Túrkevétől Óceániáig

Túrkevétől Óceániáig címmel jelent meg Balogh János „életmondása” a Nemzet Lap- és Könyvkiadó gondozásában a Kós Károly Alapítvány támogatásával. A kötetet, amelyet Fábián Gyula és Dippold Pál szerkesztett, kedden mutatták be a Gellért Szállóban. A könyvet Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet főszerkesztője, Hámori József, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke és Fábián Gyula, a Szabad Föld főszerkesztője mutatta be.

Magyar Nemzet
2003. 06. 12. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A könyveknek több típusa is van: vannak, amelyeket apránként, napról napra, sokszor hétről hétre olvasgatunk, ízlelgetünk. Jóval ritkább az, amikor egy könyvet kézbe veszünk – s addig, képletesen – le sem tesszük, amíg a végére nem jártunk. Ilyen le nem tehető „könyvritkaság” Balogh János Túrkevétől Óceániáig című biográfikus életelmondása, egy – hál’ istennek – majdnem 90 évet gazdagon kitöltő, a magyar történelembe ágyazott életpályának rendkívül izgalmas, mindenkinek s nemcsak a tudós szakembereknek sok újdonságot hozó, olvasmányos, nyomtatott formában történő megjelenítése.
Balogh János professzor mint a talajzoológia, illetve – s ez ugyancsak lényeges – az ökológia tudományának nemzetközi hírű tudósa lett a XX. századi magyar tudomány kiemelkedő reprezentánsa. Érdekes egybeesés, hogy ő is – mint más, nagy hírű magyar fizikusok, akik – a Nature szerint a XX. századot „csinálták”, tehát Balogh János is a nagy nevű Fasori Evangélikus Gimnáziumban járt, s ott érettségizett, igaz, néhány évvel Szilárd Leó, Wigner Jenő és Neumann János után. Mégis, azt gondolom, hogy munkássága – amelynek eredményeképpen majdnem az egész glóbusz, de különösen a trópusi területek talajfaunáját begyűjtötte, s így lehetővé tette a talajgazdálkodás ésszerűbb tervezésének kialakítását –, tehát munkásságának eredményei, értékei egybevehetők a nagy fizikus-matematikus iskolatársak világhírű produkcióival. Megállapította, hogy a trópusi erdők kiirtása, mezőgazdasági hasznosítása rövidlátó politika: az ilyen talajok már középtávon is kimerülnek, s alkalmatlanokká válnak pl. kávécserje, stb. kultiválására. A trópusi talajok – kizárólag trópusi erdőknek alkalmasak, ezért kiirtásuk (l. Brazília) emberiség elleni bűn! Tapasztalatait 1963–1978 között 28 tengerentúli expedíció során gyűjtötte össze – de igyekezett azokat azonnal „közhírré” tenni: 1970 után számos tudományos expedícióját tv-közreműködéssel végezte (így többször Rockenbauer Pállal). Vagyis Balogh Jánosnál természetesen „nőtt öszsze” a tudományos (alapkutatás és az ismeretterjesztés.
A könyvet átlengi a magyar történelem XX. százada: a 30-as évek erőgyűjtése, a II. világháború borzalmai, a dicsőséges 1956 – mindez Balogh János saját történelmén keresztül. Vezérfonalként jelenik meg az alföldi (Túrkeve–Ecsegpuszta) természeti környezet későbbi pályafutását is meghatározó fontossága. Nagyon fontos a korán árvaságra jutott gyerek, majd gimnazista ragaszkodása a nagyszülői nagycsaládhoz. Egyáltalán, végigvonul Balogh János későbbi életszakaszán is a család kiemelkedő jelentősége, akár a szűkebb szakmáról, akár az általános emberi tulajdonságokról, s főképpen, a valahová, a nemzethez való tartozásról legyen szó. Balogh János magyarsága, a nemzethez való viszonya mindig egyenes vonalú volt; élete utolsó pillanatáig igyekezett minden tehetségét (amiben igen gazdag volt!) a tudomány mellett a nemzet felemelkedésének felajánlani. S itt, egy halála előtt két évvel, nyugat-afrikai expedíciója során szerzett tapasztalatáról érdemes szólni, már csak azért is, mert ezt csak „félve” engedte híresztelni. Követéses vizsgálatai során ui. azt tapasztalta, hogy 20 évvel a trópusi erdő irtása után, ha a mezőgazdasági „termelés” a talaj kimerülése következtében abbamaradt, tehát 20 éves „szünet” után újra kialakult a trópusi erdő számára alkalmas talaj, illetve megjelent a jellegzetes talajfauna. Vagyis: van lehetőség, még nagy pusztítás után is regenerációra. Ezt az alapvető felfedezést Balogh János rögtön átvetítette a társadalmi mozgásokra – regenerációra is (ezt gyakran megtette, mert Balogh akadémikus magyar társadalomközpontú ember volt). Mint mondotta – a 40-45 esztendőt is követheti, sőt – mert mindig optimista volt – követni fogja a magyar társadalom regenerációja is.
Remélem, hogy ez a nagyszerű könyv a XX. századot formáló zseniális biológus, Balogh János élettörténete, fontos építőköve lesz az emelkedő magyarság szellemi épülésének.
Köszönet illeti a kiadót a gyors és gondos munkáért – s kívánom, hogy a „visszaemlékezés” az idei könyvnapok megérdemelt sikereként minél több embernek, fiatalnak nyújtson ugyanolyan élményt, mint amilyet e sorok írójának nyújtott.
Hámori József

A kötet kedvezményes, 2100 Ft-os áron megrendelhető a kiadónál.

Levélcím: Nemzet Kft. Terjesztés: 1450 Bp. 9., Pf. 74.
Telefon: Nemzet Kft. Terjesztés: 476-2176, fax: 476-2126

Megrendelőinknek csekket küldünk. Vásárlóinknak Magyarországon a küldő fizeti a postaköltséget.
Balogh János-könyv külföldi terjesztésére is van lehetőség:
Európába postaköltséggel 16 euró
Más földrészre 19 dollár
Kérjük a feladó adja meg a pénz feladóját, hogy a bankátutalást be tudjuk azonosítani és a borítékot meg tudjuk címezni.
Átutalási cím:K & H Bank Rt.
1051 Budapest, Vigadó tér 1.
Swift kód: OKHB HUHB
Bankszámlaszám: Nemzet Kft. 10402066-21418983-7052000

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.