A Világgazdasági Fórum ( World Economic Forum – WEF ) 33. helyszíne ismét a méregdrága svájci üdülőváros, míg tavaly az esemény házigazdája New York volt. A fórum honlapja, a Weforum.org hivatalos verziója szerint a csütörtökön megkezdődött tanácskozás fókuszába a világgazdasági bizalomépítés kerül, valamint a globális gazdaság helyzete, s természetesen vitáznak még a befektetők a kilátásokról is. Az
eseményről tudósító hírügynökségek tudósításai alapján az eddigi felszólalók az esetleges iraki háború okozta gazdasági visszaesést elemezték.
A január 23-28. között felszólaló kétszáz előadó és vendég között található a többi között Bill Gates, a Microsoft első számú embere, Bill Clinton, az Egyesült Államok volt elnöke, míg Törökországot például Recep Tayyip Erdogan, az ottani Haladás párt vezetője képviseli. Az említett internetes újság beszámolója alapján egyébként összesen csaknem 100 ország képviselteti magát, és több mint kétezer érdeklődőre, résztvevőre számítanak összesen Davosban. A nemzetközi pénzügyi napilapoknak, magazinoknak nyilatkozó üzletemberek a meghírdetett témák mellett arra is keresik a választ Svájcban, hogy miként is lehetne a pangó nyugat-európai gazdaságot feléleszteni, illetve a bizalmat helyreállítani a világgazdaságban.
A világgazdasági fórum legfrissebb rangsora szerint Magyarország mind a makro-, mind a mikrogazdaság versenyképességét tekintve elvesztette regionális elsőségét. A Világgazdaság című üzleti napilap csütörtöki cikke alapján Szlovénia mindkét listán, a makrogazdasági kilátások tekintetében pedig immár Észtország is lekörözi hazánkat. Így a magyar gazdaság a három komponenst vizsgáló makrogazdasági
versenyképesség tekintetében 74 ország közül a 29. helyet foglalja el, míg tavaly még ennél eggyel előrébb állt a listán. Észtország időközben a 26., Szlovénia pedig a 28. helyre tudta feltornázni magát – derül ki a felmésésből.
Míg hazánkat a múlt évben Mádl Ferenc köztársasági elnök képviselte a Világgazdasági Fórumon, idén Magyarország hivatalos képviselet nélkül marad. A Népszavában az olvasható, hogy az eredeti tervekkel ellentétben Medgyessy Péter miniszterelnök nem utazik Svájcba, és más kormánytagok sem „tervezték” be Davost.
A Magyar Televízió Nap-Kelte című pénteki műsorában Csillag
István gazdasági és közlekedési miniszter úgy nyilatkozott, hogy ő ebben a gazdaságilag influenzás helyzetben háziorvosi teendőket lát el, ezért nem utazik Svájcba. Tudomása szerint helyettes államtitkárok mentek el az előadásokra.
Mint emlékezetes, 2000. januárjában a világkereskedelem „uralma” ellen több ezren tiltakoztak az informális gazdasági csúcson Svájcban. Az alpesi köztársaság exluzív üdülőparadicsomában akkor elszabadult a pokol: üzletek kirakatait rongálták meg a demsontrálok, és betörték a McDonalds gyorsétterem ablakait, továbbá telefirkálták a kisváros falait.
A nyilvántartásban szereplő anarchista csoportok megfékezésére éppen ezért a svájci hatóságok beutazási tilalmat rendeltek el, ám
rendzavarás nélkül aligha képzelhető el a mostani összejövetel sem: január 25-ére a baloldali szervezetek megmozdulást terveznek.
Vészjósló mondatokkal kezdődött a Világgazdasági Fórum a svájci Davosban – adta hírül az RTL Klub Online. Politikusok és üzletemberek előtt a közgazdászok kijelentették, hogy az Irak elleni háború komoly válságba sodorhatja a világgazdaságot, különösen az amerikait.Davoson amúgy is meglátszik a háborús hangulat. Százával járőröznek a rendőrök, és a város fölött légi zárlat van. Mindez 10 millió dollárba került. A svájci kormány közölte, hogy a vadászgépek lelőnek minden olyan repülőt, amely át akar repülni a városon, és nem engedelmeskedik az utasításoknak.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás