Kominternes kalandok Kolozsváron

2005. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeten Kívül Élők Baráti Társasága (NEKIBA) képviseletében Eörsi Mátyás ellátogatott a hét végén Kolozsvárra. Mindenesetre Kolozsvár magyarjai visszafogott szimpátiával fogadták Eörsit, amire két bizonyítékunk is akad.
Az első, hogy amikor a NEKIBA-tag Eörsi bejelentette, hogy a Református Kollégiumban szeretné megtartani a Miért idejétmúlt marhaság a nemzet? című előadását, Papp Géza református püspök közleményt jelentetett meg a helyi médiában, amely hírül adta: „Eörsi Mátyás 2005. március 4-én pénteken, a kolozsvári Református Kollégiumban NEM TART előadást, minden érdeklődőt szeretettel NEM VÁR a református egyház.” A közlemény megjelentetése után pedig Papp Géza püspök úr értésére adta a NEKIBA-tagnak, hogy nem teheti be lábát a kollégiumba. (Ezen a ponton megszakítjuk a történetet, és elidőzünk annál a kérdésnél, vajon miért akart Eörsi éppen a Református Kollégiumban fertőzni? Ugyanis a NEKIBA-tagok évek óta nyilvános idegrohamot kapnak, ha valaki egyházi vagy oktatási intézményben kíván – úgymond – politizálni, ezen túlmenően az egyházat magát fertőnek tartják. Ennek ellenére a másik NEKIBA-tag, Gyurcsány most az egyetemeket rohanja körbe, Eörsi meg éppen a reformátusok kollégiumát szemelte ki, hogy kifejtse undorító nézeteit. A sors útjai kifürkészhetetlenek…)
Egy szó mint száz, miután Eörsit kivágták a reformátusok, a pénteki előadást áttették szombatra, helyszínül pedig kiszemelték a Sapientia Egyetem kolozsvári épületét. A Kolozsvár Társaság – ennek tagja például Tibori Szabó Zoltán, a Népszabadság kolozsvári tudósítója, kihelyezett NEKIBA-tag – felhívta a rektort, és kért egy termet. A rektor adott is egy termet, abban a hiszemben, hogy nincs itt szó politikáról, még kevésbé Eörsi Mátyásról. Így azután meghirdették az előadást szombat 17 órára, a Sapientia Egyetemre (moderátor Tibori Szabó).
Fél öt környékén meg is jelent az épületben harminc-negyven fiatal, a portás beengedte őket, gondolván, máris gyülekezik a közönség. Ám a megjelenteknél szórólapok voltak, amelyek óva intettek a részvételtől. S hogy nyomatékot adjanak az intelemnek, rámásoltak a szórólapra néhány idézetet Eörsi Mátyástól. Azt például, amelyikben az erdélyi magyarok autonómiáját a budapesti kilencedik kerületben élő kínai zokniárusok autonómiájához hasonlítja, és azt, amelyikben kifejti, hogy egységes magyar nemzet márpedig nem létezik. Némi késéssel aztán, negyed hat körül befutottak a NEKIBA-különítményesek, Eörsi, Eckstein-Kovács és Tibori Szabó. A harminc-negyven fős sereg pedig nem engedte be őket a terembe. Az idézeteken kívül hivatkoztak még Bocskai István végrendeletére, amelyben nevezett az egységes magyar nemzet mindenekfeletti védelmére szólítja fel az utókort – s mivel a Sapientia Egyetem történetesen Bocskai fejedelem szülőházában van, hát ez a hivatkozás nem tűnt éppen légből kapottnak. Szóval megkérték szépen Eörsit, menjen isten hírével. És Eörsi ment… (A krónikás csak azt az egy, célt tévesztett tojást sajnálja, amit a folyosóról kellett feltakarítani.) Amúgy pedig jegyezzük meg a történet tanulságát: Eörsi és elvbarátai, a NEKIBA-különítményesek odarondítottak a határon túli magyarság ablaka alá, és most bekopogtattak papírért. Hja kérem, lehet, hogy ez a mentalitás elmegy bizonyos kultúrkörben, de mifelénk nem szokás. Úgyhogy maradj itthon, Eörsi! Vagy másfelé utazgass!
(Utóirat: Hírek szerint Eörsi azért ment Kolozsvárra, hogy előkészítse Gyurcsány március 15-i látogatását. Ha a másik NEKIBA-különítményes is oda meri dugni a képét, akkor ott kell lennünk. Minél többen…)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.