„Mindenkinek van egy kis DAC a lelkében” – Budapest legszebb mozijában mutatták be a DAC-filmet

A dunaszerdahelyi premier után hétfő este a fővárosi Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be a szlovák élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban szereplő FC DAC 1904-ről készült dokumentumfilmet. Tősér Ádám filmje a százhúsz éves futballklub történetén keresztül mutatja be a csallóközi és felvidéki magyarság sorsának alakulását, ami mindig szorosan kapcsolódott az egyesület életéhez. A premieren olyan ismert sportszemélyiségek tették tiszteletüket, mint a magyar vízilabda-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Kemény Dénes, a Ferencváros labdarúgócsapatának egykori játékosai, vagy az ismert televíziós kommentátor, Hajdú B. István.

2024. 12. 11. 11:30
Fotó: Kocsis Bence
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest egyik legszebb és legimpozánsabb mozija már többször volt filmfesztiválok, díszbemutatók és más rangos filmszakmai események helyszíne. Hétfő este hétkor Szlovákia egyik legpatinásabb sportegyesületéről, a 120 éves DAC-ról készült dokumentumfilmet mutatták be az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A picit esős idő nem riasztotta el a meghívott vendégeket, hogy a film kezdete előtt bő háromnegyed órával elkezdjenek gyülekezni, többen kedvesen üdvözölték egymást, s a rendező, Tősér Ádám is figyelt arra, hogy mindenkit személyesen is üdvözölni tudjon.

Fotó: Kocsis Bence

– Számomra fontos volt, hogy a premier előtti vetítés Dunaszerdahelyen legyen, és a visszajelzésekből úgy éreztem, hogy a film tetszett az embereknek – árulta el a Magyar Nemzetnek adott korábbi interjújában a 94 perces dokumentumfilm rendezője, Tősér Ádám, majd hozzátette, hogy úgy érzi, sikerült reális képet festeniük a klubról és az ott élő emberekről. 

Nagy sztárok a nézőtéren

A dunaszerdahelyi labdarúgó-egyesületnek a megalakulása óta kalandos sorsa volt. Különböző országok különböző bajnokságaiban szerepeltek már, a határok változásaitól függően. Az 1980-as, 90-es években többször került a nemzetközi kupákba a csapat, ezeket a sikereket az elmúlt években újra meg tudták ismételni a csallóközi focisták. Mára a DAC Szlovákia egyik legpatinásabb sportegyesületévé vált, és mindenképpen a legtöbb nézőt vonzó labdarúgócsapat. 

A filmvetítés kezdete előtt bő félórával a magyar vízilabdázás legendás alakja, a férfipólósokkal 2000 és 2008 között három olimpiai bajnokságot nyert Kemény Dénes is megérkezett. Nemsokkal később a Ferencváros két korábbi klasszis labdarúgóját, Lisztes Krisztiánt és Telek Andrást lehetett felfedezni a tömegben. Előbbi kedélyesen beszélgetett a vendégekkel, és az eszmecserék alatt néhány korábbi emlék, többek között a Newcastle elleni 3-2-es Fradi-győzelmet hozó mérkőzés is felidéződött.

 A meghívottak között felfedeztük a DAC tulajdonosát, Világi Oszkárt, aki már látta a filmet a dunaszerdahelyi premieren, de mi így is kíváncsiak voltunk a véleményére.

– Picit aggódom a bemutató miatt, mert most egy más közegnek lesz levetítve Ádám filmje. Dunaszerdahelyen azok látták először az alkotást, akik valamilyen formában már fertőződtek a DAC által kiváltott szurkolói érzelmekkel. Kíváncsi vagyok, hogy mik lesznek a reakciók – árulta el a dunaszerdahelyi csapat tulajdonosa, aki felidézett pár ifjúkori emléket.

Fotó: Kocsis Bence

– DAC-szurkolóként nőttem fel, és azt gondoltam, hogy ez a film csak az én generációmnak szól, akik a 80-as években élték át a bajnoki meccseket és a nemzetközi kupacsatákat. 

Ez nem így van. Egy kisváros és a labdarúgás találkozásának és az ebből kialakult közösségek történetei rajzolódnak ki a vásznon. Az emberek úgy mesélik el ezeket a sztorikat, hogy mindenkinek van egy kis DAC a lelkében, és ezekből a mozaikokból építik fel a saját képüket a klubról

– tette hozzá Világi Oszkár, aki hangsúlyozta, hogy a közösség és a futball egymást erősítette évtizedeken át Dunaszerdahelyen, s immár nem is tudnának elszakadni egymástól. – A rendező Tősér Ádám visszalépett és távolságtartó volt, picit távolabbi perspektívából figyelte a történeteket, s ez komplexebbé tette számomra az alkotást. Hideg fejjel rakta össze a filmet, amiben az én generációm tagjai szólalnak meg, mindegyikőjüket ismerem, s így én is másképp viszonyulok a DAC-filmhez.

Világi Oszkár szerint sokat tanultak az elmúlt évtizedben, és ennek az eredménye, hogy egy remek csapatot tudtak kialakítani Dunaszerdahelyen.

– Nem aggódok azon, hogy mi fog bekövetkezni, vagy mi nem. A munkát tovább kell folytatni, és majd jönnek az eredmények. A futball azért gyönyörű játék, mert valahol kiismerhetetlen. Hiába tudja valaki a nagy könyvet, minden történet más és más, s ki kell várni, amíg megíródik a végéig. Én ezt várom – utalt a jövő évi tervekre a DAC tulajdonosa, majd többekkel egyetemben befáradt a vetítőterembe. A rendezővel, Tősér Ádámmal készített beszélgetésünket itt olvashatja. A filmet az Uránia Film forgalmazza, a magyarországi bemutatója december 12-én lesz.

 
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.