Tavasszal jelent meg a Széchy Tamás – Élet – mű – örökség című könyv, amelyet az úszópápaként ismert edző két korábbi tanítványa, a magyar úszósport első világbajnoka, Hargitay András, a jelenlegi szövetségi kapitány, Sós Csaba, valamint e poszton egyik elődje, Tóth Ákos jegyez. A könyvben számos történet olvasható az ellentmondásos edzőről, a visszhangja pedig szintén ellentmondásos volt, sokan ugyanis előhozták azokat a vádakat, miszerint Széchy korábban szexuálisan zaklatott több fiatalkorú versenyzőt. Így tett Hosszú Katinka és az ügyben magát látványosan exponáló korábbi szövetségi főtitkár Batházi Tamás is, az egyik egykori áldozat pedig már a nyilvánosság elé is kiállt. Batházi ugyancsak ellentmondásos viselkedésére pedig most Szepesi Nikolett reagált.

Szepesi Nikolett Széchy Tamás miatt üzent Batházi Tamásnak
Az egykori Európa-bajnoki bronzérmes úszónő a visszavonulása után, a 2013-ban megjelent Én, a szexmániás című könyvével vált még ismertebbé, ezúttal pedig Batházit kritizálta.
Nagyon felháborít, hogy Tomika – elnézést a becézésért, mi mindannyian így ismertük és szólítottuk – teljes mellszélességgel kiáll most Széchy áldozatai mellett, de amikor én voltam az áldozat, akkor erről egész másképp gondolkodott
– mondta a Blikknek Szepesi Nikolett, aki hozzátette,
Batházi az ő könyve megjelenése után aláírt egy petíciót, miszerint hazug dolgokat állítanak a műben leírtak.
– Azóta kiderült: igaz volt, hogy fizikailag és lelkileg is terrorizált az edzőm, és az is, hogy a masszőr, „Kicsi bácsi” szexuálisan zaklatta az úszólányokat. Mindkettőről többen is nyilatkoztak, Turiról (György – a szerk.) például Cseh Laci is ugyanazt mondta, mint én, csak neki már elhitték.
Szepesi Nikolett azt is kiemelte, hogy egyedüliként Cseh László kért tőle személyesen és a nyilvánosság előtt is bocsánatot, Batházi viszont nem tett így. Az egykori úszónő úgy gondolja, hogy ha Kiss László nevét már nem viseli a róla elnevezett százhalombattai uszoda, akkor Széchyvel is hasonlóan kellene tenni.
Nem értem, legfeljebb sejteni vélem, hogy Batházi és a sportág ikonja, Hosszú Katinka ebben az ügyben, akárcsak a Milák-affér kapcsán, miért támadja ilyen hevesen a sportág vezetését.
– Szerintem el kellene fogadni, hogy a szövetség elnöke nem hozhat elhamarkodott határozatokat. A vizsgálóbizottság már dolgozik, nincs kétségem, hogy helyes döntés fog születni – nyilatkozta Szepesi.
Megkezdte munkáját a Széchy Tamással kapcsolatos vizsgálóbizottság
Dr. Papp Gábor ügyvéd vezetésével megtartotta első ülését a Magyar Úszószövetség által felállított, független szakértőkből álló bizottság, amely Széchy Tamás magatartását hivatott kivizsgálni – írta csütörtökön, a Szepesi-interjú megjelenése után a szövetség hivatalos oldala amely közleményét változtatás nélkül közöljük.
„A Bizottság – melynek tagja még dr. Tausz Katalin, Danks Emese, Tornyossy Mónika és dr. Ugrin Tamás – meghatározta ügyrendjét, illetve ezúton teszi közzé felhívását, hogy jelentkezzenek mindazok, akik úgy gondolják, hogy néhai Széchy Tamás edzővel kapcsolatban sérelmeik vannak. Az e-mail cím, ahol várják az érintettek jelentkezését: [email protected]. Meghallgatásuk történhet személyesen vagy elektronikus úton. A testület garantálja a jelentkezők anonimitását, amennyiben ezt igénylik.
A Bizottság úgy tervezi, hogy mások mellett a MÚSZ elnökét is meghallgatja majd. Wladár Sándor elmondta: „mindenképp megjelenek a bizottság előtt, hiszen fontosnak tartom, hogy ez az ügy mindenki számára megnyugtatóan záruljon”. Az Elnök emlékeztetett arra, hogy a gyermekvédelem, a bűnösök megfelelő súlyú szankcionálása az egyik legfontosabb prioritása a MÚSZ-nak, amióta ő vezeti a szervezetet. Számos alkalommal jelentette már ki: zéró tolerancia van a gyermekeket bántalmazókkal szemben. A 2018-ban elindított gyermekvédelmi program működő jelzőrendszerrel, folyamatosan bővített – a sportolók, edzők, szülők számára kötelező érvényű – magatartási kódexekkel, a MÚSZ etikai szabályzatán alapuló szankció-rendszerrel rendelkezik és rendszeres edzői gyermekvédelmi továbbképzéseket tart. A hatékonyságát bizonyítja, hogy az elmúlt 7 évben csaknem 80 bejelentés érkezett, amelyek egytől egyik kivizsgálásra kerültek, és súlyosságuknak megfelelően megszülettek az elmarasztalások, és/vagy a fegyelmi határozatok.
A MÚSZ elnöke bízik abban, hogy a Bizottság ugyanolyan alaposan és körültekintően jár majd el, mint a korábbi ügyekben. A Bizottság elkötelezett, hogy munkája végeztével széleskörűen tájékoztatja a közvéleményt a legfontosabb megállapításokról és javaslatokról.”