A HVG példás gyorsasággal, már 2023-ban megjelentette Szergej Gurijev és Daniel Treisman Spindiktátorok című, A zsarnokság változó arca a 21. században alcímű könyvét, amelyet az előző évben a nagy tekintélyű amerikai Princeton Egyetem könyvkiadója adott közre angol nyelven, s amelyet portálján azon melegében – olvasói okulására – e dicséretes szellemi teljesítményhez és tudományos értékhez illően hat hosszú részben ismertetett a HVG, s most ért oda, hogy a szerzőkkel könyvbemutatót tartson és a könyvről Rosta Miklóssal, a Corvinus tanszékvezetőjével készült interjút közölje.
A szerzők könyvükben a modern diktátorok és autokraták új propagandamódszereit vizsgálták, mint például a spin, a dezinformáció és a lakosság lélektani félelemben tartása. E háromból a „spin” magyarázatért kiállt: e szó ige is, főnév is, főnévként többedik jelentése ferdítés, csúsztatás, kozmetikázás.
A zsarnokok fő jellemzője szerintük, legalábbis a jelen században, hogy ferdítenek, csúsztatnak, kozmetikáznak. A nem zsarnok országvezető politikus pedig arról ismerszik, hogy mindig az igazat, a tiszta igazat mondja, álmában sem jutna eszébe ferdíteni, csúsztatni vagy (adatokat) kozmetikázni.
Aki nem hiszi, járjon utána.
De kik is volnának ezek a zsarnokok? Nos, a kínai Hszi, az orosz Putyin, a török Erdogan, a brazil Bolsonaro, az amerikai Trump, a magyar Orbán
– így, libasorban, a zsarnokok új iskolájához tartozók, szemben a régi iskolához tartozó Hitlerrel, Sztálinnal, Szaddám Huszeinnel, Ceaușescuval. (Az új iskolának voltak kisebb zsarnokai is, mint az olasz Berlusconi, az argentin Néstor és Cristina Kirchner, a mexikói Obrador.) Hogyan kerülhet egy lapra a demokratikus legitimáció nélküli Hszi és az erősen kétséges legitimációjú Putyin, valamint az egyértelműen demokratikus legitimációjú Erdogan és Orbán s a hatalmát választáson elnyerő, majd elvesztő Trump és Bolsonaro?
Véleményem röviden:
a kötet politikatudománynak álcázott intellektuális szélhámosság, valójában politikai harci fegyver, amelyet tudományos köntösbe öltöztettek.
Nem pusztán arról van szó, hogy Gurijev és Treisman – ha nem is formálisan, de tartalmát tekintve – az amerikai Demokrata Párt aktivistái, akik könyvükkel csapást szándékoznak mérni a pártjuk bel- és külpolitikai vonalvezetésével ellenséges vagy egyszerűen csak kritikus külső politikai szereplőkre? De, arról van szó!