Húszszázalékos létszámleépítést hajtanak végre az év végéig a Honvédelmi Minisztériumnál (HM), a Honvéd Vezérkarnál és az ezekhez tartozó háttérintézményeknél – közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki nemrég létszámstopot rendelt el az intézményeknél. A szaktárca vezetője elmondta: az ötezres létszámú minisztériumi és vezérkari állományból ezer embert küldenek el, de a 27 ezer fős harcolói létszámot a tervek szerint megtartják majd. Az eltávolított munkatársak egy részének csapatszolgálatot ajánlanak, de egyeseknek kénytelenek lesznek hat havi fizetésnek megfelelő végkielégítést fizetni.
Tarthatatlan az az állapot, hogy a vezérkarban többen dolgoznak, mint Czinege Lajos idején, a hadsereg csapatállománya viszont a negyede az akkorinak – jelentette ki a miniszter, aki kilátásba helyezte, hogy távozik a kormányból, ha nem sikerül végrehajtani a tervezett átalakításokat. Megjegyezte: a mai vezérkarban dolgoznak olyanok is, akik alkalmatlanok lennének a katonai csapatszolgálatra, amelyet a jövőben kötelezővé kell tenni a minisztériumi feladatvállaláshoz.
Juhász úgy tartja, hogy a leépítést akkor is végre kell hajtani, ha az ebben az évben egyetlen fillér megtakarítást sem jelent a HM-nek, mert jövőre 8-12 milliárd forint szabadulhat fel a védelmi felülvizsgálat következtetései szerint elengedhetetlen átszervezésnek. Állítása szerint ebből a pénzből oldják meg többek között a katonák bérfejlesztését, amely az adótábla változása miatt nettó ötezer forintos bérhátrányt jelent idén a tavalyi évhez képest. A létszámleépítés lehetővé teszi egyebek között azt is, hogy a szaktárca által használt budapesti ingatlanok számát csökkentsék. A védelmi felülvizsgálat következtében számos ingatlantól kíván megszabadulni a honvédség, ezeket átadják majd az ÁPV Rt.-nek. A honvédség által használt öt repülőtér közül csak hármat tartanak meg, és megnyirbálják a katonák lakás- és tanulói kedvezményeit is.
A tervek szerint kedvezményes bérleti díjat kell majd fizetni a katonáknak a szolgálati lakásokért, amelyeket 10-20 év szolgálati idő után a piaci árnál olcsóbban lehetne megvásárolni.
A honvédelmi miniszter fontosnak tartotta megjegyezni, hogy Magyarország ENSZ-felhatalmazás nélkül is részt vesz az iraki
háború utáni újjáépítésben.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője szerint is szükség van a hadsereg átalakítására, de szerinte kérdéses, hogy a létszámcsökkentésekből származó összegeket valóban a csapatok megerősítésére költik majd. A politikus sajnálatosnak nevezte, hogy a HM még jövőre is csak fenntartásokkal kívánja megemelni a katonák illetményét, szemben az Orbán-kormánnyal, amely az előző választási ciklus utolsó évében hetvenszázalékos béremelést adott a katonáknak. Simicskó István úgy véli, nem elsősorban a létszámleépítésekkel és az illetmények visszafogásával kell takarékoskodni, hanem a pazarló rendszerek megszüntetésével, és azzal, hogy nem vállalunk szerepet kétes jogi alapon álló, igen költséges külföldi katonai tevékenységekben.
Az iraki háború utáni rendezés Afganisztánhoz hasonló, tartós jelenlétet követel majd, hiszen rendszeres terrorakciókra lehet számítani, ezért az ottani békefenntartás jelentős forrásokat igényelhet a honvédelmi tárca költségvetéséből – hangsúlyozta a fideszes politikus.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha