Az előző időszakhoz képest, a vámstatisztika alapján számolt áruforgalom kiadási többletének csökkenését ellensúlyozta a szolgáltatások, jövedelmek, valamint a viszonzatlan átutalásoknál tapasztalt változások ellentétes irányú hatása.
A szezonális hatások kiszűrésével számított egyenleg 207 millió euró hiányt mutat. A szezonális hatásoktól megtisztított folyó fizetési mérleg hiányának trendje, 2001 utolsó negyedévétől tapasztalható növekedése megállni látszik.
Januárban az adósságot nem generáló tőketételeknél mért nettó forrásbeáramlás 68 millió euró volt – derül ki az MNB pénteken közzétett adataiból.
2003. januárban az áruforgalom egyenlegének kiadási többlete 2649 millió euró export és 2831 millió euró import egyenlegeként alakult ki.
A kivitel négymillió euróval, a behozatal 84 millió euróval alacsonyabb az előző év azonos havi adatánál. A szezonálisan kiigazított egyenleg januárban 122 millió euróval kisebb az előző havi, és 72 millió euróval mutat kisebb hiányt a tavaly januári adatnál.
2003. januárban, az idegenforgalomban megjelent 193 millió euró bevétel hétmillió euróval, míg a 122 millió euró kiadási szint 25 millió euróval alacsonyabb az előző év januári adatnál.
A vizsgált hónapban az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások kiadási többlete 149 millió euró volt. A szezonális hatások kiszűrésével számított idősor alapján, az idegenforgalmon kívüli szolgáltatások egyenlegének trendje 2002 nyarától folyamatosan csökkenő kiadási többletet mutat.
A tőkebefektetésekhez kapcsolódó 46 millió euró nettó jövedelemkiáramláson belül a profitjellegű nettó kifizetés hétmillió euróval, az adósság típusú befektetésekhez kapcsolódó nettó kamatkiadás ötmillió euróval nagyobb az előző évi értéknél.
A viszonzatlan folyó átutalások januári 44 millió euró bevételi többlete 29 millió euróval marad el a tavaly januárban regisztrált értéktől.
Januárban a nem adóssággeneráló finanszírozás formájában megjelenő tőkemozgások egyenlege 68 millió euróbeáramlást mutatott.
A pénzben, tulajdonosi részesedés formájában megvalósuló közvetlen tőkebefektetések értéke a magyar befektetők hatmillió euró külföldre irányuló és a külföldi befektetők 63 millió euró, Magyarországra irányuló tőkebefektetésének eredményeként alakult ki. A tulajdonviszonyt megtestesítő portfólió befektetéseként jelentkező nettó forgalom 11 millió euró forrásbeáramlást mutatott.
2003. január végén a jegybanki tartalékok értéke 14,2 milliárd euró volt.
A folyó fizetési mérleg január havi alakulásában a legnagyobb meglepetést az áruforgalom egyenlege okozta az elemzőknek – jelentette az MTI.
Az MNB pénteken közzétett adatai szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2003 januárjában 261 millió euró volt. Az elemzők ennél magasabb, 340 millió eurós hiányt vártak.
Vojnits Tamás, az OTP Bank Rt. elemzője szerint a fizetési mérlegen belül az áruforgalom egyenlege feltehetően azért mutat jobb számot az MNB kimutatásában, mert ez már pontosabb adatfeltétel alapján készült.
Az elemző az év további részében sem számít a külkereskedelmi hiány jelentős növekedésére, elsősorban amiatt, hogy az előrejelzések szerint a gazdasági növekedés sem fog jelentősen gyorsulni az idén.
Megjegyezte, hogy tavaly a forint erősödése miatt javultak a cserearányok, főleg az év első felében, és ez az euróban kifejezett egyenleget javította. Véleménye szerint az idén ez a hatás nem lesz ilyen erős, sőt arra van nagyobb esély, hogy romlanak a cserearányok, amit némileg ugyan kompenzálhat a dollár további gyengülése.
Az OTP elemzője éves szinten a tavalyihoz hasonló, vagy annál egy kicsivel alacsonyabb folyó fizetésimérleg-hiányt vár az idén.
Mihálovits Zsolt, az Inter-Európa Bank Rt. elemzőjét meglepte, hogy az MNB statisztikája szerint az árumérleg hiánya az idén januárban jóval alacsonyabb lett az egy évvel korábbinál, míg a KSH által egy hete közölt januári külkereskedelmi mérlegében nem volt jelentős ez az eltérés.
Az idegenforgalmi mérleg javulása is ellentétes a várakozásával, ő ugyanis kis mértékű romlást feltételezett a január második felében bekövetkezett jelentős forint gyengülés alapján. Az egyenlegjavulás véleménye szerint annak javára írható, hogy a hónap első felében viszont nagyon erős volt a forint.
A szolgáltatások egyenlegének romlását az elemző véleménye szerint nem magyarázza a fizetési mérleg számítási módszertanának változása. Az új metodika szerint a szállítás és biztosítás költsége a szolgáltatás egyenlegében jelenik meg, ez azonban önmagában nem okozhatott ekkora eltérést az áru és szolgáltatás egyenlegének viszonyában.
Az Inter-Európa Bank elemzője a tavalyi, 2,77 milliárd eurós folyó fizetési mérleg hiánynál kicsivel magasabb, 2,7-3,0 milliárd euró közötti deficitet vár 2003-ban.
- Az elmúlt hónapokban felgyorsult az ipari termelés, aminek nagy része exportra kerül, ez a mérlegjavulás irányába hathat. A bérkiáramlás növekedése azonban a tavalyinál kisebb mértékben ugyan, de az idén is folytatódhat. Ez a fogyasztás növekedésének és az import bővülésének irányába hat, ami viszont a hiányt növelheti. E két hatás eredőjeként az egyenleg kismértékű romlása valószínű – fejtette ki.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le