Orbán Viktor miniszterelnök először május 2-án beszélt arról, hogy még a parlament nyári szünete előtt el kell fogadni a jövő évi költségvetés sarokszámait és az adótörvényeket. „Arra kell készülni, a következő hónapokban is kiszámíthatatlan módon működik majd az európai gazdaság”, Orbán ezért május 14-én azt kérte a Fidesz–KDNP képviselőitől, „most ne a nyári szabadságon törjék a fejüket”, a nyár közepére ugyanis állnia kell a 2013-as büdzsé vázának, és szeptemberben már csak a költségvetés nagyobb egységein belüli részdöntéseket kell meghozni.
Május 17-én tette közzé a jövő évi költségvetési törvényjavaslat összeállításához szükséges makrogazdasági feltételeket a Nemzetgazdasági Minisztérium. A prognózis 1,6 százalékos GDP-növekedéssel kalkulál, ez megegyezik a Széll Kálmán-terv 2.0-ban szereplő előrejelzéssel. Jövőre a tárca a beruházások 0,3 százalékos bővülésére számít az idei 2,3 százalékos csökkenés után. Az infláció idén 5,2, jövőre 4,2 százalék lesz. A nettó átlagkereset a 2012-es 1,7 százalékos növekedés után jövőre 4,8 százalékkal bővül. Az idei 2,5 százalék után jövőre a GDP 2,2 százalékának megfelelő államháztartási hiányt céloz meg a kormány.
Az MNO azon kérdésére, hogy miért ennyire sietős a jövő évi büdzsé elkészítése a kabinet számára, Török Zoltán a nemzetközi kapcsolatokban látja a választ. Az Orbán-kormány ezzel a lépéssel is bizonyítja elkötelezettségét a hiány csökkentésére, ráadásul az Európai Bizottság által 2004-ben indított túlzottdeficit-eljárásból is úgy tűnik, sikerül kikerülnünk, ami szintén javítja az ország helyzetét – vélekedett az elemző. Úgy látja, a mostani tervezéssel az IMF-tárgyalásokra is pozicionálja magát a kabinet, mivel olyan pályát prognosztizál, amibe nem lehet belekötni.
Konzervatív szemlélet
A Költségvetési Tanácsnak tíz nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy véleményezze a 2013. évi költségvetés első kötetét, melyet várhatóan május 31-én küldenek el számukra – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke még május 22-én. Értékelése szerint a jövő évi 1,6 százalékos növekedés konzervatívnak minősíthető, hiszen korábban még 2,5 százalékos növekedéssel számolt a kormány, a 2,2 százalékos hiánycél pedig egy restriktív, a kiadásokat lefaragó, a bevételeket növelő költségvetési elképzelést tükröz.
A költségvetési sarokszámok azt jelzik, hogy a kormány a stabilitást helyezi előtérbe. Hozzátette, hogy a prognózisok csak akkor jönnek be, ha a világgazdasági folyamatok nem fordulnak mélyebb válságba. „Az államháztartás ugyanakkor a szakértői vélemények szerint is minden körülmény közepette finanszírozható” – szögezte le a KT elnöke. Kovács a költségvetés kiadási oldalán lát bizonytalanságot, mert a közoktatásban, az önkormányzati, illetve a szociális szektorban zajló kiadáscsökkentő reformfolyamat „millió érdeket sért”.
Megfogadandó tanács
A növekedési kockázatok miatt a Költségvetési Tanács alternatív makrogazdasági prognózis összeállítását javasolja a kormánynak a 2013-as költségvetési törvényjavaslat tervezetéről megfogalmazott véleményében – erről a testület az Országgyűlés honlapjára június 11-én felkerült dokumentumban fogalmazott. Megítélésük szerint a 2013. évi hiány- és adósságcsökkentési célok elérése feltételezi a Széll Kálmán-terv 2.0-ban meghirdetett intézkedések maradéktalan megvalósítását.
Felhívják a figyelmet a konjunkturális kockázatokra, amelyek nyomán az egyensúly tartása érdekében további kiigazító lépések válhatnak szükségessé a költségvetés bevételi és kiadási oldalán. A tanács ezért olyan alternatív makrogazdasági prognózis készítését tartja indokoltnak, amely kedvezőtlenebb előrejelzések alapján – változatlan hiánycél mellett – gondoskodik az Országvédelmi Alap előirányzatának megemeléséről. Ezzel a tanács a tervezetben megjelölt hiánycél elérését és az adósságszabály érvényesülését reálisnak tartja.
Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára június 12-én jó, megfogadandó tanácsnak nevezte az óvatos költségvetési tervezésre vonatkozó KT-javaslatot. Azt is hangsúlyozta, hogy az év második felében már megindulhat a növekedés, és a reformok eredményei is beérnek lassan. A túlzottdeficit-eljárás lezárásához kell egy lezárt év, amikor is az ország teljesíti a 3 százalék alatti államháztartási hiányt, valamint be kell mutatni, hogy a következő esztendőkben is képes erre – mutatott rá az államtitkár.
280 milliárddal számolnak
A kormány második olvasatban tárgyalta a 2013. évi költségvetést, amelynek tíz sarokszámát változatlanul hagyta, így továbbra is 1,6 százalékos jövő évi GDP-növekedéssel számol – közölte csütörtökön Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Az államháztartási deficit 2,2 százalék lesz, az államadósság GDP-hez mért aránya 78-ról 76 százalékra csökken a büdzsében szereplő pálya szerint. A javaslat 4,2 százalékos inflációval és 299,4 forintos euróárfolyammal számol. A folyó fizetési mérleg aktívuma 4 százalék lesz az idei 2 százalék után – sorolta az adatokat a miniszter.
A jövő évi költségvetés kiadási főösszegét 170 milliárddal, 15 500 milliárd forintra emelte a kormány – mondta Matolcsy. Mivel a bevételi főösszeget ugyanilyen mértékben növelték, 14 840 milliárd forintra, a deficit a korábban jelzett 660 milliárd forint maradt. A kormány 280 milliárd forint bevétellel mindenképpen számol jövőre a tranzakciós illetékből – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter. Matolcsy György jelezte, hogy az illeték korábban bejelentett mértéke (1 ezrelék) nem változik, ám az még kérdés, hogy lesz-e felső korlátja.