Nyilván semmi, mert ilyen nincs. Nem tud lenni, működésképtelen. Hogyan értelmezzük akkor azt a jelenséget, hogy egy fejlődő, sikeres országban a hatalomra jutott régi-új politikai garnitúra mindenkit alkalmatlannak talál a felsorolt posztokon, és levált, megteremtve ezzel a feltételeket az említett szervezetekben még legalább egy tucat alacsonyabb beosztású dolgozó kirúgásához? Ez csak egy módon lehetséges: ha a szakmai mércék mellett vannak más szempontjai is. Mondjuk egy tizenkét évvel ezelőtt vér nélküli rendszerváltással megbuktatott állampárti kurzus még élő és mozogni tudó apparátusának visszajuttatása valamikori pozíciójába. Ezt a – hajdani megalkuvásaikkal, behódolásaikkal, hétköznapi árulásaikkal megszerzett, ám mindig is busás haszonnal kecsegtető – kapcsolati tőkét sokak szerint jogtalanul vonta meg tőlük a történelem, ezért visszaszerzése különösen jogos most, hogy demokratikus választás emelte újra őket a hatalomba. Úgy hívják ezt a folyamatot, hogy restauráció. A rendszerváltozás útján megváltoztatott politikai-társadalmi-gazdasági berendezkedésnek a reakció ideiglenes felülkerekedése folytán történő visszaállítása. A forgatókönyv az unalomig ismert: előbb politikai tisztogatás, majd a szükségszerűen kialakuló egzisztenciális félelem légkörében minden más gondolat módszeres kiirtása. Ha szerencsénk van, és a nagyobb külföldi hadseregek parancsnokai ilyesmit különösen rosszallnának a fennálló nemzetközi helyzetben, akkor a megátalkodott másképpen gondolkodó kisebbség fizikai likvidálása most elmarad.
Tizenkét évvel ezelőtt, amikor demokratikus választás pucolta ki őket azokból a székekből, amelyekbe normálisan működő országban soha be nem ülhettek volna, úgy tűnt, a társadalom többsége érti, miért kell menniük. Azt lehetett gondolni, a többség tisztában van vele, hogy a szabadság fojtogató hiánya mellett a gazdaság katasztrofális állapota is sürgette a rendszerváltozást. Éppen a kegyelt réteg szakértelme hiányzott leginkább, amire azóta is, most is oly fennhéjázón hivatkoznak. A gyorstalpalót végzett temérdek pártkatona, politikai komisszár, érdemtelenül magas pozícióba juttatott nyomoronc most arra hivatkozik, hogy évtizedek óta a pályán van, és eddig méltatlanul mellőzték. Most viszont visszaszereznek mindent, miközben jó bolsevik szokás szerint politikai ellenfeleiket vádolják azzal, hogy azok mindenhová pártkatonát ültettek négy évvel ezelőtt.
Tévedés volt tehát a rendszerváltozás?
Soha olyan sokan nem voltak ebben az országban azok, akik erre a kérdésre határozott nemmel felelnek, mint ezen a választáson. Ez akkor is óriási erő, ha ideiglenesen még kisebbségben van. Most ahhoz kell végtelen türelem, hogy – látva az ellentmondást a visszatérők álszent szövegei és tettei között, elszenvedve az egész pályás letámadás okozta sebeket – ne robbanjon ki ez az erő. Inkább próbálja megértetni a jelenleg még a másik oldalon álló tisztességes, becsületes, ám valami oknál fogva a fentieket végig még nem gondoló emberekkel, hogy minden restauráció – a fogalom meghatározásából fakadóan – csak ideiglenes lehet. Ellen kell tehát állni neki. Ez a közös cél nem csupán pártlózungok szintjén, hanem a valóságban egyesítheti a nemzetet, amelyet – ellentétben a médiumokban szajkózott állásponttal – éppen a restaurációs kísérletek szakítottak ketté.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat