Tom Lantos is lobbizik a magyar Szilícium-völgyért

A magyar származású amerikai kongresszusi képviselő, Tom Lantos segítő kezet nyújt a magyar Szilícium-völgynek is nevezett tudásbázis megálmodóinak. A Zsámbéki-medencébe tervezett tudásközpont ideális helyszíne lenne hazánk, vélekedik az amerikai politikus. Most egy 500-600 millió eurós konzorcium létrehozásán fáradoznak – olvasható az index.hu-n.

MNO
2003. 08. 14. 11:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Napi Gazdaságnak nyilatkozó Tom Lantos elmondta: neki, aki az amerikai kongresszusban a Silicon Valley és San Francisco képviselője, régi álma, hogy szülőföldjén is létesüljön egy Szilícium-völgy. A világ több pontján próbálkoznak ilyen tudásközpont létrehozásával, de Lantos szerint ebben a régióban Magyarország a legideálisabb helyszín, hiszen nincs még egy ország, amelynek ennyi Nobel-díjasa vagy ilyen erős egyetemei lennének.

A kongresszusi képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban a Silicon Valley megszületéséhez sem az alacsony bérek járultak hozzá, hanem a színvonalas egyetemek és az ott élő tehetséges emberek. A Napi Gazdaságnak adott interjúben arról is beszélt, hogy bár a Silicon Valley-ben most komoly nehézségek vannak, ennek ellenére ott minden hónapban több milliárd dollár értékű munka folyik.

„A Zsámbéki-medencében induló tudásközpontú térségfejlesztési projektet reális, húsz évre tervező magyar ötletnek tartom, amit érdemes felkarolni” – fogalmazott a magyar tudásközpont elképzeléséről. Mint mondta, a kongresszusi körzetében található egyebek mellett a már hazánkban is megjelent Oracle cég, amelynek alapítója és elnök-tulajdonosa, Lawrence J. Ellison személyes jó ismerőse. Tom Lantos szerint az ilyen cégek ma már nem az olcsó munkaerő, hanem a megfelelő üzleti környezet miatt jönnek hazánkba.

A program, amelynek a támogatásába Tom Lantos is beszállt, egyébként indulásra készen áll, közölte Kenyeres Sándor ötletgazda a Napi kérdésére. A program részeként a húsz évre mintegy háromszáz projektet terveznek, ebből az első 30-35 már indulásra készen van, és már tavasszal aláírtak egy együttműködési megállapodást atz oktatási tárcával, valamint az MTA-val. Jelenleg a terület infrastruktúratervein dolgoznak.

A Talentis-program elindításához már csak a pénzügyi feltételeket kell biztosítani. Kenyeres Sándor erről elmondta: számítanak az Ernst&Young segítségére, amely kizárólagos lehetőséget kapott nagy projektek és nagybefektetők behozatalára. A Napinak adott interjúban szólt arról is, hogy saját forrásaikból eddig ötmilliárd forintot költöttek az előkészítésre és a program elindítására.

Ahhoz azonban, hogy a völgy fogadókész legyen, további 500-600 millió euróra van szükség. „A banki finanszírozáshoz előreláthatóan már ez év október végére, november közepére összeáll egy nagyon jelentős konzorcium” – fogalmazott Kenyeres, hozzátéve: „ez a pénzügyi konzorcium lényegében a már említett első 30-35 projektre alakul”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.