Január 17.: Magyar politikai élet (1.)

Listás jelöltek az SZDSZ-ben és a Fideszben, Fidesz aláírásgyűjtés az olimpiáért, Répássy Róbert a Nyilvánosság Klubról, a szocialisták aggódnak az Országos Választási Iroda működéséért, Szűrös Mátyás és az Új Baloldal, és egy Kisgazda közlemény.

MTI
2002. 01. 17. 14:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszprém megyei SZDSZ képviselőjelöltek
A Szabad Demokraták Szövetségének Veszprém megyei elnöke Veszprémben, a 6-os számú egyéni választókerületben indul az áprilisi választásokon – hangzott el a párt csütörtöki, sajtótájékoztatóján.

Szalay András mellett ugyancsak a megyeszékhelyen indul – a 7-es számú választókerületben – Dióssy László, Veszprém polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

Az 1-es számú ajkai választókerületben Mádai Péter a párt képviselőjelöltje, aki 1990 óta tagja a parlamentnek. A 2-es számú, balatonfürediben Kenéz Mihály friss diplomás igazgatásszervezőt indítják.

A 3-as számú, pápai választókerület SZDSZ-es jelöltje Pócsik Árpád nyugalmazott ezredes, a pápai katonai repülőtér volt parancsnok-helyettese, a 4-es számú tapolcaiban pedig Bogdán Tamás üzemi operátor indul.

Az 5-ös számú, várpalotai választókerület jelöltje Baky György, az SZDSZ megyei ügyvivője. A párt területi listájáról később döntenek.




Fidesz aláírásgyűjtés az olimpiáért
A Fidesz – Magyar Polgári Párt péntektől aláírásgyűjtési akciót indít a 2012-es olimpia magyarországi megrendezése érdekében – jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Pokorni Zoltán.

A pártelnök elmondta, hogy a Fidesz helyi szervezeteinek képviselői – neves sportolókkal karöltve – Budapest számos pontján várják a csatlakozni vágyókat, a jövő hét elejétől pedig az ország több más városában is megkezdődik az akció.

A Fidesz az összegyűlt aláírásokat Jacques Rogge-nak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság március 9-én Magyarországra látogató elnökének kívánja átadni. A politikus emlékeztetett arra, hogy Magyarország több ízben foglalkozott már komolyan az olimpia megrendezésének gondolatával.

Mint mondta, egy olimpia nemcsak a sport, hanem a kultúra területén is fontos esemény, és jelentős gazdasági vállalkozás. Véleménye szerint egy olimpia megrendezése egyfajta gyorsítópályára helyezné Magyarországot az EU-csatlakozást követő első években.

Elhangzott, hogy a 2012-es olimpia rendezése kapcsán 2005-ben van az első erőpróba, ekkor választják ki ugyanis a jelentkezők közül az öt kandidáló országot. Pokorni Zoltán jelezte, hogy az ifjúsági tárcánál a jövő héten bontanak tendert, hogy kiválasszák azt a konzorciumot, amely az olimpiai pályázatot előkészítheti.

A pártelnök becslése szerint az olimpia megrendezéséhez szükséges infrastrukturális beruházásokhoz 2000-2500 milliárd forintra van szükség.




Répássy Róbert országgyűlési képviselő közleménye
A Nyilvánosság Klub nem a sajtóban lex Répássy néven ismerté vált törvényjavaslatot támadta meg az Alkotmánybíróság előtt, hanem a Polgári Törvénykönyv egy rendelkezését. A Polgári törvénykönyv 1978 óta tartalmazza a közérdekű bírság kiszabásának lehetőségét a személyiségi jogok megsértésének szankcionálására – áll a olitikus közleményében.

Valótlan tehát a Nyilvánosság Klubnak az az állítása, hogy a „lex Répássy” ismét az Alkotmánybíróság elé kerül. A valóság ezzel szemben az, hogy a Polgári törvénykönyv 23 évvel ezelőtt elfogadott rendelkezéseit fogja megvizsgálni az Alkotmánybíróság. A taláros testület döntése valóban kihatással lehet a személyiségi jogok védelmére vonatkozó jövőbeni jogalkotásra – zárul Répássy Róbert közleménye.




A szocialisták aggódnak az Országos Választási Iroda működéséért
Aggasztó, hogy a belügyminiszter a héten olyan bizalmi embereit nevezte ki az Országos Választási Iroda élére, akik még soha nem vezényeltek le országgyűlési választást – nyilatkozta Lamperth Mónika csütörtökön az MTI-nek.

Az MSZP parlamenti frakciójának vezetőhelyettese elmondta: érthetetlen számukra, hogy a tapasztalt és több választáson is bizonyított eddigi vezetőhelyettes most egy törvényileg ismeretlen és értelmezhetetlen funkcióba került.

Hozzátette: mindeközben több magas rangú nyugdíjas rendőrnek is meghatározó szerep jutott az Országos Választási Iroda munkájában. Így például az iroda helyettes vezetője lett az is, aki az utóbbi években a tárca informatikai helyettes államtitkáraként tevékenykedik.

A politikus tudomása szerint hasonlóképpen egy nyugdíjas rendőr ezredes vezeti a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalt, amelyre fontos szerep hárul a választások során. Lamperth Mónika az Országos Választási Iroda körüli zavaros dolgoknak tulajdonítja azt is, hogy a választási hivatal egy dolgozója kiadhatott egy szerinte nyilvánvalóan törvénysértő jogértelmezést a III. kerületben februárra tervezett népszavazás kapcsán.

A belügyi főtanácsadó ugyanis a kerületi jegyző megkeresésére azt közölte, hogy a hivatal kapacitás hiányában nem tudja február 6-ig összeállítani a február 24-ére kiírt helyi népszavazáshoz szükséges névjegyzéket.

A frakcióvezető-helyettes közölte, ez szerintük jogszerűtlen és tartalmában is helytelen hivatali levél miatt az Országos Választási Bizottsághoz panaszt nyújtanak be. Lamperth Mónika megjegyezte azt is, hogy a BM által kiadott közleménnyel ellentétben, az Országos Választási Iroda tagjainak a megbízatása nem az országgyűlési választások idejére, hanem a hatályos törvényi szabályozás alapján határozatlan időszakra szól.

Csányi Klára, a BM sajtófőnöke közölte, e felvetésekre csak később, a nyilatkozat áttanulmányozását követően reagálnak.




Fidesz-MDF – Vas megyei képviselőjelöltek
Kovács Ferenc a Fidesz – Magyar Polgári Párt Vas megyei elnöke vezeti a párt megyei listáját a 2002-es országgyűlési választásokon – tájékoztatta az MTI-t csütörtökön Pajor András, a Fidesz Vas megyei szervezetének alelnöke.

Kovács Ferenc, aki jelen aki jelenleg is országgyűlési képviselő, 1998-ban a sárvári 4-es számú egyéni körzetben jutott be a parlamentbe – fűzte hozzá.

A megyei lista második helyén Bebes István fideszes országgyűlési képviselő kapott helyet, aki 1998-ban a Fidesz megyei listáján került be az Országgyűlésbe. A vasi Fidesz-MDF lista harmadik helyén az MKDSZ-szel kötött megállapodás alapján Básthy Tamás országgyűlési képviselő, Kőszeg polgármestere található.

A lista negyedik helyét az MDF-fel történt megállapodás alapján Németh Zsolt MDF-es országgyűlési képviselő, Vasvár polgármestere foglalja el. Őt követi Sági József és dr. Gyimesi József, a két fideszes szombathelyi honatya.




A Reform Kisgazdapárt közleménye
A jelenlegi választási kampány során az írott és sugárzott sajtóban meglehetősen „keveredik” a kisgazda fogalom, könnyelműségből vagy szándékosságból. A társadalmilag-politikailag leszerepelt, Torgyán József vezetési stílusával jellemezhető Független Kisgazdapárt (FKGP) ügyei, kampánylépései újabb megtévesztést célzó taktikája azonban nem vethetnek árnyékot a mindezzel szembefordult Reform Kisgazdapártra – áll a közleményben.

Kérjük ezért a sajtó tisztelt munkásait, hogy a jövőben fokozottabban figyeljenek a „kisgazda” jelző használatára, azt mindig a témában érintett bejegyzett pártra (FKGP, Kisgazda Szövetség vagy RKGP) vonatkoztassák. Fontos ez a nagyközönség számára azért is, mert egyre gyakrabban egyesületek is politikai fellépéssel szerepelnek, ami az alkotmány szellemével ellenkezik. Hagyjuk meg tehát a választást az arra „benevezett” csapatok bajnokságának, melyben illő, hogy minden pártnak egyenlő esélye legyen. A valamely nagyobb párt megreformálására vállalkozó kicsiknek is – folytatódik a közlemény.

Ezt a nagy kérést előrebocsátva a Reform Kisgazdapárt ezennel a leghatározottabban elhatárolódik attól, hogy a Független Kisgazdapárt egyik képviselőjelöltje a szcientológia aktivistája. A magyar kisgazda mozgalom évszázados elve, hogy az élet kérdéseit az újszövetségi keresztény hit alapján kezeli. Elutasítja, hogy ennek a mai kor jelenségeivel is igazolt erkölcsiségnek a helyébe az ateizmus, majd ennek a helyébe – újabban – az embert manipuláló hitelvek lépjenek. Ezért is távolságot kíván tartani a Független Kisgazdapárttól, nem látja szükségét annak, hogy a magyar parlamentben még további „elvarratlan eszmeiségek” dulakodjanak. A mostani választás tétje az eszmei értékrend tisztázása, nem kuszálása. Sajnálatos, hogy ebben a kuszálásban egy másik kisgazda párt szinte élen jár.

Az általunk elutasított fenti jelenség is mutatja, hogy mennyire szükség volt egy, az alapokhoz visszatérő új kisgazda pártra, az RKGP-re, mely tudatosan kiáll a magyar kisgazdák elveinek és legjobb hagyományainak a képviseletéért.„ – zárul a közlemény.




Szűrös Mátyás az Új Baloldal színeiben indul a választásokon
Szűrös Mátyás jelenlegi MSZP-s képviselő az Új Baloldal színeiben indul – mint pártonkívüli jelölt – az idei országgyűlési választásokon. Ezt – Szűrös Mátyás felhatalmazásával – Schiller László, az Új Baloldal elnöke jelentette be a párt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Szűrös Mátyás a Hajdú-Bihar megyei Berettyóújfaluban mérettetik meg képviselőjelöltként.

A sajtótájékoztatón elhangzott: az Új Baloldal együttműködési megállapodást kötött tíz roma párttal, illetve szervezettel. Mint Schiller László elmondta, reményeik szerint ez a megállapodás nem csak a parlamenti és az önkormányzati választásokig szól, hanem alapját képezi majd egy hosszabb távú együttműködésnek. A dokumentumot még el kell fogadnia a párt kongresszusának is, amely erről január 27-i ülésén dönt. A megállapodás értelmében az Új Baloldal roma jelölteket is indít.

Schiller László kérdésre válaszolva, közölte, hogy a párt szombaton jelöltértekezletet tart, amelyen várhatóan dönt az országos lista első helyéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.