Legutóbb április végén még Réthelyi Miklós – mint nemzetierőforrás-miniszter – nyújtotta be az Országgyűlésnek az újabb egészségügyi salátatörvény javaslatát, amely többek között a dolgozók visszamenőleges, illetve beépülő béremeléséről, továbbá több szociális ellátásról, köztük a táppénz elbírálásának egyszerűsödéséről, valamint a gyógyszerhamisítás irányelvének átültetéséről is rendelkezik. Ennek a javaslatcsomagnak az általános és részletes vitája már lezajlott, a végszavazás várhatóan a jövő héten lesz.
A kormány honlapjára szerdán került fel az elfogadásra váró salátatörvény rendelkezéseinek részletszabályait, illetve egyéb egészségügyi jogszabályok módosítását tartalmazó, „az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló kormányelőterjesztés-tervezet”, melyhez csütörtök délig várják a véleményeket.
28 milliárd forintos fedezettel kalkulált a kormány
A dokumentum egyebek mellett az egészségügyi dolgozók visszamenőleges és folytatólagos bérrendezésének részletszabályait tartalmazza. A javaslat rögzíti, hogy az egészségügyi dolgozók egyösszegű, illetve folyamatos illetmény- és bérnövelésére a 2012. évi módosított előirányzat szerint több mint 28 milliárd forintos fedezetet kalkulált a kormány.
Továbbá arra is kitér, hogy a szakorvosképzésben részt vevő rezidens és a központi gyakornok szakképzésének képzési költségéhez az állam a szakképzés normatív költségével járul hozzá, amely a képzést irányító és végző szakorvosok (tutorok, mentorok) díjazását is magába foglalja.
Strukturális átalakítás
Az országszerte uniós támogatással megvalósuló kórházfejlesztések nyomán javul a betegellátás színvonala, és jobbá válnak az egészségügyi dolgozók munkakörülményei – jelentette ki még május 15-én Szócska Miklós.
Amint azt az MNO korábban megírta, az egészségügyi alapellátás területének további fejlesztéséről kezdett konzultációsorozatot a háziorvosokkal az egészségügyi államtitkárság Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Beneda Attila kabinetfőnök vezetésével.
A tervezetcsomag ezenfelül az egészségügyi struktúra július elsejei átalakítása révén az egészségügyi szolgáltatók számára meghatározott területi ellátási kötelezettségek, illetve progresszivitási szintek révén kialakult működésbeli, köztük finanszírozási változásokra is kiterjed. Továbbá rendelkezik egyebek mellett a háziorvosi praxisengedély megszerzésének, és elidegenítésének részletszabályairól, a kábítószerekkel és pszichotróp anyagokról, az új pszichoaktív anyagokhoz kapcsolódó szabályokról, valamint a katasztrófa-egészségügyi ellátásról, az egészségügyi válsághelyzetté minősítés általános, illetve az egészségügyi válsághelyzet kezelésének részletes szabályairól, és a dolgozók kirendelésének részletszabályairól.
Az egészségüggyel összefüggő kormányrendeletek módosítása között a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló rendeletet a kormány azzal egészítené ki, hogy „a fürdőzőket írásos formában (lehetőség szerint hangjelzéssel is) tájékoztatni kell a határértéket meghaladó, napi UV sugárzási szint mértékéről, és a védelem nélküli napon tartózkodás ajánlott időtartamáról” – derül ki a tervezetből.