Juhász Ferenc felajánlaná a reptereket is

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a környező települések vezetőinek társaságában a „nyílt nap” keretében tájékozódott az előkészítő munkálatokról Taszáron. A civil szemle bizonyította, hogy továbbra is folytatódik a titkolódzás a tábor életéről, hiszen a sajtótájékoztató helyszínén kívül szinte semmit sem mutattak meg az újságíróknak.

2003. 01. 16. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honvédelmi miniszter meglepetést keltett azzal a bejelentéssel is, hogy újabb felkérés esetén felajánljuk a légterünket és a repülőtereinket az amerikaiaknak.

Nem katonai eszközökkel, hanem tantermi munkával készülnek Taszáron az iraki ellenzékiek a majdani polgári közigazgatásban rájuk váró tolmácsi, őrző-védői és a katonai-civil összekötői munkára – fogalmazott Juhász Ferenc azon az úgynevezett „nyílt napon”, ahol az újságíróknak megtiltották kép- és hangfelvétel készítését. A miniszter megtekintette a taszári bázison azt a területet is, ahol az érkezőket felkészítik majd feladatukra, de a sajtót ide sem engedték be.

Juhász Ferenc és David Barno, a kiképzők parancsnoka is hangsúlyoza: a bázison a már említett elméleti felkészítésen kívül csak önvédelmi fegyveres kiképzést folytatnak majd. Tájékoztatásuk szerint a kiképzendő személyek önként, otthoni ellenzéki szervezetek válogatása és ajánlása alapján kerültek az Egyesült Államok hadseregének kötelékébe.

A honvédelmi miniszter bejelentette azt is: a magyar kormány felkérés esetén a légterét és a repülőtereit is felajánlja az amerikai hadsereg számára. Ez azért különös, mert a szaktárca vezetője nemrég a Handelsblatt nevű német lapnak olyan értelmű kijelentést tett, hogy a magyar kormány a taszári bázis biztosításán kívül mindenfajta segítségnyújtást megtagad a fegyveres harchoz.

A kiképzők amerikai parancsnoka, David Barno vezérőrnagy jelképes jelentőségűnek nevezte a taszári légibázis használatát. Hozzátette: a bizalom jele, hogy már 1995 decembere óta amerikai katonák tartózkodnak a táborban. Ugyanakkor elismerte, hogy a világ számos pontjáról ide érkező iraki önkéntesek egy részének van már katonai múltja is. A parancsnok biztonsági okokra hivatkozva azt azonban nem mondta meg, hogy a kiképzendők mikor érkeznek a Somogy megyei bázisra és pontos létszámukat sem árulta el.

Az Egyesült Államok szárazföldi erejének több száz kiképzője érkezett a múlt héten Magyarországra, hogy előkészítse az iraki ellenzékiek kiképzését a taszári légibázison – közölte Richard Myers, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke. Myers a magyarországi kiképzőparancsnokkal ellentétben már nem zárta ki, hogy az önkéntesek harci kiképzést is kaphatnak Taszáron.

Közben tovább folynak a biztonsági intézkedések is a tábor körül.

Szita Károly, kaposvári polgármester kérésére 15 új rendőrt, és polgári védelemmel foglalkozó személyeket vezényelnek a térségbe.

A Die Zeit című német hetilap értesülései szerint a hét végén a magyar hadsereg föld-levegő rakétákat állított fel a falu körül, hogy biztosítsa a támaszpontot terrortámadásokkal szemben.

Gömbös János, a HM miniszteri irodavezetője ugyanakkor az MTV Híradójában kijelentette: Nem a falvak, hanem a nagyvárosok lennének egy esetleges terrortámadás célpontjai Magyarországon. „Ha eszébe jutna egy terrorista csoportnak, hogy Magyarország vagy akár más országban valami cselekményt hajtson végre, nyilvánvaló, hogy nem egy kis faluban a kocsmát fogja felrobbantani.” – idézte az irodavezetőt a hírműsor, ahol elhangzott az is: a kabinetfőnök szerint még nem készült olyan lista, ami részletesen feltárná az esetlegesen elképzelhető célpontokat.

A helyzetet bonyolítja, hogy a kormány holdudvarát adó baloldali értelmiség sem egységes az iraki háború ügyében.

Mint arról korábban beszámoltunk, Horn Gyula volt miniszterelnök a Civilek a Békéért nevű tömörülés konferenciáján kijelentette: ha nincs más eszköz, akkor kutya kötelességünk támogatni az iraki háborút.

Krausz Tamás az MSZP baloldali tömörülésének tagja ugyanakkor február 15-re demonstrációt jelentett be az iraki háború ellen, mert szerinte nem lehet bizonyítani, hogy a támadással felszámolható a terrorizmus, ezzel inkább az olajtársaságok érdekeit szolgálja ki az amerikai kormány.

A tájékoztatásban némi előrelépést mutat, hogy a Somogy Megyei Védelmi Bizottság elnökének javaslatára tegnap megnyitották azt a megyeházán kialakított kommunikációs központot, amelyben négy honvédelmi minisztériumi, és egy amerikai sajtótiszt feladata lesz a tájékoztatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.