Mária országában Jézus Krisztust negyven éven át „indexre” tették az istentelenek. Egyik látványos mozzanata volt ennek, amikor 1951. szeptember 23-a hajnalán a hatalma teljében terpeszkedő Rákosi Mátyás felrobbantatta a városligeti Regnum Marianum templomot. Túl sok idő nem adatott a tanácskommün bukásának emlékére, Szűz Mária tiszteletére 1931-ben felszentelt kegyhelynek. A világháborút túlélte, a diktátor ámokfutását nem.
A vandál beavatkozásra a hivatalos indoklás szerint azért volt szükség, mert a templom útjában volt a Felvonulási térnek. Helyére 1969-ben egy ordítva rohanó vöröskatona megmintázott alakja került – ma a Szoborparkban próbál uszítani…
A templom (illetve a bősz baka) helyére a rendszerváltozás után puritán fakereszt került, rajta felirat: „Itt állt a Regnum Marianum templom. Rákosi Mátyás 1951-ben leromboltatta”. 2000-ben ezt is lefűrészelték haragos ifjúkommunisták.
Az újraállított feszület mára egyfajta történelmi emlékhellyé lett. Két eszme mementója: a hité és a diktatúráé.
Az utolsó miséről az ÁVH kizavarta a zokogó híveket. A legelszántabbak élőlánccal vették körül a templomot, a többtucatnyi ellenállót az Andrássy út 60.-ba hurcolták.
Csöndben, gyorsan, „sunyiban” akarták elbontatni a templomot, ám a csákányok kicsorbultak a köveken. Isten háza nem könnyen adta meg magát. Robbantani kellett, beleremegett az éppen ébredő város. A Regnum Marianum a terrortól megszabadult nemzet háláját hirdette, lerombolása a proletárdiktatúra igazi ábrázatát. A magasba nyúló kereszt a fájdalmas múltra emlékeztet. A domb, ahol a kereszt áll, a Golgotára.