Orbánék kész tények elé állítják az IMF-et

Az IMF-tárgyalásokra pozicionálhatja magát az Orbán-kormány a jövő évi büdzsé fő számainak a nyilvánosságra hozásával.

Kovács András
2012. 05. 17. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetgazdasági tárca csütörtökön tette közzé a 2013. évi költségvetési törvényjavaslat összeállításához szükséges makrogazdasági feltételeket, a prognózis 1,6 százalékos GDP-növekedéssel számol, amely megegyezik a Széll Kálmán-terv 2.0-ban szereplő előrejelzéssel. Jövőre a tárca a beruházások 0,3 százalékos bővülésére számít az idei 2,3 százalékos csökkenés után.

Az ilyen korai tervezés nehézsége, hogy messze van még a jövő év, valamint azt sem tudjuk, hogy az év második felében hogyan alakulnak majd a folyamatok – mondta el az MNO-nak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. A kormányzat által nyilvánosságra hozott számok nem irreálisak, de az elemzői várakozások pozitív végén helyezkednek el – tette hozzá. A szakértő szerint ha a nyugati recesszió nem mélyül el, akkor a 1,5 százalék körüli bővülés reális cél, de jelenleg lefelé mutató kockázatok vannak.

Nem lehet belekötni

A Széll Kálmán-terv 2.0-ban szereplő 1,4 százalékos mértéknél kevésbé, 1,2 százalékkal esik vissza idén a háztartások fogyasztása a dokumentum szerint, jövőre pedig 0,2 százalékkal bővül a korábban várt 0,7 százalék helyett. Az infláció az idén 5,2, jövőre 4,2 százalék lesz. A nettó átlagkereset a 2012-es 1,7 százalékos növekedés után jövőre 4,8 százalékkal bővül a minisztérium közlése alapján

Arra a kérdésünkre, hogy miért ennyire sietős a jövő évi büdzsé elkészítése a kabinet számára, Török a nemzetközi kapcsolatokban látja a választ. Az Orbán-kormány ezzel a lépéssel is bizonyítja elkötelezettségét a hiány csökkentésére, ráadásul az Európai Bizottság által 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárásból is úgy tűnik, sikerül kikerülnünk, ami szintén javítja az ország helyzetét – vélekedett az elemző. Úgy látja, a mostani tervezéssel az IMF-tárgyalásokra is pozicionálja magát a kabinet, mivel olyan pályát prognosztizál, amibe nem lehet belekötni.

Az uniós pénzügyminiszterek (ECOFIN) június 22-én üléseznek és döntenek arról, fenntartják-e a Magyarországot a Kohéziós Alapból megillető kötelezettségvállalások részleges felfüggesztésére vonatkozó korábbi döntésüket.

Ez nem lenne jó

„Ha a kormány kész tények elé állítja a valutaalapot, abban reménykedhet, hogy az egyes konkrét intézkedéseknél kedvezőbb tárgyalási pozíciót foglalhat el.” Török szólt arról is, hogy Görögország sorsa abból a szempontból jelent nagy kockázatot, hogy az eurózóna teljesítményére lehet negatív hatással a folyamatos bizonytalanság és az esetleges csőd. Természetesen egy elhúzódó recesszió nem tenne jót hazánknak, ami a forint gyengülésével és az állampapír-piaci hozamok emelkedésével járna, és így a háromszázalékos hiánycélt is nehezebb lenne tartani – tette hozzá.


Mint ismert, Magyarország GDP-je 2012. első negyedévében 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. „Az általunk várt félszázalékos visszaeséshez képest picivel gyengébb lett a mostani adat, de túl nagy meglepetést nem okozott – mondta el lapunknak Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője. Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető makroelemzője elmondta, hogy a mínusz 0,7 százalékos GDP-adat „hibahatáron belül van”.

A magyar kormány az egyre nagyobb növekedési kockázatok ellenére elkötelezett az államháztartási konszolidációs tervek végrehajtásának folytatása mellett – erre a következtetésre jutottak budapesti látogatásuk során az egyik globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó térségi elemzői, akik szerint ugyanakkor egyelőre nehéz megjósolni az új IMF/EU-programról szóló megállapodás elérésének időpontját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.