idezojelek

Lassú ébredés

Egy friss közvélemény-kutatás eredménye szerint a BLM-szimpatizánsok száma jelentősen csökkent.

Cikk kép: undefined

Mostanában gyakran bele lehet futni olyan véleményekbe, hogy a németek és az amerikaiak „teljesen meghülyültek”. Ezekkel a sommás odacsapásokkal – mint az ítélkezések jelentős részével – érdemes óvatosan bánni, már csak abból az egyszerű megállapításból kiindulva, hogy a németek és az amerikaiak között akadnak ilyenek is meg olyanok is, akár a magyarok vagy a burundiak közt. Ez nem az „egyrészt-másrészt kenegetés”, hanem maga a rögvalóság, a világ már csak ilyen. Házunk tájánál maradva még egy pillanatra, nálunk is felbukkant például egy egyén, aki a fideszes nyugdíjasok járvány általi megtizedelésében bízva rohanna a forradalomba (pontosabban a hatalomba), és még támogatói is akadnak szép számmal, mégsem repesnénk a boldogságtól, ha azt olvasnánk, hogy a magyarok en bloc idióták.

Amerikával, pontosabban az Amerikai Egyesült Államokkal kapcsolatban magam a kinyilatkoztatás legcsekélyebb szándéka, valamint a saját tévedhetetlenségembe vetett sziklaszilárd hit nélkül úgy vélem, hogy Közép-Európából, tehát óriási távolságból nézve már valóban nem az az ikon, amit tátott szájjal bámultunk a moziban a megszálló „szovjet” katonák vodkaszagú leheletével a tarkónkon, de azért korai lenne temetni. Nagy nemzet, túléltek már súlyosabb időszakokat is. Igaz, azóta gyökeresen megváltozott. A tömegkommunikáció és a média különböző leágazásainak legerősebb és leghangosabb részeiből az jön le a fogyasztónak, hogy az amerikai nép egy hajnalon kollektív lelkiismeret-furdalásra ébredt, és most szobrokat hajigálnak az óceánba. Arról már kevesebb híradás szól, hogy mindeközben Jack mit csinál Kentuckyban a pick-upja platóján. Gyaníthatóan élelmiszert szállít azoknak, akik lebunkózzák, de ez kevésbé érdekes.

Ténynek tűnik viszont, hogy az elmúlt három évben Amerika fele a szó szoros értelmében letérdelt. Egy rendőri intézkedésnek köszönhetően, melynek során meghalt egy George Floyd nevű fekete ember. Akinek a nevét egyébként ugyanúgy megjegyeztük, mint Martin Luther King tiszteletesét, holott lássuk be, ég és föld a különbség. A fekete emberért pedig nem fogok magyarázkodni, én még a Huckleberry Finnen és a Hairen szocializálódtam, ráadásul boomer vagyok és kinyírtam a Földet. Floyd halála után viszont azonnal békés tüntetések kezdődtek, majd miután eltakarították a romokat a felgyújtott városrészekből és a biztosítók kifizettek cirka kétmilliárd dollárt azoknak, akik rosszkor parkoltak vagy rossz helyen üzemeltettek kapucnis mackófelsőket és lapos tévéket árusító szaküzleteket, szárba szökkent a Black Lives Matter mozgalom, és a „csak az a jó ember, aki térdel” toleranciájának jegyében végső csapásként kifütyülték a magyar focistákat Németországban.

Mostanra azonban szűnni látszik a lelkesedés. Egy friss közvélemény-kutatás eredménye szerint a BLM-szimpatizánsok száma jelentősen csökkent annak ellenére, hogy befolyásos támogatóik (legalábbis nyilatkozatok szintjén) odavannak a lánglelkű harcosokért. A nyilatkozatok persze nem kerülnek semmibe, és alighanem addig folytatódnak majd, míg az egész el nem veszíti a trendi jellegét vagy a srácok be nem költöznek közvetlenül Roman Polanski egykori kecója alá. A felmérés legérdekesebb része azonban az, hogy mi okozta a rokonszenvindex csökkenését. Az valószínűsíthető volt, hogy Jack Kentuckyban nem változtatta meg az alighanem eddig is lesújtó véleményét, ő a hagyományoknak megfelelően szárazon tartotta a puskaport a hívatlan látogatók felbukkanásának esetére, reggelente meg beröffentette a traktort, benyomta a légkondit, és az ülés magasságából tett az eltörlés kultúrájára. Viszont és ugyanakkor a független és a latin szavazók véleménye megváltozott. A háttérben az bujkálhat orvul, hogy a latinók nem hülyék. Borotvaéles logikával rájöttek, hogy amennyiben BLM-ék és társszektáik ráunnak a fehér, angolszász, protestáns vér ízére, akkor ők következnek. Meg az ázsiaiak, a zsidók, a „hagyományos” feministák, majd végül, de nem utolsósorban a biciklisták. Egy másik logika, a „forradalom” logikája szerint ugyanis egy rendes, végigvitt „forradalom” felzabálja a saját gyerekeit is. A legvége valami miatt mindig az ember­evés, gondoljunk csak a néhai Mao elnök kulturális forradalmárainak hevületére.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.