Atlétikai belháború: nagyon durva vád a futás önjelölt megmentője ellen

Április első hétvégéjén elindult az atlétika, pontosabban a futók új versenysorozata, a korábbi 200 és 400 méteres világcsúcstartó, Michael Johnson által koordinált Grand Slam Track. Michael Johnson gigantikus pénzdíjakkal vonzza magához a futókat, a kezdeményezése azonban nem arat osztatlan sikert. Az ügyességi számok képviselői mellett az eddig egyértelműen elitsorozatnak számító Gyémánt Liga is kritizál, utóbbi sorozat alapítója, a magyar származású Patrick K. Magyar egyenesen doppingvádakkal ment neki Johnsonnak.

2025. 04. 13. 6:29
Michael Johnson (balra) Grand Slam Track sorozata nem arat osztatlan sikert az atlétika világában Fotó: AFP/Ricardo Makyn
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Michael Johnson az 1990-es évtized nagy sprintere volt, visszavonulásakor ő volt a 200 és a 400 méteres síkfutás világcsúcstartója is, az 1995-ös világbajnokságon és az 1996-os olimpián is megnyerte mindkét szám aranyérmét. Michael Johnson azóta sem távolodott el az atlétikától, idén pedig elindította a saját, sok vitát generáló versenysorozatát. A csak futószámokból álló Grand Slam Track nagy sztárokkal, viszont erősen foghíjas lelátók előtt debütált Jamaica fővárosában, Kingstonban. A Grand Slam Track a Gyémánt Liga riválisa lehet, s utóbbi sorozat alapítója, Patrick K. Magyar egyéb kritikák mellett egyenesen doppingvádakkal esett neki Johnsonnak.

Michael Johnson Grand Slam Track sorozatának nyitányán kevés volt a néző, pedig az atlétika Jamaica nemzeti ügye
Michael Johnson Grand Slam Track sorozatának nyitányán kevés volt a néző, pedig az atlétika Jamaica nemzeti ügye (Fotó: AFP/Ricardo Makyn)

A Gyémánt Liga a 2010-es elindulása óta évről évre egyértelműen az atlétika elitsorozatának számít, erre jelent részben veszélyt az új Grand Slam Track.

Miért csak futók indulhatnak az atlétika új csúcseseményén?

Az ügyességi számok szempontjából nem, ilyeneket ugyanis egyáltalán nem tartanak a Grand Slam Track állomásain.

A futást meg tudom menteni. Az atlétikát nem

 – védte meg a döntést a Grand Slam Track megalkotója, Michael Johnson, aki szerint az atlétika professzionalizálása csak a különválással valósítható meg.

Michael Johnson sorozatának nagy előnye: óriási pénzdíjak

A professzionalizálás alatt Johnson a jobb kereseti lehetőséget érti, s e téren nem is beszél mellé: a Grand Slam Track gigantikus pénznyereményeket ad.

Egy-egy Grand Slam Track-állomáson a kategóriák győztesei fejenként százezer dollárt kapnak, míg egy Gyémánt Liga-verseny-győzelemért tízezer dollár jár, amennyit a Grand Slam Track-kategóriák utolsó, nyolcadik helyezettje kap.

Ez még akkor is óriási különbség, ha Johnson sorozatában ezekért az összegekért kettőt kell futni az adott állomáson. Ha a Grand Slam Track pénzalapja fenntarthatónak bizonyul, az nyilvánvaló nyomást helyez a Gyémánt Ligára, hogy növelje a saját állomásain elérhető nyereményeket.

Grand Slam Track: kudarc a nyitányon?

Április első hétvégéje hozta el a Grand Slam Track-nyitányt, a helyszín az atlétika és a futás szempontjából ideális választásnak tűnő Kingston, Jamaica fővárosa volt.

Bár olyan sztárok futottak a stadionban, mint a 400 gát női világcsúcstartója, Sydney McLaughlin-Levrone, a 200 méter párizsi olimpiai bajnok, Gabby Thomas vagy a 110 gát korábbi olimpiai és világbajnoka, a jamaicai Omar McLeod, a kingstoni lelátók szinte kongtak az ürességtől. A sorozat másik három versenyét az Egyesült Államokban (Miami, Philadelphia, Los Angeles) rendezik majd, ahol a 2022-es világbajnokság nézőszám szempontjából szintén nem volt sikertörténet.

A hangulat inkább egy mauzóleumot idézett. Mit láttunk? Unalmas, élettelen versenyeket, hosszú üresjáratokat és egy teljesen üres stadiont

írta éles kritikájában Patrick K. Magyar, a Gyémánt Liga alapítója. Az üresjáratok természetesen következményei az ügyességi számok általa is kritizált elhagyásának.

Doppingvád Michael Johnson ellen

Magyar azonban nem állt meg itt, személyesen Johnsont is támadta, felidézve az 1996-os olimpiát, amikor az amerikai sprinter a 200-as döntőben négy tizedmásodperccel döntötte meg Pietro Mennea addigi világcsúcsát. Michael Johnson rekordját tizenkét évvel később Usain Bolt döntötte meg, aki ma is tartja a csúcsot.

Johnson futása után elhagytam a lelátót, és elhánytam magam. Az a teljesítmény több kételyt ébresztett bennem a sportág integritását illetően, mint előtte vagy azóta bármi

– fogalmazott meg alig burkolt doppingvádat Magyar, mielőtt felidézte Michael Johnson pénzéhségét jellemezve, hogy az atlantai futás után az amerikai csak olyan összegek fejében vállalt versenyeket, amelyet korábban az addigra kilencszeres olimpiai bajnok Carl Lewis kapott.

Michael Johnson sohasem bukott meg doppingteszten, ugyanakkor több váltótársa igen, emiatt például a sydney-i 4×400-as aranyérmét Johnsonnak is vissza kellett adnia.

Atlétikai belháború? Gyémánt Liga vagy Grand Slam Track?

Magyar már nem vállal szerepet a Gyémánt Ligában, a sorozat hivatalos kommunikációban doppingvádakig nem merészkedett, de szintén ellenséges hangnemet ütött meg, a közösségi médiában pedig jelezte: a bajnokok a Gyémánt Liga-versenyeken születnek.

– Általában szívesen látjuk az új projekteket, de nem látjuk szívesen az időpontütközéseket – mondta Peter Stastny, a Gyémánt Liga jelenlegi vezérigazgatója arra utalva, hogy május első hétvégéjén mindkét sorozatnak lesz versenye: a sanghaji Gyémánt Liga-állomás alatt a Grand Slam Track futói Miamiban versenyeznek.

Már most izgulhatnak a két sorozat vezérei, hogy hol rendeznek majd színvonalasabb futóversenyeket.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.