A FIFA elnöke átlépte a vörös vonalat, Csányi Sándor a lázadókkal tartott

Az egész világsajtót bejárta az a botrány, amely a FIFA, azaz a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség Paraguayban rendezett kongresszusán történt. Az UEFA fellázad a FIFA ellen? Tényleg háború robbanhat ki a világ legnépszerűbb sportágának első két embere között? S mi lehet ebben Csányi Sándor szerepe?

2025. 05. 17. 6:30
Csányi Sándor
Aleksander Ceferin (balra) és Gianni Infantino. Az UEFA és a FIFA elnöke között háború robbanhat ki Fotó: ROBERT MICHAEL Forrás: DPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ labdarúgósportjának elnöke, egyben a világ egyik legbefolyásosabb sportvezetője az olasz Gianni Infantino. A szlovén Aleksander Ceferin az UEFA elnöke, aki ezen a listán (erő, befolyás) a második helyet foglalja el. Ha ez a két ember szembemegy egymással, az nem sok jót sejtet. S akkor ott van még az MLSZ elnöke, Csányi Sándor, aki mindkét szervezetben (FIFA, UEFA) az alelnöki tisztséget tölti be. Nem lehetett könnyű helyzetben a magyar bankár és sportvezető, amikor csütörtökön este Ceferinnel együtt otthagyta a FIFA kongresszusát és kivonult a teremből. Ám mindez jelzés is, nem is akármilyen. Ha ehhez még azt is hozzátesszük, hogy a lázadókkal tartott az Angol Labdarúgó-szövetség elnöke, akkor érezzük igazán, hogy nem akármilyen dolgok történtek a dél-amerikai országban.

Csányi Sándor FIFA UEFA
Csányi Sándor is órákat várt a FIFA elnökére Paraguayban Fotó: AFP/Daniel Duarte

Csányi Sándor kivonulása után mi lesz a következő lépés?

Az, hogy a FIFA és az UEFA első embere nem eszik egymás tenyeréből, régóta tudott dolog. Kevesebben tudják, de Aleksander Ceferinnek nem ez volt az első kivonulása. 2024-ben a thai főváros, Bangkok rendezte meg ezt a tanácskozást. 

Ceferin ott sem várta meg a műsor végét, sokkal előbb elhagyta a termet. Nem vett részt azon a szavazáson sem, amelyen eldőlt, hogy a 2027-es női labdarúgó-világbajnokságot Brazília rendezi meg. 

Nem hallgatta meg Gianni Infantino záróbeszédét sem. Fogta magát, vette a sátorfáját és elutazott. Ekkor még egyedül volt, nem úgy, mint csütörtökön Paraguayban.

Gianni Infantino személye, személyisége, döntései régóta megosztják a világ sportszerető embereit. A svájci–olasz sportdiplomata nehéz időszakban, 2016-ban vette át az elnökséget, miután a sportág ellen sok-sok bűnt elkövető Joseph Blatternek nem lehetett maradása az elnöki székben. Mindenki azt hitte, hogy a csalásokkal, korrupcióval átitatott FIFA életében konszolidáltabb időszak köszönt be. Egy ideig ez így is tűnt, de aztán Infantino elszabadult hajóágyúként kezdett el viselkedni.

Infantino az elszabadult hajóágyú

Regnálásának első évében, 2017. január 10-én jelentették be, hogy a 2026-os labdarúgó-világbajnokságon már 48 csapat indulhat. Ezzel az intézkedéssel 

Infantino maga mellé állított jó néhány olyan országot, amely a futball szempontjából nem jelentős, de amikor szavazni kellett egy-egy kérdésben, ezek a küldöttek soha nem mentek szembe sem Infantinóval, sem a FIFA-elnök elképzeléseivel.

Infantino mindig is szem előtt tartotta azt, hogy szorosra fűzze a viszonyt Szaúd-Arábiával és a 2022-es világbajnokságot megrendező Katarral. Döntéseit csak és kizárólag a pénz mozgatta. A 2030-as világbajnokságot még „nem merte” a hatalmas arab országnak adni, de a 2034-es vb-t már igen. 

Csányi Sándor
Miközben Csányi Sándor és a FIFA-kongresszus küldöttei Paraguayban várakoztak, Gianni Infantino Donald Trumppal Katarban parádézott
Fotó: BAFP/Brendan Smialowski

A mostani botrány is azért robbant ki, mert Gianni Infantinónak fontosabb volt, hogy Dohában az Egyesült Államok elnökével, Donald Trumppal találkozzon, illetve tető alá hozott egy-két megbeszélést a szaúdi sportvezetőkkel. A FIFA elnöke többször beszélt arról, mennyire fontos, hogy a FIFA jó kapcsolatot ápoljon a Trump-adminisztrációval, mert ez elengedhetetlen a 2026-os vb sikeres rendezéséhez, amelynek fő házigazdája (Kanada és Mexikó mellett) az Egyesült Államok lesz. 

Természetesen az érthető, hogy nem Donald Trump fogja saját programját Infantino naptárához igazítani, ezt a FIFA ideges, Paraguayban várakozó küldöttei is megértették. 

A baj azzal volt, hogy a FIFA elnöke a Trumppal való találkozó után még olyan megbeszéléseket is tető alá hozott, amelyet később is meg lehetett volna rendezni. Legalábbis a FIFA delegáltjai és az UEFA elnöke szerint.

A világ végére utaztatott FIFA-küldöttek felháborodtak

Egy-egy FIFA-kongresszus óriási logisztikai és sportdiplomáciai esemény, amelyre a világ 210 tagországából utaznak el a küldöttek. Valahol nagyon is érthető, hogy miért tört ki botrány a paraguayi fővárosban. Itt lépett színre az UEFA elnöke, Aleksander Ceferin, aki egyenesen azzal vádolta meg Infantinót, hogy a FIFA elnöke magasról tojt a FIFA-család türelmetlenül várakozó küldötteire és magánpolitikai akcióit helyezte előtérbe. 

Már ez a mondat is nagyon erős, több mint szóháború. Az viszont, hogy Ceferin nem maradt egyedül, hogy a lázadásban komoly partnerekre talált, erős jelzés a FIFA elnökének.

Annak az elnöknek, akinek megalomán elképzeléseit az elmúlt időszakban nagyon sok bírálat érte. A 2025-ös nyár őrülete, a 48 csapatos klubvilágbajnokság miatt amúgy is elképesztő támadás érte már Infantinót, de eddig egyetlen klub sem ment szembe a FIFA-val. Az olasz Carlo Ancelotti egyszer ugyan jelezte, hogy a Real Madrid részvételére ne számítsanak ezen a tornán, de 24 órával később a május 26-án hivatalba álló brazil szövetségi kapitány hirtelen meggondolta magát. Sejthető, hogy miért. Ancelotti simán egyedül maradt, nem tartott vele senki. Ceferin azonban most komoly társakra talált.

Egyszeri figyelmeztetés vagy komoly lázadás?

Most már tényleg az a kérdés, mi az elképzelése az UEFA elnökének, s mit tervez a FIFA első embere? Itt már kevés lesz, hogy a FIFA főtitkára, Mattias Grafström azzal próbálta nyugtatni a kedélyeket, hogy a FIFA kiváló kapcsolatokat ápol az UEFA-val és az európai tagországokkal. Az sem egy erős mondat, hogy Mattias Grafström szerint Infantino fontos ügyekben intézkedett és nagyszerű kongresszuson vehetett részt Paraguayban. Merthogy ezek a mondatok hangoztak el a tűzoltás jegyében. Mert ezt az esetet nem néhány szoros időbeosztással rendelkező sportdiplomata sértett megnyilvánulásaként kell értékelni. Ez egy komoly sportdiplomáciai botrány.

Ceferin és Infantino háborúja már 2020-ban zajlott

A két nagyhatalmú sportvezető évek óta komoly harcol egymás ellen. 

Ebben a háborúban Ceferin nem áll rosszul, az UEFA legfőbb kincse, a Bajnokok Ligája minden évben százmilliók figyelmét köti le. 

A labdarúgó-világbajnokság szintén nem rossz móka, ám azt csak négyévente rendezik meg. Nem véletlen az sem, hogy Infantino egyszer már arról beszélt, hogy a focivébét nem négy, hanem kétévente kellene megrendezni. (Azt, hogy mindezt a selejtezőkkel együtt hogyan illesztik be az amúgy is agyonzsúfolt nemzetközi focinaptárba, senki sem tudja.) 2020-ban Ceferin már komoly pergőtűz alá vette Infantinót, azzal vádolva a svájci–olaszt, hogy a saját egója fontosabb bárminél. 

Lehet, hogy a felszín fecseg, de a mély nem hallgat

Infantino jelenlegi mandátuma 2027-ig szól. Már a 2023-as megválasztásakor azt üzente ellenfeleinek, hogy négy év múlva újra elindul ezért a posztért. 

German Football Association President Bernd Neuendorf makes a speech in favour of the joint Germany-Netherlands-Belgium bid to host the 2027 Women's World Cup during the 74th FIFA Congress in Bangkok on May 17, 2024. The 74th FIFA Congress is taking place in Bangkok with member associations voting on a range of issues including confirmation of the host nation or nations for the 2027 women's football World Cup. (Photo by Manan VATSYAYANA / AFP)
A Német Labdarúgó-szövetség elnöke, Bernd Neuendorf, aki komolyan bírálta Gianni Infantino tevékenységét
Fotó: AFP/Manan Vatsyayana

A német szövetség elnöke, Bernd Neuendorf már akkor jelezte, hogy az Infantino vezette FIFA rossz irányba halad, s komolyan bírálta a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség első emberét. Az MLSZ elnökétől, Csányi Sándortól ilyen bírálatot soha nem hallottunk, de az, hogy most ő is Ceferinnel tartott, jelzésértékű. 

Mert Magyarország messze nem tartozik a labdarúgás világhatalmai közé, de ha egy magyar ember a FIFA alelnöki székében ül, az komoly erőt és befolyást jelent. 

Ha egy ilyen formátumú ember – az UEFA többi delegáltjával együtt – kivonul, azt nem lehet egy kézlegyintéssel elintézni.

Infantino szerint ez az egész nem más, mint üres fecsegés. Lehet, hogy ő így látja. De a mély ezúttal mintha nem hallgatna.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.