A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szakminiszterei nem okoztak meglepetést az elemzőknek: változatlanul hagyták a június elsejétől érvényes napi 25,4 millió barreles termelési összkvótát a tegnapi dohai (Katar) ülésükön. Az állandóan a nyomasztó világpiaci túlkínálattól és az árak zuhanásától rettegő kartellnek ugyanis egyelőre semmi oka sincs a pánikra. Irak olajtermelése a vártnál lassabban fut fel (jelenleg a háború előtti szint egyharmadát sem éri el), és exportjának újbóli indulása is késik. Az ipari országokban ugyanakkor viszonylag szűkösek a kereskedelmi nyersolajkészletek. A legnagyobb felvevőpiacon, az USA-ban például mintegy 11 százalékkal elmaradnak a tavalyi szinttől.
Az OPEC olajainak jelzőára így e hét elején is a barrelenként 22–28 dolláros célsáv felső vége közelében (27,5 felett) mozgott, a New York-i határidős jegyzések pedig még a 32 dollárt is megközelítették. Az OPEC-miniszterek ezért a keretszámok szűkítése helyett inkább a termelési fegyelem erősítését szorgalmazzák, hiszen a tíz kvótakötelezett tagország együtt (Irak nélkül) a múlt hónapban is lényegesen túllépte a napi hivatalos plafont. A májusi túltermelés a Bloomberg becslése szerint még a júniustól megnövelt összkvótát is több mint egymillió barrellel meghaladta. A napi kibocsátás jelenleg is rekordközeli szinten mozog. A felhasználóknak valószínűleg csak a harmadik negyedévben kell tartaniuk attól, hogy a világkínálat mintegy harmadát adó exportőri kartell ismét a kvótacsökkentés fegyveréhez nyúl. Ám erre akár hamarabb is sor kerülhet, hiszen a tagországi illetékesek még a szeptember 24-i soros értekezletük előtt újra át kívánják tekinteni a piaci helyzetet, várhatóan július 31-én.
Az újabb kínálatkorlátozási akcióban ismét számítanak a független Oroszország, Norvégia, Mexikó, valamint a kis közel-keleti olajország, Omán részvételére. Közülük Norvégia máris jelezte, hogy árerózió esetén fontolóra veszi az együttműködést. A moszkvai kormány Dohában jelen levő illetékese viszont nem rejtette véka alá, hogy Oroszország és az OPEC érdeke sok tekintetben ellentétes. Az Amerikai Egyesült Ál-lamok múlt heti benzinkészle-teiről szóló hivatalos jelentésre váró határidős olajtőzsdéken alig mozdultak az árak az előre megjósolt OPEC-döntés után. Az Európában meghatározó brent barrelenkénti ára júliusi szállításra 18 centtel – 27,92 dollárra – gyengült kora délutánig Londonban.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le