Einstand, ezt is megszereztük! – ekképpen dörzsölhette a kezét a parlamentben a fideszes Szűcs Lajos, amikor a Fidesz–KDNP-többségű parlament egyik utolsó aktusaként elfogadtatta törvényjavaslatát a Margitsziget részleges beépítéséről. Mintha csak a Pál utcai fiúkból ismert Pásztorok egyike magasodott volna Nemecsek Ernő fölé, úgy állt a vitában szinte egyedül a padsorok közt az egykori sikertelen Pest megyei közgyűlési elnök. Üveggolyó helyett azonban a fideszes pártkatona a régi „Dózsa-stadionért” nyújtogatta a kezét. A nemzetközi teniszversenyekre hivatkozó, a környezetet nem kímélő gigalétesítményről szóló jogszabály joggal váltotta ki Tarlós István főpolgármester felháborodását.
A pusztuló teniszpályák helyének százszázalékos beépítésével – a hatósági, építésügyi, természet- és árvízvédelmi előírások figyelmen kívül hagyásával – egy 26 méter magas monstrumot húznának fel Budapest kiemelt zöld területére. Szűcs Lajos, a Magyar Teniszszövetség elnöke mindent bevetett: ő volt az előterjesztés benyújtója, bizottsági ajánlója, sőt frakciójának vezérszónoka is. Azonban legfeljebb a javaslatát olvasás és értelmezés nélkül megszavazó 129 képviselőtársát verhette át. Tarlós István szerint Szűcsünk nem mondott igazat, amikor arról beszélt a fideszes vezetőknek, hogy egyeztetett a városvezetéssel, sőt a főpolgármesterrel is. Tarlós azonban nem szereti, ha teljesen hülyének nézik, ezért elérte, hogy módosítanak a megalomán terveken. A főváros beleszólhat, hogy mi épüljön a néhány éve a fennhatósága alatt álló Margitszigeten.
A kormányt is becsapó, magányos harcos fideszes teniszlobbistáról szóló magyarázatot azonban nyugodtan elfelejthetjük. Hiába fogta állítólag a fejét a történtek miatt a margitszigeti törvény megszavazásakor Bulgáriában lévő Orbán Viktor, és hiába állt ki nem túl meggyőző módon a főváros mellett Rogán Antal. A parlamenti jegyzőkönyvek azt bizonyítják: a kabinet vastagon benne van a buliban. A plenáris ülésen ugyanis Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, a törvényalkotási bizottság tanácskozásán pedig a szintén államtitkár Kara Ákos biztosított mindenkit, hogy hasznos lesz a vélhetőleg sok tízmilliárdos beruházás. Tán a tervezést és a kivitelezést is jó előre kiosztották az egyre növekvő áprilisi választási kockázatok miatt.
A harmadik Orbán-kormányban ugyanis elképesztő méreteket öltött az egy főre eső polihisztorok száma, gondoljunk csak a polgármesterként is milliárdos vállalkozónak felkent Mészáros Lőrincre, a kormányfő lányának kezével a fele királyságot is elnyerő Tiborcz Istvánra vagy a simán csak kötélbarát Garancsi Istvánra. Bármelyikük alkalmas arra, hogy a teniszstadionnak álcázott kongresszusi központ beruházását beindítsa, hogy egy esetleges új kabinetnek már ne legyen más dolga, csak fizetni, mint a katonatiszt. Közpénzből.
Szűcs Lajos a parlamentben azon túl, hogy a tenisz jótékony hatásait, az úgynevezett ATP-versenyek és a Davis-kupa-meccsek nemzetközi nézettségét ecsetelte, Babos Tímea és Fucsovics Márton eredményeivel büszkélkedett, az átöltözni sem tudó szigeti futókat sajnáltatta, végül is kinyögte: „Ez viszont egy nagyon komoly üzleti vállalkozás is.” A fideszes matador, aki egymaga vezényelte le az egynapos törvényalkotást, részletesen kitért a „konferenciaturizmus” előnyeire. Sőt az előzetes bizottsági vitában bedobott egy „atombombát” is, amely szerint a Margitsziget lesz a jövő évi Maccabi-világjátékok egyik fő helyszíne. Ez indokolja a határidők lerövidítését, azaz a törvényi, hatósági előírások elhagyását is.
Ahogy Lánczi Andrástól tudjuk, a Fidesz legfőbb politikája végső soron a korrupció, és mint azt Nemecsek Ernőkként mindannyian a saját bőrünkön érezzük, ennek az einstand is a része. Nem ma kezdték! Egyik legfőbb terepük a főváros, annak az érdekeire hivatkozva a XIII. kerülettől csaklizták el évekkel ezelőtt a Margitszigetet. Szűcs Lajos pedig menet közben bevallotta, hogy a teniszbizniszre már vagy nyolc-tíz éve feni a fogát a párt. Nem meglepő, így einstandolták Budapesttől a Városligetet, ahol most, akár egy terepasztalon, tologatják a múzeumaikat, kitépik, majd máshová ültetik a fáikat, cserjéiket. A budai Várban már 2010 után „Kuss lett a neve” az I. kerületi fideszes polgármesternek. A vizes világbajnokság pénznyelője, a Duna Aréna építése is a Dagály fürdő – üveggyöngyökkel elfedett – einstandolásával kezdődött, majd a Bálna került sorra. Utóbbira néhány éve még a főváros új szimbólumaként tekintettek. A milliárdokért nagy nehezen visszaszerzett építményt Lázár Jánosék már kinézték maguknak, s vinnék is bagóért.
Csakhogy Budapest után vasárnap Lázár „modern városa”, Hódmezővásárhely is közbeszólt: az einstandnak vége!