A műsorvezető kifogásolta, hogy a kormány „azt szajkózza”, hogy mielőbb béke kell. Friderikusz szerint ez azt jelenti, hogy akkor Ukrajna tegye le a fegyvert és nyugodjon bele a területvesztésbe, vagy esetleg azt, hogy Oroszországnak ki kellene vonulnia. Bár ez utóbbit ő mégsem hiszi.
Az egyébként egy pillanatig sem merült fel a beszélgető felekben, hogy a magyar kormánynak, Magyarországnak – és a világnak – lényegében mindegy, hogy milyen okból jön létre a béke vagy akár egy tartós tűzszünet. Nem véletlen, hogy ezt a kabinet egyetlen tagja sem definiálta. De a valóságtól elrugaszkodott Friderikuszt és Békesit az ilyen apróságok nem érdekelték.
Ezután a bukott politikus belehergelte magát a miniszterelnök Tusványoson mondott egyik gondolatsorába, amely szerint az oroszok arra törekednek, hogy az őket távolról, a front ukrán szakasza mögül veszélyeztető fegyverrendszerek miatt egyre nyugatabbra tolják állásaikat, vagyis az amerikai nehézfegyverek érkezése Ukrajnába tovább eszkalálja a konfliktust. – Egy életveszély, vérlázító dolog – kommentálta a kormányfő szavait Békesi.
Az persze megint csak nem zavarta a beszélgető feleket, hogy a kormányfő katonai szempontból olyan összefüggést vázolt fel, amely olyan magától értetődő, mint az egyszeregy. Józan ésszel is belátható, hogy ha valamely hadsereget a front mögül, távolról veszélyeztet egy fegyverrendszer, akkor mindent megtesz a kiiktatására, legyen az precíziós csapás vagy egy hagyományos offenzíva. De ez a logika nagyban is igaz az oroszokra: a komoly fenyegetések távoltartásának szándéka már az 1962-es kubai rakétaválság során is megmutatkozott. Az atomháború árnyékában a szovjet főtitkár ekkor azt kérte az Egyesült Államok elnökétől a deeszkalációért cserébe, hogy az USA ne rohanja le Kubát, és ami esetünkben fontosabb, hogy Amerika vonja ki atomrakétáit Törökország területéről, amelyek közeli és komoly fenyegetést jelentenek a Szovjetunióra. Az ilyen összefüggéseket azonban figyelmen kívül hagyja a két beszélgető, ha azt lehet sugallni, hogy „gonosz Orbán”.
– Putyin számára létkérdés, hogy legyen valaki az EU-n belül, aki meg tudja akadályozni az egységes fellépést – mondta Békesi a magyar miniszterelnökre utalva. Erre már tényleg csak annyit lehet mondani, hogy sajnos ez a terv dugába dőlt, mert eddig megszavaztunk hat szankciós csomagot.
Végezetül érdemes még megemlíteni, hogy Békesi és Friderikusz a legnagyobb egyetértésben beszélgetett arról, hogy Orbán Viktor megállapodott Putyinnal, hogy Kárpátalja visszakerül Magyarországhoz ukrán vereség esetén. A baloldali publikumnak azonban nem kell aggódnia, ha a kormány ekézéséről van szó, akkor Krekó Péter nem fog előugrani a bokorból, hogy cáfolja a washingtoni–kijevi összeesküvés-elméleteket. A tényellenőrök sem fognak lázas Google-keresésekkel bajlódni, hiszen tudjuk, vannak a jó álhírek és az orosz álhírek. Őket pedig csak a második kategória érdekli.
Talán ennyi is elég, hogy lássuk: az egész beszélgetés egy őrület, másfél órányi tényferdítés, meghallgatását senkinek nem ajánljuk.
Borítókép: A médiaszövetség vizsgálatot követel Friderikusz Sándor ügyében (Fotó: MTI/Földi Imre)