Rosszkedvű nagyköveti értekezlet a Bem rakparton

Lapunk információi szerint rossz hangulatban zajlott le a nagyköveti értekezlet a hét elején. A misszióvezetők sokkal inkább a folyosón mondták el egymásnak véleményüket, mint a nyilvánosság előtt. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a nagykövetek elégedetlenek a magyar külpolitika túlzott Washington-irányultságával, valamint a Külügyminisztérium (KM) irányításával, belső szervezettségével.

Magyar Nemzet
2003. 07. 26. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos nagykövet szerint csupán az elmúlt hónapokban került összhangba egymással a brüsszeli és a washingtoni magyar megfelelés. Nagy az aggodalom azonban azzal kapcsolatban, hogy az amerikai vonal bármikor ismét vezérfonal lehet, s az Egyesült Államok újra nagyobb súllyal esik latba, mint az EU.

A nagykövetek többsége szóvá tette, hogy a tárca képtelen felkészülni az EU-tagsággal járó követelmények teljesítésére. Még mindig nem készült el a brüsszeli új misszió, a munkatársak kiküldetése is akadozik. A KM vezetése nem tudta felkészíteni a missziókat arra, hogy EU-tanácskozások színhelyei legyenek. A legtöbb misszión nincs olyan asztal, amely körül huszonöt misszióvezető elférne, de a legtöbb helyen a huszonöt egyforma szék is beszerzési gondot okoz. A KM gazdálkodása mindennel foglalkozik, csak azzal nem, hogy a missziók szerte a világban megfeleljenek az EU-kívánalmaknak. A nagyköveteket nehéz helyzet elé állítják a költségvetési megszorítások: nincs pénz kulturális és egyéb rendezvények megtartására. A külügyi tárca vezetői jelezték, hogy 2004-ben a misszióknak kemény megszorításokkal kell szembenézniük, holott a magyar érdekérvényesítés szemszögéből a 2004. év hosszú időre meghatározó lesz.

A KM folyosóin olyan hírek járnak, hogy a minisztérium helyettes államtitkárai minél előbb külszolgálatra kívánnak menni: nem kívánják bevárni Budapesten a 2006. évi választásokat. Legkorábban Bródi Gábor távozik, aki Brüsszelben lesz NATO nagykövet. 2004-ben Szentiványi Gábor Stockholmba, Gecse Attila pedig Lisszabonba kerül. Udvardi Iván politikai igazgató karrierje Kovács Lászlóhoz kötődik, akiről még nem lehet tudni, hogy EU-biztos kíván-e lenni vagy köztársasági elnök. A minisztériumban azonban leginkább Hajdú András közigazgatási államtitkár távozását várják. A szocialisták számos fontos külügyi személyisége szerint Hajdú András rossz választása volt Kovács Lászlónak, mivel Hajdú közigazgatási államtitkárként sokkal inkább politikai ügyekkel kívánna foglalkozni, mint közigazgatásiakkal. Irányítása alatt a külügyi tárca döntéshozatali mechanizmusa lelassult, sőt sok esetben működésképtelenné vált.

Külügyi források szerint Kovács László befejezettnek tartja a határon túli magyar külpolitikát. Megítélése szerint győzelmet ért el Bukarestben a kedvezménytörvény ügyében, míg a szlovákokkal nem kíván különösebben foglalkozni. Kovács úgy ítéli meg, hogy az EU nagyra értékeli a kedvezménytörvény szövegével kapcsolatos magyar módosításokat, s ezért a bukaresti és a pozsonyi ellenvetéseknek nem kell túlságosan nagy figyelmet szentelni. De magyar ügyben új kérdéseket sem kíván felvetni. Értesüléseink szerint folyosói beszélgetéseken számos misszióvezető nehezményezte a külgazdasági érdekek érvényesítésének kifejezett háttérbe szorulását, holott ennek a diplomáciai munka egyik hangsúlyos elemének kellene lennie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.