KSH: több gyógyszert és földgázt importáltunk

Az idei év első nyolc hónapjában 2002 azonos időszakához képest a forint a forgalomban meghatározó súlyú euróval szemben 3 százalékkal gyengült, míg a mintegy 14 százalékos arányt képviselő dollárhoz képest 16 százalékkal erősödött - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentéséből.

MNO
2003. 10. 21. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH adatai szerint a kivitel volumene 4 százalékkal nőtt: a forgalomból közel 75 százalékkal részesedő uniós országok felé nem változott, míg a közép- és kelet-európai országokba 18, a fejlődő országokba 14 százalékkal bővült.

Ezzel együtt az export 30 százalékát kitevő feldolgozott termékekből 7 százalékkal kisebb volt a forgalom 2003 január-augusztusában, mint egy évvel korábban. A sokféle terméket (pl. könyveket, műanyag használati tárgyakat, játékokat, írószereket, mágneslemezeket) tartalmazó egyéb feldolgozott termékek exportja drasztikusan, mintegy 60 százalékkal esett vissza. A ruházati cikkek forgalma több mint 10 százalékkal csökkent, míg a vegyi áruk forgalma ugyanilyen mértékben nőtt – állapítja meg a jelentés.

A behozatal volumene összességében 9 százalékkal bővült: az Európai Unióból származó import 5 százalékkal, míg a 17 százalékos forgalmi súlyú közép- és kelet-európai, valamint az importból közel ugyanilyen arányban részesedő fejlődő országok esetében dinamikusabb 12, illetve 14 százalékos importnövekedés következett be.

Az import minden árufőcsoportban nőtt. Az energiahordozók közül a földgáz importja 20, a nyers kőolajé 6 százalékkal haladta meg az egy évvel azelőtti mennyiséget, míg a kőolajtermékek behozatala mintegy 10 százalékkal csökkent. Jelentősen emelkedett a gyógyszerek, a műanyag termékek, valamint a fémtermékek importja.

A nyochavi kivitel forintban mért árszínvonala a gépek és szállítóeszközök körében 4 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek, az élelmiszerek, italok és dohánytermékek, valamint a nyersanyagok kivitele lényegében a 2002. január-augusztusi árszínvonalon bonyolódott le. Behozatalban a gépek és szállítóeszközök árufőcsoportban 5 százalékos volt az árszintcsökkenés. Ezen belül az Európai Unióból származó gépimport árszínvonala nem változott. Itt az is szerepet játszott, hogy a forgalom mintegy 90 százaléka erősödő devizában, euróban bonyolódott le – teszik hozzá. Energiahordozó-importunk árszínvonala 4 százalékkal magasabb, mint 2002 első nyolc hónapjában. Ezen belül mind a kőolaj, mind pedig a földgáz átlagára nőtt – derül ki a KSH jelentéséből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.