Késôbb a magyar kormányfô a nagyköveti rezidencián tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Chirac elnök sem tartja követendônek azt a gyakorlatot, amely várakozásra kényszerítené a már felkészült országokat, vagyis azon a véleményen van, hogy a csatlakozni kívánó országok teljesítményét kell figyelembe venni. Jelen pillanatban két forgatókönyv látszik legvalószínűbbnek. Az egyik szerint a felkészült országok legkésôbb 2004-ig külön csatlakoznak, ôket pedig kisebb csoportokban fogják követni az addigra felzárkózók. A másik szerint 2004-ben mindenkit egyszerre vesznek fel, és ekkor elnézôek lesznek a kevésbé felkészült államokkal. A francia elnök szerint nem várakoztatható egyetlen ország sem a felkészületlenek miatt, így a 2004-es európai parlamenti választásokon már Magyarország polgárai is szavazni fognak, vagyis hazánk teljes jogú tagságra számíthat – idézte Chirac elnök szavait Orbán Viktor. A miniszterelnök mindezt azzal egészítette ki, hogy a csatlakozási tárgyalások rendkívül jól haladnak, 29 fejezetbôl ugyanis 23-at már lezártunk, köztük az egyik legnehezebbet, a bel- és igazságügyit.
Határôrizetünk, beléptetési rendszerünk a jelentôs anyagi ráfordításnak köszönhetôen elérte az uniós szintet, s ez akkor is óriási jelentôségű, ha még további fejlesztési tervek is napirenden vannak. Orbán Viktor kijelentette, hogy szinte soha nem voltak még olyan jók a francia–magyar kétoldalú kapcsolatok, mint napjainkban. Ezt a jó viszonyt semmi sem árnyékolja be, és a kedvezô politikai légkör a kölcsönös elônyök elvén alapuló gazdasági és kereskedelmi együttműködésre is serkentôleg hat. Franciaország egyik legjelentôsebb gazdasági partnerünk, az összforgalmat tekintve a negyedik-ötödik helyen áll, a befektetôk sorában pedig az elôkelô harmadik helyet foglalja el. A francia tôke jelenléte Magyarországon a legfontosabb szektorokat érinti.
A két politikus tárgyalásán a balkáni helyzet is szóba került. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette, hogy Horvátország a térség legstabilabb állama, ezért az uniónak ki kell emelni a többiek közül, és külön minôségként kell számon tartania. A magyar miniszterelnök azt is bejelentette, hogy megvitatta a francia köztársaság elnökével a kormány azon döntését, amely szerint másfél év múlva posztgraduális francia egyetemnek kell működnie Magyarországon. A francia elnökkel Orbán Viktornak egyébként személyes baráti kapcsolata alakult ki. Mindezt az is alátámasztja, hogy Jacques Chirac a saját érdemrendjét tűzte a magyar miniszterelnök ruhájára az ünnepségen. „Bár nekem adták át ezt az érdemrendet, mégis úgy érzem, a magyar polgárok kapták azt. Tízmillió magyar sikere ez, amiben természetesen a franciaországi migráció kiváló munkája is benne van. Közös kitüntetés, amely nálam van megôrzésre” – mondta az érdemrend átvételekor a magyar miniszterelnök.
A Grand-Croix de l’Ordre National du Mérite, a Francia Köztársaság Érdemrendjének nagykeresztje a kitüntetés öt fokozata közül – növekvô sorrendben: chevalier (lovag), officier (tiszt), commandant (parancsnok), grand officier (tiszti kereszt), grand-croix (nagykereszt) – a legmagasabb, s ez a legmagasabb kitüntetés, amelyet a vonatkozó francia jogszövegek szerint a francia államfô külföldi kormányfônek adományozhat. Charles de Gaulle korábbi elnök 1963-ban alapította.
Beosztásánál fogva jogosult a nagykeresztre a francia köztársasági elnök, a köztársasági érdemrend nagymestere és a becsületrend nagymestere, valamint a francia miniszterelnök. Az eddigi kitüntetettek sorában számos kiemelkedô személyiség szerepel: Tony Blair brit miniszterelnök és Gerhardt Schröder német kancellár.
Az adományozás feltétele: a kitüntetett kiemelkedô érdemei a közszolgálatban, katonai pályán vagy civil tevékenységek körében. A nagykereszt megjelenési formája: két változata van az alkalomtól függô viseléshez. A kivételesen magas szintű alkalmakra, gálákra fenntartott ünnepi változat a jobb vállon átvetett, széles, kék szalag, a csokrán viselendô kereszttel. Az ennél alacsonyabb szintű alkalmakra viselhetô kitűzô tűzzománccal díszített aranyérem.
Gulyás Gergely nevetségessé tette Magyar Pétert, így reagált Magyar ámokfutására