Több mint másfél éve dúlt már az első világháború, midőn a Nyugatban megjelent versében Babits Mihály így kiáltotta ki a nemzetmegmentő, kapunyitó, szabadító drága szót: „elég!”, s így folytatta: „béke! béke! béke! béke már! Legyen vége már!” És azt javasolta, hogy ha túl leszünk a pokoli háborún, ne nézzünk hátra, ne kérdjük, ki a bűnös, „szeressük és megértsük az egész világot”…
Majd három éve dúlt már a második világháború, amikor Márai Sándor író, újságíró megírta híres röpiratát a nemzetnevelés ügyében. Ami így kezdődik: „A legnagyobb szerencsétlenség, mely az emberi fajtát sújthatja – a háború, mely kiterjed az egész világra – egy emberöltőn belül másodszor perzseli föl az emberi világ tájait. A háború nemcsak azért a legnagyobb szerencsétlenség, mert az emberi életek millióit pusztítja el – egy járvány, az időjárás változása is elsöpri emberéletek százezreit –, hanem sokkal inkább az emberi lélek és műveltség területén végzett vészes pusztításai miatt. Ez a háború, mely következése és folytatása az előzőnek, mélyebben éget és roncsol az emberi lélekben, mint valaha is az előzőek.” Ő úgy vélte, a vérontás felveti a háború felelősségének kérdését, és szerinte az embereknek nem lehet reményük addig békére és együttműködésre, amíg a felelősség kérdésében ítéletet nem hoztak.
Akkor, 1942 késő nyarán Magyarország is már több mint egy éve hadviselő fél volt. Bár soha nem akarta világnézetét, a társadalmi berendezkedéséről vallott elveit más népekre kényszeríteni, soha nem óhajtott egyetlen olyan falvat sem elfoglalni, mely ezer éven át nem tartozott a Szent István-i országhoz, s ezer éven át a kis magyar nép, mely nagy hatalmak állandó viharzónájában él, megtanulta, hogy egyetlen kötelessége van önmagával és a világgal szemben: megmaradni – mégis elkerülhetetlen következetességgel telt be rajtunk a végzet: részt kellett vennünk a háborúban. Ki a felelős, kérdezi Márai: a magyarság, mely mindig mértéket tartott és szerezni nem akart, csak megőrizni; vagy azok a szándékok és indulatok, melyek megtöltötték a nagyhatalmak és népek lelkét a kegyetlenség, a korlátlan és fékevesztett támadó szellem önkívületével? Mi nem vádolunk másokat, de bizonyítani akarjuk, hogy jogunk van megmaradni – írja, s hozzáteszi: „Népek nagy vizsgájának órájában megmaradni csak az tud, kinek nemcsak joga, hanem ereje is van hozzá.”
Meglepően időszerűek ezek a gondolatok, de csak azoknak, akik nem tudják: ugyan a történelem nem ismétli önmagát, de rímel, ahogy Mark Twain írta. Ezért lehet és tanácsos, időnként életbevágóan fontos okulni belőle.
A történelemből megtanulhattuk, hogy az első és a második világháborúba is nagyhatalmak rángatták bele Magyarországot, és végül velünk fizettették meg a legnagyobb árat.
1914 nyarán az Osztrák–Magyar Monarchia felelős politikai és katonai vezetői közül egyedül a magyar miniszterelnök, gróf Tisza István próbálta megakadályozni a Szerbia elleni preventív háborút – ami főként Oroszország és Németország lépései miatt vált világháborúvá –, de a birodalmi vezetés a háború mellett döntött, végül Magyarországot tették meg a győztes hatalmak a fő felelősnek, és a trianoni ország- és nemzetdarabolással büntettek meg minket. A második világháborúból is megpróbáltunk kimaradni, majdnem két évig sikerült is. Végül a szövetséges Német Birodalomnak – az akkori magyar kormányzat gyengesége és téves helyzetértékelése miatt is – sikerült belesodorni a két gonosz birodalom közé szorult, „lángoktól ölelt kis országunkat” a minden addiginál borzalmasabb világégésbe.
További Vélemény híreink
Több mint egy éve dúl már az ukrajnai háború, melyben az agresszor Oroszország és a megtámadott Ukrajna mellett egyre több a nyílt és lelkes, leplezett és vonakodó hadviselő állam/kormány. Mi, magyarok azonban ebből az egyre öldöklőbb, pusztítóbb proxy háborúból is – ami vészjóslóan közelít a harmadik világháborúhoz – ki akarunk maradni. Orbán Viktor már az orosz „különleges hadművelet” első napján, 2022. február 24-én a rendkívüli EU-csúcson kijelentette: „ki fogunk állni Magyarország nemzeti érdekei mellett és nem fogjuk engedni, hogy Magyarországot bárki belesodorja ebbe a háborúba”. A magyar kormány azóta ezt az álláspontját számtalanszor megerősítette, és nemcsak szavakban, hanem tettekben is következetesen – minden baráti, szövetségesi kérés, követelés, nyomás, zsarolás, fenyegetés ellenére is – kitart mellette.
Európa országainak többségével szemben ebben a háborúban mi nem akarunk sem buzgó, sem vonakodó csatlós lenni.
Kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk senkinek a világon, hanem egy szuverén országként, jelentette ki csütörtökön a magyar külügyminiszter, és hozzátette: nincs az a nyomás és hecckampány, amely a magyar kormányt eltántorítaná a békepárti álláspontjától. És azért sem tudja senki és semmi eltántorítani, mert a magyar nép zöme ebben a kérdésben (is) határozottan a kormány mögött áll.
„Ahogy Szent XXIII. János fogalmazott hatvan évvel ezelőtt a Pacem in terris kezdetű enciklikájában: a háború őrültség, nincs értelme. Minden háború, minden fegyveres összecsapás mindig mindenkinek a vereségével végződik. Növeljük a béke kultúráját! Imádkozzunk az erőszakmentesség kultúrájának mind szélesebb körű elterjedéséért, ami egyre kevesebb fegyverhasználattal jár az államok és az állampolgárok részéről is” – szólított fel Ferenc pápa áprilisi imaszándékában. Ha a kevesebb, mint tízmilliós Magyarország szavát nem is, a több, mint egymilliárd hívőt képviselő katolikus egyházfőét talán meghallják és hallgatnak rá Európa-szerte. Mert a háború valóban őrültség és mindig van észszerű alternatívája.
Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/AP/Libkos)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Az új Közel-Kelet történetét vérrel írják
A sivatagban a tárgyaláshoz is erő kell, mert a gyengét kíméletlenül eltiporják.

Kosztolányi kétharmaddal győzött
CSENDES ÓRÁK – Irodalmi szöveget írattunk a ChatGPT-vel, lesújtó a végeredmény.

Nahát – két, cseppet sem bizalomgerjesztő, outsider öregúr kellett ahhoz, hogy a Nyugat megint értelmes dolgokat csináljon!
Jót tett nekünk, hogy Trump és Merz révén két macher társult a Nyugatot eddig vezető fröccsöntött politikai termékek mellé.

Ne érne meg egy próbát a román nacionalistákkal való kiegyezés is?
Immár Simion is kapiskálja, hogy az egymásra való acsarkodás helyett egyesítenünk kellene erőinket.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Kosztolányi kétharmaddal győzött

Dobrev Klára megújulása színjáték

Egy posztkommunista kései búcsúja

Béke legyen veletek!
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével

A kapufának ütközött, azóta kómába helyezték a PL-futballistát

Kőkemény kvíz: te le tudnál érettségizni töriből?

Lerántották a leplet a Turul-hadműveletről, amellyel Magyarország visszaszerezné Kárpátalját

Kincsvadászok: Kórházba került és műteni kellett a népszerű kereskedőt

A vég kezdete: hatalmas csapást kapott Ursula von der Leyen – ítéletet mondott az uniós bíróság a Pfizer-botrányban

Szoboszlai Dominikék a világ kilencedik legjobb szállodájába költöztek be + videó

Szerdai sportműsor: FTC–Paks a Magyar Kupáért, rajtol a Tour de Hongrie

Détári Lajos új szerepben tűnt fel, és véleményt mondott Bognár Györgyről

Döbbenetes felfedezés: létezhet egy ötödik erő is az univerzumban

Fény derülhet az ukrán kémbotrány legújabb részleteire

Mindent bevet a DVSC: Dzsudzsáknak két helyen kell egyszerre lennie
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Az új Közel-Kelet történetét vérrel írják
A sivatagban a tárgyaláshoz is erő kell, mert a gyengét kíméletlenül eltiporják.

Kosztolányi kétharmaddal győzött
CSENDES ÓRÁK – Irodalmi szöveget írattunk a ChatGPT-vel, lesújtó a végeredmény.

Nahát – két, cseppet sem bizalomgerjesztő, outsider öregúr kellett ahhoz, hogy a Nyugat megint értelmes dolgokat csináljon!
Jót tett nekünk, hogy Trump és Merz révén két macher társult a Nyugatot eddig vezető fröccsöntött politikai termékek mellé.

Ne érne meg egy próbát a román nacionalistákkal való kiegyezés is?
Immár Simion is kapiskálja, hogy az egymásra való acsarkodás helyett egyesítenünk kellene erőinket.