A korai öregség és a gének

Majoros Sándor
1999. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az időt olyan folyóhoz szokták hasonlítani, melynek áramlását földi erőnek eddig nem sikerült megállítania. Az első lélegzetvételtől magával sodor bennünket, és többé nincs menekvés: a hol erősebbnek, hol pedig gyengébbnek tűnő sodrásból csak a halál képes kiragadni bennünket. Az öregedés – eddigi hiedelmeink szerint – összefügg az idővel, s az életfolyamatok bizonyos szakaszában éppúgy bekövetkezik, ahogy az elmúlását sem kerülheti el senki.Ez az emberiséggel egyidős felfogás újabban mégis megdőlni látszik. A Spektrum televízióban nemrég kezdődött ismeretterjesztő sorozatfilm – Az élet alkonya – azokról a kísérletekről próbál számot adni, amelyek az öregedés titkait, törvényszerűségeit kutatják. Az átlagos műveltséggel bíró nézők már eddig is sejtették, hogy a genetika csodákra képes, ezért nem találnak semmi meglepőt abban, hogy a szervezet leépüléséért is egy gén, pontosabban egyes gének közötti bonyolult viszonyrendszer a felelős. A film tanulsága szerint rohamosan közeledik a perc, amikor a tudóstársadalom elkülönítheti ezeket a géneket, s konkrét lépéseket is tehet az öregség elleni küzdelemben. Az emberiség egyik legősibb álma válna valóra ezzel, hisz egy kis „gén-rendezgetéssel” az átlagéletkor akár háromszorosára is tágítható lenne. Mindez azonban egyelőre még csak elméleti lehetőség. A konkrétumok – a film tanulsága szerint – most még arról szólnak, hogy az öregedés csak a szervezet önjavító képességével odázható el. Magyarán: a stressz- és ragadozómentes környezet, az egészséges élettér jócskán meghosszabbítja az életet.Ha az amerikai tudósoknak igazuk van, és a fölbolydult, sarkaiból kifordult élet feszültségei elvonják a szervezet önjavító energiáit, akkor nekünk, magyaroknak jó az esélyünk, hogy a földkerekség legrövidebb átlagéletkorú népe legyünk. Az elmúlt évek bizonytalansága, a növekvő adóterhek, a nem szelídülő vadkapitalizmus mind olyan tényezők, amelyek lenullázzák önjavításra fordítható energiáinkat. Ez azonban nem függ össze a genetikával, bár ki tudja: a gének állítólag mindent rögzítenek, ami eleinkkel történt. Ha tehát magyar kutatók is megpróbálkoznának az öregedési gén föllelésével, talán a történelmi pesszimizmus génjét is meg kellene keresniük: nálunk valószínűleg e kettő együtt felelős a korai öregedésért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.