Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a bevándorlók eltérő étkezési és kulturális szokásaival riogatott Csepelen. Hiába, nem mindenhol terem karcagi birka. Erről remek tudósítást írt kollégánk, a Hír TV pedig felvételt is készített. Majd Németh Szilárd bevallotta, ő már evett bogarat.
Na már most finoman jelezzük, hogy Magyarországon nem élnek olyan migránsok, akik meg akarnák változtatni a gasztrokultúránkat. Már csak azért sem, mert a Magyarországra bevándoroltak, más állampolgársággal bírók döntő többsége romániai magyar. Őket a németek követik, majd jönnek az ukrán, szerb, kínai és szlovák állampolgárok. A többiek létszáma elenyésző, legföljebb az Orbán-kormány által titokban befogadottak közül maradtak itt páran. És ha már általánosítások: Romániában a mics, a németeknél a kolbász dívik, sokféle kiadásban, rovarokat ritkán fogyasztanak, néha muslicát, futás közben.
Akit részleteiben érdekel a rovarevés, talál róla bőven irodalmat a világhálón. Kiderül például, hogy Malawi térségében valóban előfordul ilyesmi, de még Ausztráliában is, meg Pápua Új-Guineában, de az említett országok közül kizárólag néhány ausztrál tartózkodik jelenleg hazánkban, tény és való, hogy az ő rovarfogyasztási szokásaikról nem készítettek felmérést, talán érdemes lenne megpróbálni ezt, mondjuk, szombat este a Gozsdu Udvarban.
Kínában, Japánban vagy Mexikóban is eszegetik a rovarokat, igaz, nem az éhínség visz rá feltétlenül a fogyasztásukra, inkább számítanak ínyencségnek, mintsem kizárólagos betevőnek. De még egy kínaival, japánnal vagy mexikóival sem találkoztunk Budapesten, aki miután Magyarországra jött, ránk akarta volna kényszeríteni a bogarait. Sőt, inkább túlságosan is europizálják, amerikanizálják kínálatukat, az ínyencek nagy bánatára.
Ezzel együtt mennyivel jobb úgy élni a fővárosban, hogy ehetünk kínai, japán és mexikói étteremben is, ha miután meguntuk a birkapörköltet, fogyasztanánk némi bambuszrügyet, tengeri halat vagy babot. Kis Erős Pistával persze, hogy legyen ízük.
Amúgy személyes tapasztalat, hogy Afrikában is jobban szeretik a csirkét, mint a hernyót, csak éppen arrafelé, aki nem tudná, előfordulnak éhínségek és háborúk. Olyankor meg maradnak a hernyók. És mindenféle más férgek.