Titenötmillió forintért kelt el Semmelweis Ignác 1857-ben írt szakértői jelentése a Hereditas Antikvárium december 2-i aukcióján – számolt be a Vg. A tételre a magyar állam elindította a védettségi eljárást, ami – többek közt – azt jelenti, hogy a védett tárgyak az országból nem vihetők ki, adásvételük bejelentési kötelezettség alá esik, és velük kapcsolatban a magyar állam elővásárlási joggal bír. Így a védett tárgyak licitjébe általában nem szállnak bele a külföldiek.
A Magyar Nemzeti Múzeum egyébként az aukción élt elővásárlási jogával, Szent-Györgyi Albert kézzel írt levelére nyújtottak be igényt, amikor 200 ezer forintnál leütötték. A levél Rusznyák István orvosprofesszornak szólt, amelyben támogatásáról biztosítja barátját a második zsidótörvény benyújtásakor, és megígéri, hogy felemeli a szavát ellene, hiszen „nekem mégis van szavam és tekintélyem odahaza” – írja a Nobel-díjas biokémikus az 1939-es keltezésű levelében.
Kazinczy Ferenc erdélyi gróf barátjához írt episztolája hétmillió forintos leütési árat ért el, a teljes vételárhoz még hozzáadódik az árverezőház 15 százalékos jutaléka. Arany János levele barátjának és orvosának kétmillió forintért kelt el.
A teljes cikk a Vg oldalán, Milliós tételek és József Attila aláírása a Hereditas aukcióján címmel érhető el.
Borítókép: Semmelweis Ignác portréja (Fotó: Wikipédia)