Blair-nyilatkozat, angol katonai előkészületek

A brit kormányfő szerint a katonai fellépés célja Szaddám Huszein iraki elnök eltávolítása lesz, s utána az ENSZ-nek kell döntenie Irak további sorsáról.

MNO
2003. 03. 19. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdai londoni értesülések szerint Tárik Aiz iraki miniszterelnök-helyettes személyes sorsáról ellentmondó hírek keringenek Irakban. Az egyik brit támaszponton közben elkezdték feltölteni az ott állomásozó amerikai B-52-es bombázókat.

Tony Blair miniszterelnök a londoni alsóházban, az azonnali kérdések szokásos szerdai órájában – egyelőre feltételes módban – azt mondta: „ha lesz (fegyveres) konfliktus, és ennek eredményeként Szaddám Huszeint eltávolítják”, az iraki nép jövője „jobb és fényesebb lesz ezáltal”.

Blair, aki előző éjjel, komoly kormánypárti lázadás árán ugyan, de elfogadtatta a parlamenttel az Irak elleni katonai fellépéshez szükséges határozatot, szerdán azt mondta: a Huszein utáni időkről a Biztonsági Tanácsnak kell döntenie. Utalt arra, hogy a BT felhatalmazása e jogkörrel gyógyír lehet a testületen az utóbbi hetekben az iraki nézeteltérések által ütött sebekre.

Tony Blair közölte: máris érintkezésben van ez ügyben az Egyesült Államokkal és a BT többi állandó tagjával.

A brit miniszterelnök szerint Nagy-Britannia már el is különített pénzeket Irak újjáépítésére, de Blair hangsúlyozta, hogy az újjáépítés nem a háború, hanem a Huszein-rendszer öröksége miatt szükséges.

Szerdán azonban egyelőre a küszöbön álló háború előjelei szaporodtak. Helyszíni beszámolók szerint a brit királyi légierő fairfordi támaszpontján elkezdték hadianyaggal feltölteni az ott állomásozó 14 amerikai B-52-es hadászati bombázót. A támaszpontról sugárzott képek szerint hatalmas, fedett katonai teherautók vitték a muníciót a távolban várakozó gépekhez, és érezhető volt a mozgás élénkülése a repülőtéren.

Londoni védelmi minisztériumi források szerint a Perzsa-öbölbe telepített brit erőket „előretolt állásokba” vezényelték, ennek részleteit azonban nem közölték. A londoni rádiónak nyilatkozó brit katonai parancsnokok szerint a Kuvait északi részére rátört homokvihar „csekély mértékben befolyásolhatja csak” a haditerveket, mert a szövetségesek haditechnikája „átlát” a homokfüggönyön.

A BBC szerda délután olyan, Bagdadból és az északi kurd területekről származó értesülést közölt, amely szerint bizonytalan Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes sorsa. Az egyik forgalomban lévő hír szerint az iraki politikus megszökött az országból, de a BBC tévének az észak-iraki kurd térségben tartózkodó tudósítója olyan értesülést is hallott, hogy Azizt kivégezték. A tudósítók erősen hangsúlyozták ugyanakkor, hogy hivatalos forrásból lehetetlen megerősíttetni e híreket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.