„Krón” jeligét választó olvasónk e bélgyulladásról szeretné ismereteit bővíteni.
A Crohn-betegség a bélfal idült gyulladása. A betegség jellegzetesen a bélfal teljes vastagságára, annak minden rétegére kiterjed. Leggyakrabban a vékonybél legutolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de az emésztőrendszer bármely szakaszán kialakulhat a szájüregtől a végbélnyílásig. (Még a végbelet körülvevő bőrt is érintheti.)
Mindkét nem körében egyforma arányban jelentkezik, az esetek többségében harmincéves kor alatt. A kórkép minden betegben a bél meghatározott területeit érinti. Előfordul, hogy egészséges területek fogják közre a beteg bélszakaszokat. A Crohn-kór a betegek 35 százalékánál csak a vékonybél legutolsó szakaszát, a csípőbélt (orvosi szakszóval: ileum) érinti, körülbelül húsz százalékuknak pedig csak a vastagbelét támadja meg. Megközelítőleg az esetek 45 százalékában mind az ileum, mind pedig a vastagbél érintett.
A betegség oka egyelőre ismeretlen. A jelenlegi kutatás háromféle esetleges kiváltó tényezőt vizsgál, mégpedig a szervezet védekező rendszerének károsodását, a fertőzéses eredetet és a táplálkozás esetleges szerepét.
A Crohn-betegség leggyakoribb korai tünete az idült hasmenés, a görcsös hasi fájdalom, az étvágytalanság, a fogyás. Az orvos daganatot tapinthat a hasüreg alsó részében, általában a jobb oldalon. A gyulladás gyakori szövődményei a bélelzáródás, a rendellenes sipolyjáratok és a gennyel telt fertőzött tályogok kialakulása. Sipolyok képződhetnek a bél különböző szakaszai között, és összeköthetik a belet a húgyhólyaggal vagy a bőrfelszínnel, különösen a végbélnyílás környékén. A vékonybél kilyukadása ritka szövődmény. Ha a Crohn-betegség a vastagbelet érinti, gyakori a végbélből eredő vérzés. A betegek körülbelül egyharmadában alakul ki végbélnyílás körüli elváltozás, különösen sipolyjáratok és berepedések.
A Crohn-betegséget a szervezet egyéb részeit érintő kórképek kísérhetik – például epekőbetegség, a tápanyagok felszívódási zavara és egy keményítőszerű anyag, az amiloid lerakódása. Amikor a kórkép gyomor-bélrendszeri tünetek fellobbanásával jár, a beteg ízületi gyulladást, a szemfehérje gyulladását, a szájüreg kisebesedését, a kar és a láb bőrszövetében kialakult gyulladásos csomókat és gennyet tartalmazó kékes-vörös bőrsebeket is észlelhet. Gyomor-bélrendszeri tünetek nélkül is megjelenhet a gerinc ízületeinek gyulladása, a szem belsejének gyulladása és az epeutak hegesedéssel járó gyulladása.
A diagnózis felállítását a vastagbélröntgen, a vastagbéltükrözés, illetve szövetmintavétel segítheti. A gyógyításban a metronidazol antibiotikum csökkentheti a Crohn-betegség tüneteit, ha az a vastagbelet érinti, vagy tályogot és végbélsipolyt okoz. Hosszan csak orvosi ellenőrzés mellett adható az esetleges mellékhatásai miatt. A szulfaszalazin és a meszalazin megszüntetik az enyhe gyulladást, különösen a vastagbélben. A Crohn-beteg-ségben, ha más kezelésre nem reagál, az immunrendszer működését befolyásoló szer lehet hatékony. Meghatározott diétás tápszerek, melyeknek minden tápanyag-összetevője pontosan összeállított, legalább egy rövid időre javíthatják a bélelzáródások vagy sipolyok állapotát.
A Crohn-betegség mai tudásunk szerint nem gyógyítható, de hosszú évekre tünetmentessé tehető komplex terápiával. Ide tartozik a szabályozott étrend, a nyugodt, kiegyensúlyozott életvitel, a mozgás, a megfelelő gyógyszerezés és a rendszeres orvosi ellenőrzés.

Alapjogokért Központ: Lengyelország, a globalisták kísérleti terepe