Régi irodalmunk

Kákonyi
2000. 02. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jankovics József, régi irodalmunk tudós kutatója írta az izgalmas tanulmánykötetet, melynek tárgya, mint a kötet alcíme is tanúsítja: A 17. századi magyar irodalom európai kapcsolatai.A Régi magyar irodalmunk viseletképe című tanulmányból megtudhatjuk, hogy a „magyaros ruházatnak jelentős nemzeti és politikai tartalmat is tulajdonítottak a korban. A nagyszombati egyetem hallgatóinak >német köntösben< kellett járniuk. A jezsuiták kiűzése után azonban kötelezték az ifjakat a magyar öltözetben való járásra... Rákóczi hadainak díszes öltözékére a külföld is felfigyelt..." Egy másik, hasonlóképp érdekes tanulmány Madách Imre egyik ősének, a (vitatott nívójú, de mindenképp izgalmas) verseket író Madách Gáspárnak a munkásságát veszi górcső alá. Tudni kell, hogy a verselő Madách-őst a korábbi kritika jórészt elmarasztalta munkái erotikus hangütése miatt. A tudós kutató, Gerézdi Rabán egyenesen "fertelmes disznóságok" miatt verte el rajta a port. Most Jankovics József, újra megvizsgálva Madách Gáspár munkáit, kimondja: költőnk műveiből nem hiányzik az erkölcsi tartás, sőt ha azokat a korabeli latrikánus líra vaskosabb darabjaival vetjük össze, igazán nincs miért szégyenkeznie szerzőjüknek.Érdekes tanulmányt olvashatunk korai prózairodalmunk egyik jeles szerzőjének, Vörösmarti Mihálynak – aki csak névrokona a két évszázaddal később élt nagy poétának – önéletírásáról (Megtérése históriája), melyben a szerző, a korábban Kálvin-hitű Vörösmarti, a maga katolizálásának históriáját veti papírra. A mű, mint Jankovics megállapítja: "A helyenkénti darabossága ellenére is veretes, egyéni hangvételű, humanista hagyományokon és pázmányi körmondatokon pallérozódott 17. századi próza egy tántoríthatatlan egyéniség hiteles önarcképe..."A tanulmánykötet zárófejezete – Csináljunk Erdélyből egy kis Hollandiát! – régi hollandiai utazóink, a nevezetes peregrinusok feljegyzéseit veszi górcső alá. Egyrészt Bethlen Mihály útinaplóját, másrészt Tótfalusi Kis Miklós Mentségét, hiszen mindkét szerző – nem szólva Szepsi Csombor Mártonról – korának jeles utazója volt, aki (hazatérve tanulmányútjáról) igyekezett külföldi, többek között németalföldi tapasztalatait idehaza kamatoztatni Erdély felvirágoztatására.(Jankovics József: Ex Occidente... Balassi Kiadó, Budapest, 1999, 222 oldal.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.