligáját.
Borítókép: Lőw Zsolt elődei között volt néhány érdekes figura (Fotó: AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap, fejlécén a polgári jelző olvasható, amely értékrendet, irányvonalat, stílust is tükröz. Konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkkal Előfizetés
Segítsen megtervezni egy új állásportált! Ossza meg velünk álláskereséssel kapcsolatos szokásait és tapasztalatait!