Sikeres bécsi biztonsági tanácskozó?

Az elhangzott eltérő vélemények ellenére sikeresnek minősítette a bécsi nemzetközi biztonsági konferenciát szombaton Herbert Scheibner osztrák védelmi miniszter, mert a jelenlévők egyértelműen állást foglaltak a nemzetközi terrorizmus elleni közös harc mellett, és elfogadták, hogy ehhez feltétlenül szükséges a minden határon átnyúló együttműködés.

MTI
2002. 06. 15. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Scheibner, aki a pénteken és szombaton megtartott tanácskozásra több mint 40 ország szakértőit hívta össze, hangsúlyozta: ez volt az első olyan értekezlet, amelyen a NATO és az Arab Liga kapcsolatba lépett. A konferencia első napján szólalt fel George Robertson, a NATO és Amr Mussza, az Arab Liga főtitkára.

Az osztrák miniszter a tanácskozást értékelve leszögezte: a terrorizmus elleni harc semmiképpen sem jelenti az iszlám elleni küzdelmet, hanem az emberi jogokat tiszteletben tartók és az azokat megsértők közötti konfliktus.

Miközben George Robertson azt hangsúlyozta, hogy a NATO számára a terrorizmus elleni harca legfontosabb, Amr Mussza, az Arab Liga főtitkára már szombaton is azt fejtegette, hogy a terrorizmus a világot sújtó sok probléma közül csupán az egyik, s például a világ sok millió éhező embere számára biztosan nem a legfontosabb.

Az arab politikus az Oberösterreichische Nachrichten című tartományi lap szombati számában megjelent interjújában is leszögezte: a közös tanácskozás nem jelenti egyben azt is, hogy mostantól az Arab Liga és a NATO közösen lép fel a terrorizmus ellen. Úgy vélte: nem lehet legyőzni a terrorizmust, ha nem számolják fel az emberek dühének és csalódottságának okait. Afrikában főleg a szegénység, a járványok és a szociális összeomlás ellen kell küzdeni, másutt mások a fő gondok.

Az iszlám világában és az arab országokban az erőszakra való hajlam nagyrészt – ha nem is kizárólag – a palesztin kérdéssel függ össze – mondta, s úgy vélte: a palesztin területek izraeli katonai megszállása ugyanolyan baj, mint a nemzetközi terrorizmus, vagy a kábítószer-probléma. Egyetértés mindössze abban van, hogy a nemzetközi terrorizmus azon problémák közé tartozik, amelyek ellen fel kell lépni- hangsúlyozta.

A tanácskozáson részt vett Szlovénia, Jugoszlávia és Bulgária külügyminisztere, valamint Románia külügyi államtitkára is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.