Oktatás: sok hűhó még több pénzért

Ingyenes jogosítványt, utazást, tankönyvet, iskolai étkezést, valamint tízezer új kollégiumi férőhely megépítését ígérte 2002-es választási programjában a ciklus végéig az MSZP. Ezzel szemben az utazás drágább, mint valaha, egy jogosítvány megszerzése körülbelül 150 ezer forintba kerül, az óvodákban, bölcsődékben és az általános iskolában sem jár ingyenebéd minden gyereknek, és a ciklus végéig – jó esetben is – alig négyezer új kollégiumi férőhely épül fel magántőkéből. Azok is olyan konstrukcióban, amelyek húsz évre eladósítják az egyetemeket. A balliberális kormány ígéreteiből szinte semmi nem valósult meg.

2006. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra választási kampányidőszakban vagyunk, így nem árt emlékezetünkbe vésni, hogy négy évvel ezelőtt ki mit ígért a voksok megnyerése érdekében. Az MSZP és az SZDSZ megnyerte az ígéretháborút, így 2002 és 2006 között ők kaptak lehetőséget arra, hogy teljesítsék azt, amiért az emberek bizalmat szavaztak nekik. Lássuk, hogy ebből mit sikerült megvalósítaniuk az oktatás területén.
A legmesszebbre Medgyessy Péter akkori szocialista kormányfőjelölt merészkedett. Már több mint egy évvel a 2002-es választások előtt programot hirdetett a Pilvax kávéházban. Az oktatást érintő legfontosabb ígéretei a következők voltak: az MSZP kormányra kerülése esetén bevezetik az ingyenes étkezést az önkormányzati bölcsődékben és óvodákban, ingyenessé teszik a tankönyveket az általános iskola első négy évfolyamában, térítésmentesen utazhatnak a diákok a lakóhelyük és az iskola között. Medgyessy megígérte azt is, hogy a ciklus végéig tízezer új kollégiumi férőhelyet építenek, a meglévő otthonokat pedig felújítják. A pedagógusok számára egyszeri jelentős béremelést, majd az inflációt meghaladó mértékű, folyamatos bérnövekedést vizionált.
Medgyessy megválasztása után már jóval alacsonyabbra tette saját maga előtt a lécet, és számos választási ígéretét módosította. A Cselekedni most és mindenkiért! címet viselő kormányprogramban már csak a rászoruló gyerekeknek ígértek ingyenes iskolai étkezést, és nekik is csak az óvodában, továbbá a tankönyv sem járna már alanyi jogon ingyen mindenkinek. A térítésmentes közlekedés helyett csupán nagyobb kedvezményekkel kecsegtetett a diákok utazását illetően. Bővült ugyanakkor az ígérethalmaz egy, már akkor is megvalósíthatatlannak látszó ponttal, amely szerint minden középiskolába, illetve szakmunkásképzőbe járó diák ingyenesen szerezheti meg a vezetői engedélyt.
A félidőben, 2004-ben a kormányfői pozícióhoz jutó Gyurcsány Ferenc már annyira óvatos volt, hogy a többoldalas Lendületben az ország! nevet viselő kormányprogramjában szinte semmit sem ígért, ami addigra már ne teljesült volna. Garantálta, hogy folytatják a rászoruló gyerekek ingyenes étkeztetését az óvodákban, és továbbra is térítésmentesen biztosítják a tankönyvet a közoktatásban a szegény családok gyermekeinek. Bejelentette, hogy útjára indítják Magyarország történetének legnagyobb felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programját, új tantermeket, modern oktatási központokat építenek. 2006 végére több ezer – ugye a korábban ígért tízezer helyett akár lehet kétezer is – kollégiumi férőhelyet hoznak létre, illetve újítanak fel az állam és a magánszféra együttműködésével.
Nézzük, mi valósult meg az ígéretekből. Az egyértelműen leszűrhető, hogy Medgyessy választási programja ígérte a legtöbbet, ám abból szinte semmi nem valósult meg. Az óvodában és bölcsődében sem jár ingyenebéd minden gyereknek, ahogy a tankönyv sem jár alanyi jogon az alsó tagozatban, sőt az utóbbi négy évben emelkedett a kiadványok ára. A közlekedési ígéreteknek éppen az ellentéte teljesült: az ingyenes utazás helyett minden évben az inflációt meghaladó mértékben emelkedtek a tarifák, a kormányprogramban szereplő nagyobb kedvezmények helyett pedig korlátozták a már meglévő utazási kedvezményeket is.
Medgyessy a választási győzelem után a kormányprogramban már jóval alullicitálta önmagát, hiszen erőteljesen korlátozta az ígéretek kedvezményezetti körét. Volt azonban egy új elem, mégpedig az ingyenes jogosítvány ígérete, amely már akkor is képtelen ötletnek tűnt. Nem is történt az ügyben előrelépés, a vezetői engedély megszerzése drágább, mint valaha. Gyurcsány Ferenc programja az oktatásban nem tartalmazott új elemet.
A tízezer új kollégiumi férőhely létesítésére vonatkozó ígéret volt az, amelyhez a legtovább ragaszkodtak a kormánypártok, hiszen Magyar Bálint oktatási miniszter még 2004-ben is tartotta magát a számhoz. Ehhez képest a legfrissebb adatok szerint az év végéig, és nem a ciklus befejeztéig, csak 3647 új hellyel bővül a diákszállók kínálata. Ráadásul ezek többsége sem állami forrásból, hanem magántőkéből épül, amelynek következtében az egyetemek húsz éven keresztül törlesztenek majd a befektetőknek. Fontos tudni, hogy a tízezres szám kimondottan az új helyek építését jelenti, hiszen Magyar ezenfelül azt is megígérte, hogy 2007-ig 17 ezer helyet újítanak fel. Magyar Bálint végül a múlt héten visszakozott: a miskolci kollégium átadásakor már arról beszélt, hogy 2006 végéig nyolcezer új kollégiumi férőhely létesült, illetve létesül. A miniszter vélhetően a nyolcezerbe a felújításokat is beleszámolta, ugyanis sajtóinformációk szerint eddig állami pénzből mindössze 1121 férőhely létesült, magántőkéből pedig 2756 új férőhelyet adtak át. A tervek szerint még a választások előtt elkészül Gyöngyösön is a 436 ágyas kollégium, Gödöllőn viszont már az új kormány avathatja föl szeptemberben a 450 férőhelyes szállót.
Megkérdeztük az oktatási tárcát is, hogy szerintük hány százalékban teljesültek az oktatást érintő ígéretek, és ami nem valósult meg, az miért várat magára. A minisztérium első kérdésünkre nem válaszolt, majd kifejtette, hogy bizonyos kérdésekben több teljesült, mint amit ígértek. Leszögezték: a kormányprogramban csupán tízezer új kollégiumi férőhely átadása szerepelt, ehhez képest 2005 és 2008 között 10 ezer új létesítése mellett 17 ezer helyet fel is újítanak, új oktatási központokat hoznak létre, illetve régieket újítanak fel.
A tárca azt is állította, hogy az ingyenes jogosítvány nem szerepelt kormányígéretként. Hozzáteszik: az ingyenes iskolai étkezés és az ingyenes tankönyvvel kapcsolatos ígéretek megvalósultak, hiszen az idei tanévtől a tanulók csaknem felének – rászorultsági alapon – nem kell fizetnie a tankönyvekért. A 100 ezer, ingyenes étkeztetésre jogosult, rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő óvodás gyermek mellett az új tanévtől már az alsó tagozatos tanulók egy része is kaphat ingyenebédet helyi önkormányzati döntés alapján.
A Fidesz szerint ingyenes utazás, tankönyv, étkezés, és jogosítvány helyett jelentős tarifaemelés, méregdrága tankönyv és vezetői engedély, valamint csorbuló kedvezmények összessége a négy év mérlege. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak azt mondta: az ígért kollégiumi férőhelyeknek csak a harmada készült el, az is háromszoros áron, amit az egyetemeknek kell megfizetniük. Az elmúlt években több száz óvodát és iskolát zártak be, és húsz százalékkal csökkentették az egyetemi férőhelyek számát. Hozzátette: már az is minősíti az oktatási kormányzatot, hogy nem teljesítették az ígéreteket, de az még nagyobb baj, hogy olyan intézményeket is szétvertek, amelyek korábban jó működtek. Sió ennek kapcsán utalt az évtizedek óta példátlan érettségi- és felvételibotrányra, a gyanús közbeszerzési eljárásokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.