Turistákat várnak a monori családi pincészetek

A Monor környéki domboldalak hangulatos pincefalut rejtenek. A Strázsa-hegyen három éve borlovagok őrzik a hagyományokat.

Jurányi Anna
2003. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talárszerű, zöld, aranysujtásos ruha és Bocskai-sapka: ebben a díszes öltözékben, egy kancsó vörösbornral a kezében fogad Bodor János pincéjének bejáratánál. Az előtérből kialakított borkóstoló kandallójában ropog a tűz, ám a házigazdákat és a vendégeket hamarosan a tüzes bor is melegíti majd. Errefelé ma is úgy tartják: tősgyökeres monorinak csak az vallhatja magát, aki saját borával kínálja a vendéget. Akinek nincs szőlője, azt afféle „gyüttment”-nek tekintik…
– Éppen három éve negyven lokálpatrióta borász megalakította a strázsa-hegyi borrendet, remélve, hogy ezzel sikerül népszerűsíteni borainkat és Közép-Európában is egyedülálló, páratlan szépségű pincefalunkat – mondja a házigazda. – Ezeken a lankákon a XV. században kezdődött meg a szőlőtelepítés, miután a dombvidék az egri káptalan tulajdonába került. A hagyományos fajták, az Olaszrizling, a Rajnai rizling, a Zweigelt és a Kékfrankos ma is megtalálhatók, de már megjelentek az olyan új telepítésű világfajták is, mint a Chardonney, vagy a Cabernet sauvignon. Borrendünknek jelenleg kétszázhat tagja van, és néhány kft.-t leszámítva egy-egy termelő mindössze 300-500 négyszögölnyi szőlőt művel. A termés elsősorban a családi, rokoni, baráti fogyasztást fedezi, de szívesen kinyitnánk pincéink ajtaját a turisták előtt is.
Ezért fölvették a kapcsolatot az idegenforgalmi irodákkal, és csatlakoztak a Borrendek Országos Szövetségéhez meg az Európai Borászok Szövetségéhez. Két jeles eseményt szerepeltetnek a kiadványukban: az egyik az Orbán-napi ünnepség a Strázsa-hegy védőszentjének tiszteletére, a másik pedig a Márton-napi szüreti mulatság.
– Rendezvényeink több száz érdeklődőt vonzanak, jó érzés látni, amikor hajnalig táncolnak, vigadnak. Egyelőre főként szájhagyomány útján terjed a hírünk, de a szervezett bortúrákba is be szeretnénk kapcsolódni. A közelmúltban egy borásztörténeti kiállítást nyitottunk meg Monoron. Fölkutattunk hozzá a környéken sok-sok pincét, padlást és ládafiát, így sok régi eszköz, például prések, csapok, kacorkések kerültek elő. Valamint Monor 1848-as pecsétje, amit szívesen tennénk medálunkba – meséli a lelkes főborász, majd beavat a borrendi ceremónia kulisszatitkaiba.
– Aki a rend tagja akar lenni, annak háromféle bor közül ki kell választania a zászlósbort, a Kékfrankos cuvét. Ez kemény feladat elé állítja a jelöltet, de ha felismerte, akkor még egy pohárral meg kell innia a strázsa-hegyiek egészségére. Ezután elmondja az eskü szövegét, majd féltérdre ereszkedik, és fölesketjük őfelsége, a bor és a strázsa-hegyi borrend lovagjává.
A látványos és hangulatos ünnepek mellett a sikerek is rendkívül fontosak a strázsa-hegyi lovagok számára. A fiatal Mészáros Ferenc többször nyert már borversenyt, legutóbb két ezüstérmet hozott el egy országos megmérettetésről Rajnai rizlingjével és Kékfrankosával. De hiába a minőségi áru, ha pénz híján nem tud berendezkedni vendéglátásra a gazda, és egyedül a palackozást sem képes megoldani.
– Csakis a szövetkezés lehet a kitörési pont – mondja. – Ceglédbercelen már működik egy ilyen társulás, és azt látjuk, hogy sokkal jobban boldogulnak az értékesítéssel.
Strázsa-hegyi sétánk utolsó állomása a Csúzi család pincészete. Azon kevesek közé tartoznak a pincefaluban, akiknek minden feltételük és engedélyük megvan a korszerű vendéglátáshoz, a falusi turizmushoz. Pedig ők is kiegészítő tevékenységként foglalkoznak szőlővel, borral. A férj a helyi szakmunkásképző intézet igazgatója, a felesége pedig a monori rendőrkapitányságon dolgozik, nyug-díjasként.
– Elismerésnek, rangnak tartjuk, hogy borrendi tagok lettünk, hiszen ez is a polgárosodás része, a lokálpatriotizmusnak az erősítése – mondja a családfő, Csúzi László, aki büszkén viseli fényes zöld strázsatalárját és bocskaiját. Poharunkba különös csillogású, aranyfényű nedűt tölt a lopóból. – Abban bízunk, hogy az unióhoz csatlakozva a nagy borászok mellett szükség lesz az ilyen kis, családias pincékre, présházakra is, ahol különlegességet, hungarikumot talál a vendég.
– Hogy honnan a borászat tudománya? – tűnődik el az ugyancsak borrendi díszruhába öltözött feleség, miközben jóízűen kortyolgatjuk a finom nedűt. – Az ősöktől kaptuk mind a ketten, családi örökségbe. Kötelességünk folytatni és gyermekeinknek is továbbadni a hagyományt. A megélhetésünket a főállásunk adja, a szőlészkedés, a borászkodás a hobbink.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.