Londonból dicsérik a magyar kormányt

A magyar kormány elkötelezett az államháztartási konszolidációs tervek végrehajtásának folytatása mellett.

TK
2012. 05. 17. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői, akik a minap Magyarországon tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról befektetők számára összeállított, Londonban csütörtökön ismertetett beszámolójukban közölték: megítélésük szerint a kitűzött költségvetési célok következetes végrehajtása erősíteni fogja a befektetői bizalmat.

A ház londoni közgazdászai a budapesti látogatást értékelő csütörtöki elemzésükben megerősítették azt az előrejelzésüket, hogy a magyar jegybanknak az idei év második felében fél százalékpontnyi kamatcsökkentésre nyílik lehetősége.

Jó eséllyel, „biztonságosan”

A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint a frissített konvergenciaprogramban jelentős kiegészítő költségvetési intézkedések szerepelnek, amelyek révén jó eséllyel, „biztonságosan” a 3 százalékos GDP-arányos szint alatt lesz tartható az államháztartási hiány az idén és jövőre is.

A ház szerint ez két okból is „fontos és kedvező” fejlemény: egyrészt a tervezett intézkedések nyomán várhatóan megszűnik az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárás, és így elhárulhat a Magyarországnak járó kohéziós juttatások részleges zárolásának kockázata, másrészt a konvergenciaprogram segíteni fogja az IMF/EU-hiteltárgyalásokat is, mivel a tervezett kiigazítások mérete és jellege a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint „jórészt elfogadható” lesz az EU-bizottság számára.

Hasonló következtetésekre jutottak a konvergenciaprogram ismertetése után más nagy londoni házak elemzői is.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdászai a tervezet közzététele után befektetők számára összeállított átfogó elemzésükben közölték: arra számítanak, hogy az Európai Bizottság elfogadja a magyar kormány által beterjesztett konvergenciaprogramot. A Barclays Capital elemzői azt is valószínűsítették, hogy ennek nyomán Brüsszel visszavonja a kohéziós támogatások részleges felfüggesztéséről hozott döntését.

Jóllehet egyes javasolt intézkedések – főleg az adójellegűek – „vitatottnak bizonyulhatnak”, a konvergenciaterv azonban összességében alkalmas az államháztartási deficitre megszabott 3 százalékos GDP-arányos EU-tűréshatár tartós teljesítésére – állt a Barclays Capital londoni elemzésében.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzői a terv ismertetése utáni kommentárjukban ugyancsak közölték, hogy számításaik szerint a Széll Kálmán-terv 2.0-ban szereplő, 2012–2013-ra szóló kiigazítás méreteiben megfelel az Európai Bizottság legutóbbi javaslatainak, és végrehajtása esetén lehetővé teszi az államháztartási hiánycélok teljesítését.

A JP Morgan londoni elemzői szerint mindazonáltal lehetséges, hogy az EU és az IMF nem lesz megelégedve a 2013-ra tervezett kiigazítási intézkedéseken belül a kiadási és a bevételi jellegű lépések arányával.

A Bank of America-Merrill Lynch elemzői csütörtöki londoni értékelésükben azonban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a magyar kormány „erőteljesen elkötelezett” a kiigazítás végrehajtása mellett a gyengülő gazdasági környezet ellenére is.

A ház szakértői budapesti látogatásuk tapasztalatai alapján hangsúlyozták azt a véleményüket is, hogy a kormány halad az Európai Bizottságnak megígért törvénymódosítások végrehajtásával.

Kedvező fejlemény

A cég londoni elemzői emellett kedvező fejleménynek nevezték azt is, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Varga Mihályt nevezte ki az IMF/EU-tárgyalások vezetőjévé. A Bank of America-Merrill Lynch elemzőstábja szerint ugyanis Varga Mihály „széleskörű tapasztalatokkal bír költségvetési kérdésekben”.

A kinevezéssel kapcsolatban hasonló véleményeket hangoztattak más nagy londoni házak elemzői is.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója a bejelentés utáni kommentárjában úgy fogalmazott, hogy Varga Mihály „gazdaságilag és politikailag nehézsúlyúnak számít, akire Orbán odafigyel”, és pénzügyi körökben is jó a vélemény róla.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői csütörtöki értékelésükben ugyanakkor közölték: véleményük szerint egyelőre nehéz megjósolni, hogy mikor fejeződhetnek be az IMF/EU-tárgyalások, mivel a helyzet egyebek mellett a görög adósságválság eszkalálódása miatt is „képlékeny”.

„Előrehaladott szakasz”

A ház elemzői mindenesetre azzal számolnak, hogy a magyar kormány nem tesz kísérletet eurokötvény-kibocsátásra, mielőtt az IMF/EU-tárgyalások „előrehaladott szakaszba” jutnának és a befektetői bizalom jelentősebb mértékben javulna. A cég arra sem számít, hogy mindezek bekövetkezte előtt az MNB monetáris tanácsi tagjainak többsége megszavazna egy kamatcsökkentést.

A magyar gazdaság gyenge teljesítménye miatt potenciálisan akár 2,00 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentésre is lehetőség lenne, ám a monetáris enyhítés ütemét és időzítését erőteljesen befolyásolni fogják az euróövezeti válság fejleményei – jósolták csütörtöki elemzésükben a Bank of America-Merrill Lynch londoni szakértői.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.