Gyurcsányi útra lépne a Jobbik

Vélhetően a hétvégi miskolci időközi választás volt a gyújtózsinór a Borsod megyei Jobbikban.

Kovács András
2012. 04. 26. 11:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jobbikot a protestpárti arculata tette azzá, amivé mostanra vált, mondta az MNO-nak Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ (MPK) munkatársa. Úgy látja, az ilyen rendszerellenes pártoknak szükségük van arra, hogy állandóan fenntartsák a protestpárti jelleget, különben színtelenné válnak. Az elmúlt időszak megszólalásai is ebbe az irányba illeszkednek – tette hozzá. Az elemző szerint mindig van egy ellentét a rendszerellenes párt élvonala és hátországa között, amely most a nyílt színen is megjelent.

Paár beszélt arról, hogy a nyilvánosságra került levelezésekből is világosan kiderül, hogy a párt frakciója és a hátországa kezd elválni egymástól. Sokan azt javasolták, hogy követni kellene Gyurcsány Ferenc példáját, aki kitartóan építi föl a hátországát a különféle vidéki akcióival. Az MPK elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy a Jobbikból hiányzik egy karizmatikus vezető, amilyen például Marine Le Pen Franciaországban, akit egységesen elfogadnak a párt támogatói. „Biztosan a miskolci gyenge szereplés volt az utolsó csepp a pohárban a mostani éles összecsapás előtt.”

Meg kell tanulni jobbikul beszélni?

Magyarországon a demokratikus pártok éppen a szélsőségesek demokráciára nevelésének kísérletét mulasztották el – mutatott rá Paár. „Nem vették észre, hogy a Jobbik mögött álló tömeg heterogén, és egyik, talán a nagyobb része leválasztható róla, illetve visszavezethető a demokratikus közösségbe” – tette hozzá. Az elemző szerint bármilyen furcsa, de „ahhoz, hogy a Jobbik tagjait sikeresen megtaláljuk, és meggyőzzük őket nézeteik helytelenségéről, meg kell tanulnunk jobbikul beszélni”.

A Jobbik szubkultúrája a hiányos civil és ifjúsági nevelésen hízik, vélekedett a szakértő. Az állam ignorálja az ifjúságot, és ezen szerinte sürgősen változtatni kell. Paár elmondta, hogy az első lépés, hogy megismerjük ezt a világot, kilépve a „fasiszta” tematikából. A második, hogy abba az irányba fordítjuk a társadalmat és a politikai elitet, hogy váljon alapelvvé az állampolgári nevelés igénylése. A harmadik pedig az, hogy a politika egészének egyetértésre kell jutnia a kívánatos eszközökben és intézményekben, amelyek szükségesek a demokráciára neveléshez – vélekedett a szakértő.

Háború Borsodban

Mint ismert, szerdán a Jobbik képviselőcsoportja titkos szavazással kizárta a frakcióból Endrésik Zsolt országgyűlési képviselőt, és kezdeményezi a pártból való kizárását is. Az indoklás szerint a párt számára egyértelművé vált, hogy Endrésik, valamint Kisgergely András és Nagyházi Zoltán önkormányzati képviselők „önös politikai érdekeik alapján, valótlan információkkal a párt megosztására törekedtek”.



A kizárás kapcsán érdemes arra emlékeztetni, hogy két héttel ezelőtt lemondott a Jobbik teljes Borsod megyei vezetése, mivel konfliktusba kerültek Szegedi Csanáddal, a párt alelnökével, európai parlamenti képviselőjével. Egyesek szerint a konfliktust az okozta, hogy Endrésik, a párt megyei elnöke kiszorította Borsodból Szegedit, aki ennek ellenére szerette volna, ha befolyása megmaradna a Jobbik legerősebb megyéjében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.