Román NATO-csatlakozás magyar támogatással

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ma délelőtt együttműködési megállapodást írt alá romániai kollégájával a Honvédelmi Minisztériumban. A szaktárca vezetője nem volt hajlandó válaszolni lapunk kérdésére az aláírást követő sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban.

2003. 04. 07. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter Ioan Mircea Pascu román nemzetvédelmi miniszter ma együttműködési megállapodást írt alá a Honvédelmi Minisztériumban. Juhász Ferenc az aláírást követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta a két ország védelmi ereje közötti együttműködés példamutató, előkészítő jellegét. Mint elmondta a katonai megállapodások sokszor megelőzték a politikai egyezségeket. A ma aláírt együttműködési megállapodás egy korábbi, lejárt határidejű dokumentum megerősítése, amely a két ország minisztériumai közötti együttműködés kereteit szabályozza -tudatta a honvédelmi miniszter, aki kiemelte: a közelmúltban négy ország közreműködésével megalakították a Tisza-zászlóaljat, amely nagy támogatást nyújt a katasztrófavédelmi feladatok ellátásában, és a közeljövőben gyakorlatot tart majd
Magyarországon is.

A szaktárca vezetője az együttműködés másik fontos elemként említette az egymás légterének ellenőrzésére szolgáló Nyitott égbolt programot. Megjegyezte: a program keretében legutóbb március 19-én egy AN-30-as román repülő ellenőrizhette a magyar légteret.

Juhász Ferenc szerint Magyarországnak erkölcsi és
politikai felelőssége, hogy mielőbb ratifikálja Románia
NATO-csatlakozását, mert Magyarország érdekelt abban, hogy
Románia csatlakozhasson az észak-atlanti szervezethez, és az Európai Unióhoz. A miniszter szerint ez elengedhetetlen az ország biztonsága, és a határon túli magyarokért érzett felelősségteljes gondolkodás okán is. Juhász a sajtótájékoztatót gyorsan zárta, egy-két másodpercet hagyva az újságíróknak. „Maga tudja azt a legjobban” – hárította el a választ, amikor a sajtótájékoztató után arról kérdeztük: miként értelmezhető az a kijelentése, hogy a kormány a leghatározottabban fel fog lépni azok ellen, akik belpolitikai célok érdekében akarják felhasználni az új tagok felvételének ratifikációját.

Az aktuális biztonsági kihívásokkal kapcsolatban Juhász Ferenc
és Ioan Mircea Pascu egyaránt hangoztatta: a térségben nincs
fenyegető, a biztonságot veszélyeztető erő, ugyanakkor aggasztónak és figyelemre méltónak találják a Nyugat-Európában zajló folyamatokat. Ioan Mircea Pascu hozzátette: „a nyugati tömbön mutatkozó repedéseket” is meg kell megszüntetni, mert Magyarország és Románia fejlődése nagymértékben a nyugati segítőkészségnek köszönhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.