A dengue-láz a dengue-vírus által okozott megbetegedés. A kórokozót szúnyogok, többek között az ázsiai tigrisszúnyog terjesztik. A vírus emberről emberre szúnyogcsípéssel kerül át. (A dengue-lázat „csonttörő láznak” is nevezik, mivel olyan erős fájdalmat okozhat, hogy a beteg úgy érzi, mintha eltörnének a csontjai.)
A dengue egyre terjed
A betegség ma már több mint száz országban jelen van – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022 januárjában közzétett globális dengue-láz jelentésében, amiben külön kiemelték, hogy az esetek száma a harmincszorosára nőtt az elmúlt ötven évben. Nemcsak a betegek száma növekszik, ahogy a betegség új területekre terjed, hanem megnő egy járvány kitörésének veszélye.
A WHO szerint 2019-ben a világon rekordszámú, 5,2 millió dengue-lázas esetet regisztráltak, abban az évben Ázsiában ezrek haltak meg a járvány miatt.
Az egyik nehézség a dengue-láz terjedésének visszaszorításában, hogy a terjesztő szúnyogok nappal és éjszaka is aktívak.
A maláriát terjesztő szúnyogok viszont főként éjszaka aktívak, így az ágyháló hatékony módja a maláriás megbetegedések csökkentésének. Ez a védekezési intézkedés azonban nem lenne hatékony a dengue-láz ellen.