Szövetségként kíván működni a Fidesz

Online vendégünk volt csütörtökön Pokorni Zoltán, a Fidesz-MPP frakcióvezető-helyettese, aki elvállalta megújuló pártjában az alelnöki posztra történő jelölést. Az ellenzéki politikus kifejtette véleményét az Európai Unióról, az oktatásügyben bekövetkezett változásokról, a média helyzetéről, a professzionális hadseregről, a Fidesz kibővítéséről, s természetesen arról is, van-e esélye a legnagyobb ellenzéki pártnak a győzelemre 2006-ban.

2003. 04. 17. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igennel szavaztam az uniós csatlakozásra – kezdte a válaszadást
a témát firtató kérdés kapcsán az MNO fórumán Pokorni Zoltán. A politikus kifejtette, hogy az elmúlt négy évben is erre készült. Számára viszont az unió leginkább egy verseny; az elmúlt évtized ugyanakkor azt bizonyította, hogy ebben a gazdasági versenyben Magyarország igen nagy teljesítményre képes. – Nem hiszem, hogy ebben a versenyben legyőznénk a német vagy francia gazdaságot, de a versenynek csak az egyik szempontja az, hogy ki győz, a másik pedig: a verseny közben mi magunk mennyire erősödünk meg; azaz belőlünk mit hoz ki. A magyar gazdaság sikerét egyébként az uniós versenyben egy magasan kvalifikált társadalom szolgálja legjobban – fűzte hozzá.

A Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy tartja, hogy a média ma már egy önálló hatalmi ággá vált; nem pusztán közvetíti a politikai közbeszédet, hanem meghatározza, és tematizálja azt.
- A média a szó legszorosabb értelmében politika – hangsúlyozta Pokorni Zoltán, aki szerint „ nagy kérdés, hogy újraszőhető-e egy olyan normális társadalmi szövet, ahol nem a tévéből tudom meg, hogy mit gondol a szomszédom, ahol én használom a gépet, és nem a gép használ engem. Szeretném hinni, hogy igen, ezen dolgozunk: politikával, oktatással, polgári körökkel. De addig is erősíteni kell a saját eszközeinket.” Pokorni Zoltán szerint nem újabb és újabb lapokra van szükség, sokkal inkább a meglévőket kell jobban „megművelni”.

Magyarországnak professzionális és nem kényszersorozott hadseregre van szüksége – mondta az erre irányuló kérdés kapcsán.

Az MNO fórumán számosan érdeklődtek a Fidesz megújulásáról,
illetve a legnagyobb ellenzéki párt „kibővítéséről”. Pokorni Zoltán az alábbiakat válaszolta a felvetésre. – A párt az intézményes politizálás hatalomgyakorlási eszköze, ezért a Fidesznek nemcsak pártként kell működnie, hanem olyan társadalmi térként, szövetségként, amelyik teret nyit minden értelmes közösségépítő akaratnak. Ezt szolgálja a tagozatok létrehozása a párton belül – tette hozzá, majd így folytatta: tizenhárom évvel a rendszerváltozás után újra fel kell tenni az alapkérdéseket. Nevezetesen: kik vagyunk; mit akarunk? Szerintem tudatos, konzervatív értékrendet kell megvalósítani – hangoztatta.
- Nehéz lesz elfogadni, hogy a szövetség egy belsőleg tagolt, néha belső vitákat is folytató szervezet, és nagy kérdés, „ engedi-e” nekünk a magyar sajtó, hogy ezeket a belső vitákat értelmes, tisztázott diskurzusként végig vigyük, vagy már az első pillanatban súlyos megosztottságról, belső ellentétekről szólnak-e majd a hírek – zárta le a témát.

Az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere a közoktatás
jelenlegi helyzetéről így vélekedett: „ Én látok lehetőséget arra, hogy javítsunk a kormány által beterjesztett, a közoktatást érintő
törvénytervezeteken, ez a munka folyik éppen a Parlamentben. Biztatásul csak azt tudom mondani, hogy az oktatás a legnagyobb közszolgáltatás Magyarországon: egymillió diák, negyedmillió felnőtt, javítani is csak hosszú évek alatt lehet, de rontani se lehet néhány év alatt.” – A közoktatási törvény egyik legfelháborítóbb pontja egyébként az, hogy a pedagógus titoktartására hivatkozva el kell hogy titkolja a szülő előtt a gyermek kábítószer-fogyasztását. Ha a tornaórán a bokája kificamodik, azt is tudnunk kell, hát még azt, ha az élete ficamodhat ki. Súlyos, alkotmányellenes félreértés, ez a legenyhébb jelző, amivel ezt az elképzelést illetni lehet – hangsúlyozta.

Az MNO fórumára beérkezett kérdések egyike az előrehozott
parlamenti választások lehetőségére irányult. Pokorni Zoltán szerint az előrehozott választások kérdése az egyik legdivatosabb probléma a kávéházi politizálásban. „ Sokan azt mondják, az MSZP előbb vagy utóbb egy előrehozott választással akar kimenekülni kormányzásának szomorú következményei és felelőssége alól. Nem hiszem, hogy ma bárki meg tudná mondani, mi is jár a fejükben. Nekünk nem is ezzel kell foglalkozni, hanem nyugodtan sorra kell vennünk azokat a kérdéseket, amikre az ország választ vár.”

A Magyar Nemzet internetes kiadásához beérkezett egy, a meglévő állami vagyon tervezett privatizációjával kapcsolatos kérdés is. Az ellenzéki politikus kifejtette, hogy a ma még állami kézben lévő stratégiai cégek privatizálását ártalmasnak tartja, és ezért minden lehetséges parlamenti, politikai eszközzel igyekszik
azt megakadályozni a Fidesz. Sőt, a Magyar Posta vagy Paksi Atomerőmű privatizálása kifejezetten az abszurditás kategóriájába tartozik, ám a Malév értékesítése mellett több érv is felhozható.


Van-e esélye a legnagyobb ellenzéki pártnak a győzelemre 2006-ban ? – kérdezték többen is Pokorni Zoltántól a világhálón. Mire ő így válaszolt: – Szerintem lesz esélyünk a következő választáson a kormányváltásra, ehhez a most elkezdett munkát, bővítést tisztességgel végig kell vinni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.