„Lehetetlen helyzet a mostani, amikor két ilyen énekünk is van”, mondta, megemlítve, a világszerte használt Gélem, gélem (Megyek, megyek) mellett a Zöld az erdő című dalt is használják jeles eseményeiken.
„Úgy gondolom, az OCÖ-nek is a nemzetközileg elfogadott himnuszt kell megszavaznia; nekünk a nemzetközi roma szervezetekhez kell igazodnunk”, fogalmazott. Az OCÖ hosszabb ideje a romák kék-zöld – az eget és a földet jelképező – zászlaját használja, amelynek közepében a vörös kocsikerék az évszázados vándorlásra emlékeztet.
Azon nemzetiségek közül, amelyekhez tartozónak legalább tízezren vallották magukat a 2001-es népszámláláson, mindegyiknek van saját címere, önálló himnusszal pedig csak a horvátok nem rendelkeznek.
A magyarországi németek zászlaján a közösség címere foglal helyet. Ezen – amint azt Heinek Ottó elnök ugyancsak pénteken az MTI érdeklődésére elmondta -, a kitelepítés miatti megfogyatkozásra emlékeztető Nap és Hold, a befogadást szimbolizáló nyitott kapujú Budai Vár, a Duna szalagja mellett kereszt és eke látható, a hit és a szorgalom jelképeként. Himnuszuk egy, a 20. század elején keletkezett, az összetartozást és a hagyományőrzés fontosságát megéneklő dal.
Az anyaország lobogóját használó magyarországi szlovákoknak – Fuzik János elnök közlése szerint – „beszélő címere” van, s szándékaik között szerepel, a saját zászló megalkotása is. A címer bal felső mezőjében a népcsoport hagyományos foglalkozásainak jelképei (a bányászcsákány, az üvegfúvók gömböcös botja, valamint egy búzakalász) láthatók, mellette a szlovák és a magyar lobogó színei és a legtöbbek által követett két vallást idéző kettős kereszt és Luther-rózsa. Az alsó sorban a tudásra törekvést jelképező könyv és a szlávság összetartozását szimbolizáló hársfalevél látható. Himnuszuk egy – a Föld minden népére áldást kérő – középkori betlehemes ének.
Szintén az anyaország zászlaját használják a magyarországi horvátok, akik azonban – Karagics Mihály elnök szavai szerint – nem is kívánnak változtatni ezen a gyakorlaton.
Évekkel ezelőtt azonban közgyűlésük elfogadta az önkormányzat címerét, amelyben a horvát nemzeti jelképekről ismert piros-fehér „sakktábla” és a népcsoport lakta vidékek három nagy folyója (a Dráva, a Duna és a Mura) mellett a Magyarországon töltött évszázadok emlékét az Árpád-sáv őrzi. Himnuszuk az anyaország nemzeti éneke – adta hírül az mtv.hu.

Fekete-Győr András teljesen befeküdt Magyar Péternek