Washington támaszpont létrehozását kéri Magyarországtól?

Egyre valószínűbb, hogy egy amerikai támaszpont létrehozását és a magyar békefenntartók mielőbbi Irakba küldését kívánja elérni az Egyesült Államok, hiszen Juhász Ferenc honvédelmi miniszter után tárgyalásokra hívták a négy magyar parlamenti párt képviselőit is. A delegáció ma utazik Washingtonba, ahol hivatalosan a transzatlanti kapcsolatokról egyeztetnek majd.

2003. 05. 06. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Magyarország újabb felajánlásai – például egy amerikai támaszpont létesítése, illetve az iraki békefenntartó kontingens kiküldése – is szóba kerülhetnek azon a washingtoni tárgyaláson, amelyre ma utazik a négy magyar parlamenti párt delegációja az amerikai Külügyminisztérium, a Pentagon, valamint a washingtoni törvényhozás meghívására – tudtuk meg Bársony András külügyi államtitkártól, aki maga is részt vesz a látogatáson. A küldöttségben a pártok részéről helyet kapott Gedei József (MSZP), Balla Mihály (Fidesz), Font Sándor (MDF) és Eörsi Mátyás (SZDSZ).

A hivatalos közlés szerint a delegáció „a szövetségesi viszonyok és a kétoldalú kapcsolatok, illetve a transzatlanti kapcsolatrendszer témakörében elfoglalt amerikai álláspont megvitatása, illetve az ezzel kapcsolatos párbeszéd erősítése céljából utazik az Egyesült Államokba”, de Bársony András elismerte: nehezen elképzelhető, hogy ne kerüljenek szóba Magyarország újabb felajánlásai az elkövetkezendő tárgyalásokon.

Az államtitkár szerint a tárgyalópartnerek szakterületéből is kiderül, hogy felvetődik majd az Irakba küldendő magyar békefenntartók ügye, és felkérés fogalmazódhat meg egy magyarországi támaszpont vagy kiképző központ létrehozásáról is. A magyar küldöttek az előzetes programterv szerint találkoznak például Lincoln Bloomfield államtitkárral, aki az amerikai külügyminisztérium politkai és katonai ügyeinek iraki koordinátora és Heather Conlee európai ügyekért felelős helyettes államtitkárral, de tárgyalások folynak majd az USA nemzetbiztonsági szerveinek képviselőivel, és a képviselőház külügyi bizottságának tagjaival is.
A konzultációk része egy kerekesztal-beszélgetés a transzatlanti kapcsolatokról a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjában.

Egy magyarországi támaszpont vagy kiképző bázis kialakításának igényét támasztja alá az is, hogy Kovács László külügyminiszter nemrég Athénban arról tájékoztatta az Európai Unió és a csatlakozó országok külügyminisztereit, hogy Magyarország kész területén leendő iraki közigazgatási szakembereket kiképezni, illetve közigazgatásban jártas magyar szakértőket Irakba küldeni.
Keleti György, a parlament honvédelmi bizottságának elnöke az üggyel kapcsolatosan nem tudott információkkal szolgálni, de azt megjegyezte: a helyzet nagyon hasonlít a taszári bázis felajánlása előtti időszakra.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter már Washingtonban tárgyal. A honvédelmi tárca vezetője elmondta: Paul Wolfovitzcal, az amerikai védelmi miniszter helyettesével is folytat kétoldalú tárgyalásokat. Juhász nem tartotta valószínűnek, hogy az amerikai megbeszélései során egy újabb támaszpontról kérdeznék, de azt nem zárta ki, hogy a magyar felajánlások ügye szóba kerül.

Közben Prágában komoly politikai vita alakult ki arról, hogyan fogadná a lakosság, ha az Egyesült Államok katonai támaszpontot kívánna létesíteni Csehországban, miután Václav Klaus cseh államfő német Süddeutsche Zeitung című lap szombati kiadásában az idegen csapatok állomásoztatásának elutasítására utalt. Cyril Svoboda cseh külügyminiszter ugynakkor nem zárta ki az amerikai katonák csehországi állomásoztatását, és elsősorban biztonsági, illetve anyagi szempontokra hivatkozott. Jaroslav Tvrdík védelmi miniszter is támogatná egy amerikai katonai támaszpont létesítését Csehországban.

Ismert: a Németországban állomásozó egyes amerikai egységek esetleges áthelyezéséről Kelet-Európába már hosszabb ideje folynak a találgatások. Nemrég a Los Angeles Times és a brit Independent is utalt arra, hogy Washington félhivatalosan jelezte az egyes támaszpontok áthelyezését, mivel azok fenntartása és
működtetése Kelet-Európában jóval olcsóbb lenne, mint Németországban, ahol ráadásul nem is támogatják az USA iraki politikáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.