Az államtitkárság tájékoztatása szerint a listára kerülő újabb szerekről kormányhatározat dönt majd. Téglásy Kristóf, a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság levezető elnöke 2010 decemberében jelentette be, hogy a kormány új stratégia megalkotására készül, mert a 2009-ben elfogadottat nem tartja vállalhatónak. Az új stratégia elkészítését a Grezsa Ferenc, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet vezetőjének irányításával felállt tíztagú szakmai munkacsoportra bízták; a testülethez csatlakozott Buda Béla pszichiáterprofesszor is.
A Nefmi tavaly augusztusban jelentette be, hogy elkészült az új nemzeti drogstratégia tervezete, amelyet a Drogstrategia.hu weboldalon bárki megtekinthetett. Nyár végén pedig elindult a stratégia tervezetének széles körű egyeztetése is. A szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság a 40 oldalas dokumentum közzétételekor azt hangsúlyozta: a stratégia a fiatalok testi és lelki egészségfejlesztésére, a családok megerősítésére, a közösségek megtartó és formáló erejére koncentrálva kívánja erősíteni a megelőzést, de nem feledkezik meg a kábítószerfüggőkről sem.
A nyilvánosságra hozott dokumentumban azzal indokolták az új stratégia készítését, hogy egy új társadalomirányítási modell van kialakulóban, amely a nemzeti, társadalmi célok és „értéktételezések” megfogalmazására, az államigazgatás gyakorlatára, az intézményrendszerek működésére egyaránt kiterjed. Mint írták: a stratégia újdonságai közé tartozik az is, hogy az „Kárpát-medencei hatókörű”, így a határon túl élő magyarságra is vonatkozik, különös tekintettel a szakemberek képzésére, valamint a különböző programokhoz való hozzáférésre.
A dokumentumból az is kiderül, hogy jogszabályban tiltanák meg a függőséget okozó szerek bármilyen formában történő reklámozását és népszerűsítését, továbbá fokozottan ellenőriznék a kábítószer-fogyasztást kedvező színben feltüntető internetes tartalmakat.
Zacher Gábor az MNO-nak adott korábbi interjújában arról is beszélt, évi 900-1000 túladagolással találkoznak országszerte. Amíg azonban a hírekben főszerepet kapó Gina csupán egy vegyülettel támad, évente 200 ezer új szintetikus stimuláns kerül a piacra.
Olyan könnyen lehet rendelni, mint a pizzát
Zacher Gábor toxikológus az MTI-nek az államtitkárság hétfői közlésére úgy reagált: egyfelől „jól hangzik”, hogy a stratégia rövidesen a kormány elé kerül, másfelől viszont nem érti, mire kell várni, miért nem lehetett azt már tavaly év végén „beszúrni” a törvényalkotási munkába. Véleménye szerint „abból nem lett volna politikai vihar, csak haszon”.
Mint hangsúlyozta: jelenleg az interneten olyan könnyedén lehet házhoz rendelni a tudatmódosító szereket, mint a pizzát. Az internetes kereskedelem visszaszorítását segíti majd az úgynevezett C lista, amelynek az a lényege, hogy nem konkrét szereket, hanem az alapvegyületeket tiltja be – fejtette ki Zacher Gábor.