Zsirinovszkij bajban van

Daróczi László
2000. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte már hagyomány, hogy oroszországi választási kampány nem múlhat el a Vlagyimir Zsirinovszkij nevéhez fűződő incidens nélkül. Az Oroszországi Liberális-Demokrata Párt (LDPR) elnöke – s jelenleg a duma egyik alelnöke – ezúttal sem cáfolt rá a várakozásokra: egy moszkvai lakás családja általi tulajdonlásának elhallgatása vétsége miatt az orosz központi választási bizottság (CIK) kizárta őt az elnökjelöltek sorából. Első fokon legalábbis, hiszen hasonló eset történt a decemberi dumaválasztások előtt pártjával, amikor is a CIK a bírósági huzavonát követően végül is visszavonni kényszerült korábbi verdiktjét. Akkor az ügy kiváltotta nagy nyilvánosság meglehetősen kapóra jött a menet közben új választási mozgalmat gründoló Zsirinovszkijnak, s lehetővé tette számára a parlamentbe való, addig veszélyeztetettnek tűnő bejutást.E mostani kalamajka azonban végzetesebb lehet az orosz politika botrányhőse számára, hiszen egy esetleges végső elutasítás után pártjához hasonlóan önmagát nem klónozhatja újjá. Ez pedig mindenképpen komoly erkölcsi – s nem utolsósorban anyagi – veszteséget jelentene Zsirinovszkijnak, hiszen a félmillió támogató aláírás begyűjtése nem kevés időt és energiát követelt, mégha komolyan aligha álmodozhatott is a Kremlbe való költözésről. Az LDPR-vezér most a bírói jogorvoslat mellett csupán abban bizakodhat, hogy az őszi-téli kampányhoz hasonlóan ezúttal is mellé áll a Kremlhez közeli központi elektronikus sajtó, amelynek egyes értékelések szerint oroszlánrésze volt abban, hogy Zsirinovszkijék ne bukjanak ki a törvényhozásból. (Eme, első látásra szokatlan támogatás oka volt, hogy az LDPR az előző parlamenti ciklusban gyakorlatilag a végrehajtó hatalom jó szövetségesének bizonyult.) Kérdés persze, hogy mekkora érdeke fűződik ehhez az elnöki udvarnak, hiszen végső soron Putyin és Zsirinovszkij ellenfelek. Másrészt a jelenlegi erőviszonyok ismeretében, amikor az ügyvezető elnök népszerűsége még mindig 54-55 százalékos, a Kremlnek megérheti esetleg 1-2 százalék kockáztatása Zsirinovszkij javára, ha ezáltal a legfőbb rivális kommunista Gennagyij Zjuganovtól vehetnek el szavazatokat...Amíg Zsirinovszkij a választási bizottsággal hadakozik, addig szépen növekszik a jóváhagyott, ám szinte esélytelen jelöltek száma. Eközben mind többen vetik az első számú favorit, Vlagyimir Putyin szemére, hogy titokban tartja programját. Az ügyvezető államfő ennek ellenére még nem fedte fel igazán kártyáit, ám az utóbbi napok eseményei azt sugallják, hogy minden irányból igyekszik támogatókat toboroz-ni: az agrárkomplexum baloldali konzervatív vezetőinek adóságaik elengedése ígéretével és egyéb kedvezményekkel kedveskedett, a másik oldal felé pedig azzal tett gesztust, hogy a főbb pontokban támogatta a Jobboldali Erők Szövetsége által kezdeményzett – a CIK által (egyelőre) elvetett – népszavazás kérdéseit. Így például kiállt a magántulajdon mellett és egyetértene a föld adásvételének szentesítésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.