Kaliforniai naplemente

Kő András
2006. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megrendítő a kép: a tengerparton, a víz közelében, a homok parányi szemcséi közt ezervalahány fehér kereszt ágaskodik felfelé. Mindegyiken egy katona neve: azoké, akik Irakban fejezték be fiatal életüket. Egyik-másik kereszt tövében virág, mellettük sirályok tipegnek-topognak. Az előtérben két hatalmas tábla a katonák fényképeivel. Az első ezer az egyik táblán, a többi a másodikon. Valahogy nem illik a Los Angeles-i tengerparthoz, Santa Monica homokjához a látvány. Felzaklat. Nyugtalanít.
Vasárnapi sétára indultam a huszonnégy fokos melegben a februári napsütésben, és váratlanul ez a kép fogadott. A fából ácsolt, magas oszlopokon nyugvó mólón – a kaliforniai tengerparton van belőlük néhány – fekete énekes erőltette hangszálait, odébb különös ütőhangszerből csalt ki dallamot egy koldus-muzsikus. A párok pedig – idősek, fiatalok – merengve nézték a tenger hullámait. Minden békés volt és álomszerű. Én, a közép-európai, mélyet szippantottam a kaliforniai levegőből, hogy maradjon belőle otthonra is. Irigyeltem a bátor fürdőzőket, akik a vízzel incselkedtek. De mikor a móló végéről visszanéztem a partra, újra ezen a sok kereszten akadt meg a szemem.
B. mondta, aki kivitt a partra: az egyik helyi katona temetésén olyan erősen zokogott, hogy azt hitték, köze volt a fiúhoz. De tagadhatatlan: minden emberfiának köze van hozzájuk. Közvetve valamennyien felelősek vagyunk a halálukért. A feleslegesen kioltott élet fáj az életben maradóknak.
Hessegetem a képet, ahogy a kertemben a varjúkat, amikor kopogtatják a földre került diót, de ahogy a varjak visszajárnak, úgy húz vissza a homokba egy láthatatlan kéz, és döbbent rá a valóságra. A ragyogás, a gyönyör, a napsütés, az élet fényei mellett jelen van a tengerparton a naplemente, a szomorúság is. Az örök társak a világmindenségben. Napfelkeltekor jöhettek ide a láthatatlan emberek a tengerpartra, hogy arányosan, szinte egymásba kapaszkodva, a homokba erősítsék a keresztfákat, s beárnyékolják velük a hangulatot.
„Egy ember élete, életünk, kívülről nézve is vízszintes vonalnak hat – írja Pilinszky János –, mely a születés pillanatától a sírig ér. Életünk valószínű realitása azonban magasság és mélység függőleges síkján zajlik le, pontosabban: egyszerre a két síkon, vagyis a kereszt realitásában.” Hozzátehetjük: a legirreálisabb kereszt azoké, akik fiatalon, életük virágjában, „magasabb érdekekért” hagyták itt a földi világot. (Bush évértékelő beszédét hallgattam az amerikai televízióban, s mikor az Irakban hősi halált halt fiatalokra emlékezett, a kamera az egyik családot mutatta, az édesapát és az édesanyát, akik gyereküket vesztették el a háborúban. Összeszorult a gyomrom, látva, hogyan uralkodnak az érzelmeiken.)
A tények labirintusa volt ezen a vasárnapon a Santa Monica-i tengerpart. És a tények labirintusában nemcsak hogy eltévedünk, de az ember valami olyasmit érez, ami rosszabb a börtönnél, roszszabb mindenféle akadálynál és rabságnál: megfut előle a világ. Úgy indultam a tengerpartra, mint aki felerősödve hallja a szívének a dobbanását, hiszen a szépséggel és az életörömmel találkozik, s aztán kijózanodtam a kereszt egyensúlyában. Elhagyatottnak éreztem magam, pedig körülöttem minden azt sugallta: itt szárnyaid nőhetnének, itt keblére ölelhet a világ összes teremtménye, itt egy vagy a sok közül, akikre angyal felügyel, és akkor, ebben a földöntúli boldogságban arra gondoltam: „belehalhatunk” egy fölismerés, egy igazság, egy öröm vagy akár egy bánat átélésébe is, mikor visszatalálunk a realitás tengerébe.
Átölelt a szél, és nem hagyta, hogy lehajtsam a fejem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.