Először is érdemes néhány tényt rögzíteni a vasárnap 15 órakor kezdődő NB II-es kiesési „szuperrangadó” előtt, amelyet a Tatabánya és a Honvéd vív egymással a bányászvárosban.

A másodosztályú bajnokságból két együttes esik ki. Jelen pillanatban a 15. helyen a Tatabánya, a 16. helyen a Honvéd áll.
Ez azt jelenti, hogyha most lenne vége a küzdelmeknek, mindketten az NB III-ba szállnának alá.
Honvéd: Ötszáz drukker vonattal megy Tatabányára
Akik figyelemmel követik az NB II küzdelmeit, jól tudják, hogy a Honvéd szurkolói idegenben is nagy számban mennek el a csapattal. Nem lesz ez másképpen Tatabányán sem, mert a vendégdrukkerek ötszáz jegyet vásároltak meg.
Ez azért is említést érdemel, mert a csapat eddigi teljesítménye nemhogy 500, de öt nézőt sem érdemelne.
A drukkerek nagyon készülnek erre a mérkőzésre, de a lelkük mélyén ők is tudják: ha a Tatabánya nyer, akkor szinte kilátástalan helyzetbe kerül Puskás Ferenc egykori csapata. Ráadásul a Kispest a következő hat fordulóban az összes olyan csapattal összecsap, amelyet a kiesés szempontjából közvetlen riválisának kell tekinteni. A 14. helyen álló, azaz még éppen bennmaradó helyen lévő Békéscsaba is négy ponttal előzi meg a Honvédot, azaz itt már tényleg nem lehet viccelni.

Ez az 500 drukker, aki vasárnap kora délelőtt útra kel Tatabányára, azért teszi meg ezt, mert félti azt az egyesületet, amely annyi, de annyi örömöt szerzett a magyar labdarúgás híveinek – itt nem feltétlenül a Honvéd-drukkerekre gondolunk. Mást ne mondjunk:
mindmáig a Honvéd az utolsó olyan magyar klub, amely tétmérkőzésen, idegenben le tudta győzni az Internazionalét.
Az olasz Internazionalét, Milánóban. Mindez 1976-ban történt, nem ma volt, de igaz mese volt. Sem előtte, sem azóta nem volt erre képes magyar kupacsapat.
Labdarúgó UEFA Kupa, 1. forduló: Internazionale – Budapesti Honvéd 0-1 (0-1)
1976. szeptember 15. Milánó, San Siro, 30 000 néző. Vezette: Corver (holland)
Inter: Bordon – Gasparini (Roselli), Fachetti, Oriali, Bertini – Bini, Martini, Merlo – Anastasi, Mazzola, Libera (Pavone)
Honvéd: Gujdár – Kelemen, Kocsis I., Szűcs, Varga J. – Pál, Kocsis L., Pintér – Fehérvári, Kozma, Weimper
Gól: Kozma (34.)
De a Honvéd volt az, amelyik két évvel később, 1978. november 22-én 4-1-re legyőzte a holland Ajaxot az UEFA Kupa 3. fordulójában. Nem soroljuk tovább, a régi dicsőségek elvesznek az éji homályban. És a mai Honvéd mai drukkerei már azzal is elégedettek lennének, ha az NB II 2025–26-os szezonjában is ott lenne a Budapest Honvéd neve a sorsoláskor.
A Tatabánya is kritikus helyzetben van
A Komárom vármegyei városban sem éppen boldogok azok, akik a település csapatának szurkolnak. Az ő szívükben is meg lehet mártani a tőrt, ha annyit mondunk, hogy az 1987–88-as NB I-es bajnokságban a bányászcsapat ezüstérmes volt, a Honvéd mögött.
Akkor a Honvéd–Tatabánya mérkőzést 22 ezer (!) néző előtt játszották le a Bozsik-stadionban.
Akkor Tatabányán rendszeresen 10 ezer néző tekintette meg a bajnoki mérkőzéseket, miközben idegenben Győrben 20 ezer, Pécsett 15 ezer, az Üllői úton 23 ezer néző előtt játszottak Plotárék.
A Tatabánya helyzete most annyiban különbözik a Honvéd sorsától, hogy ők 2024 nyarán jutottak fel az NB III-ból a másodosztályba. Akkor nagy ívű tervek születtek, nem kevesen voltak olyanok, akik máris a másodosztály egyik meghatározó csapatát látták a lelki szemeik előtt Tatabányán. Ebből semmi sem lett, sőt 2024 őszén akkora krízisbe került a csapat, hogy a vezetőségnek ultimátumot kellett adnia. 2024. október 10-én került sor arra a válságértekezletre, ahol a klub honlapja szerint a Tatabányai SC ügyvezető elnöke, illetve a csapat főtámogatója szerdán megbeszélést folytatott Dragóner Attila ügyvezetővel, valamint Gyürki Gergely vezetőedzővel. Az ultimátum úgy szólt, hogy a következő hat fordulóban a csapatnak legalább kilenc pontot kell szereznie, ellenkező esetben drasztikus változások várhatók a szakmai stábban és a játékosállományban egyaránt.

Ugyanez érvényes abban az esetben is, ha a Tatabánya folytatja a mélyrepülést, és a következő két fordulóban vereséget szenved.
Gyürki Gergely edző végül megmenekült, azaz ő ült a kispadon egy hete, amikor a Tatabánya 2-0-s vereséget szenvedett Szegeden.
A Honvédnál az őszi idény végén edzőváltás történt: a totálisan sikertelen Laczkó Zsolt helyére Feczkó Tamás érkezett, de vele sem történt nagy változás, mert egy hete a Budafok Kispesten tudta begyűjteni a három pontot.
A svájci ötödosztályból jött a Honvéd legújabb igazolása
Visszatérve a kispestiekhez: pénteken jelentették be, hogy a csapat leigazolta az egykoron világklasszis magyar röplabdázó, Kántor Sándor fiát, Kántor Kevint. A svájci ötödosztályból! Van egy olyan mondás, amely szerint egy csapatnak ott a helye, ahonnan beszerzi az új játékosait. Nem szeretnénk senkit megbántani, azt sem gondoljuk, hogy a kispesti csapatnak valóban ott lenne a helye, mindenesetre az jól megmutatja a Honvéd helyzetét, hogy már csak innen tud játékost szerezni.

Persze a Honvéd-drukkerek nagyon is tisztában vannak azzal, hogy a fejétől (is) bűzlik a hal. Bár az MLSZ egykori elnökének, Laczkó Mihálynak klasszikussá nemesedett mondása („…az elnök nem rúghat gólokat”) ma is sokat idézett, azért ne hallgassuk el a jelenlegi Honvéd vezetőségének felelősségét sem.
Akik nyomon követik még ennek a csapatnak a sorsát, tudják, hogy Fórizs Sándor sportigazgató neve mára szitokszó lett Kispesten.
Ugyanebben a helyzetben van Séllei Árpád, a Honvéd ügyvezető igazgatója is.
Vasárnap délután 15 órakor két nyomorúságos helyzetben lévő csapat csap össze Tatabányán. Amelyik kikap, az – nagy valószínűséggel – közelebb kerül a harmadosztályhoz, mint az NB II-ben maradáshoz.