Hankó Balázs felsőoktatásért és innovációért felelős államtitkár a rendezvényen arról beszélt, hogy jó ma a TF-n egyetemistának lenni, a csarnok elkészültével pedig „büszkén jelenthetjük, hogy a jó harcot megharcoltuk, a pályát végigfutottuk”. Hozzátette, ez mégsem egy folyamatnak a vége, hanem a sport és az egészség kezdete az, ami a 100 éve Klebelsberg Kunó miniszter által alapított egyetemen megvalósult. Kiemelte: aki a TF-re jár, az elköteleződik az egészség és a sport iránt, és „legyünk bár hivatásosak, vagy csak sportot kedvelők, ez életünk minél tovább való megélésének a kulcsa, és mindehhez az egyetemi szintű sportoktatás a középpont és az origó”.
Hankó Balázs a felsőoktatás megújulásáról beszélve elmondta azt is, hogy idén 33 százalékkal nőtt az első évesek száma, és már meghaladja a 106 ezer főt. Jól sikerült a gazdaság és az egyetemek összekapcsolása, a felvételi pontok átlaga pedig hat ponttal növekedett – jelezte. Emlékeztetett rá, a távlati cél, hogy 2030-ra legyen egy magyar egyetem a világ száz legjobb és három Európa legjobb száz egyeteme között, a nemzetközi diákok száma pedig duplázódjon meg és érje el a nyolcvanezret. Hangsúlyozta, hogy a kormány 2,5 milliárd forintot biztosít az egyetemi sport támogatására.
Edzőközpontként is tökéletes
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár kiemelte: a Csörsz utcai létesítmény az augusztusi budapesti atlétikai világbajnokság egyik edzőközpontja volt, és jelesre vizsgázott. Hozzátette: az új sportkomplexummal a nagy múltú felsőoktatási intézmény képes lesz megfelelni a modellváltási kihívásoknak. Schmidt Ádám felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen létesítmények nemcsak élsportolók számára biztosítanak világszínvonalú körülményeket, de ahhoz is hozzájárulnak, hogy minél több embernek váljon élete részévé a sport.
Mocsai Lajos, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke emlékeztetett rá, hogy az atlétikai vb-n részt vett külföldi versenyzők az edzőközpontot olimpiai színvonalúnak nevezték. A korábbi rektor a hétfői napot a felsőoktatás sporttörténeti napjának nevezte, hiszen megfogalmazása szerint egy sajátos műveltségi terület kapott olyan otthont, amely méltó az egyetem világhírű hírnevéhez. Felidézte, hogy 2015 őszén leégett a TF korábbi csarnoka, de már azon a hajnalon az újjáépítésen kezdtek gondolkodni, majd a kormánnyal a 2016-os riói olimpia alatt állapodtak meg.
A jövő szakembereit képzik
Sterbenz Tamás rektor úgy fogalmazott, hogy a magyar sport legfontosabb létesítményét adták át, mert itt fogják képezni a jövő sportszakembereit. Kiemelte, nincs más hely az országban, ahol az oktatás, a sporttudomány, a kutatás, a szolgáltatások és a valódi sport ennyire összefonódna, ezért jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a magyar nemzet egészsége, a magyar sport eredményessége és a közösségépítés kéz a kézben haladjon. Hangsúlyozta, hogy a létesítmény esztétikai élményt is nyújt, a XII. kerület ékköve lesz és a környéken lakók egészségét is szolgálhatja.
A főváros XII. kerületében lévő Csörsz utcában az egyetemhez tartozó sportpályák és a multicsarnok építése a ZÁÉV Zrt. kivitelezésében valósult meg a TSPC Kft. tervei alapján. A közel negyvenezer négyzetméteren megépült Dr. Koltai Jenő Sportközpontban kialakítottak egy nyolcezer négyzetméteres rekortán borítású atlétikai pályát, IAAF 2 nemzetközi minősítéssel, amely magában foglal egy élőfüves labdarúgópályát is. Továbbá elkészült egy műfüves labdarúgópálya és két teniszpálya is.
Borítókép: Az átadás előtti pillanatok (Fotó: Nemzeti Sport)
Videó az eseményről: