Mádl Ferenc: Érthető az '56-osok elkeseredettsége

Az 1956-os forradalom mindazoké, akik lélekben egyetértettek vele, cselekedtek érte és áldozatot hoztak céljaiért - mondta Mádl Ferenc szerdán a forradalom és szabadságharc 47. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen Budapesten.

MTI
2003. 10. 22. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az '56-os forradalom a mai szabadságunknak is gyökere és forrása – hangsúlyozta a köztársasági elnök az 1945 és 1956 közötti és az '56-os szervezetek koordinációs bizottsága által rendezett ünnepségen. „A bátrak között is voltak bátrabbak, soha meg nem alkuvók, akiknek sorsa, kettétört életútja minden magyarázat nélkül hitelesíti a személyt és cselekedeteit, a sokat szenvedett ember olykor keserű megszólalását a megkövetés elmaradása miatt” – tette hozzá.

Mádl Ferenc kijelentette: a szabadságharc a mai kor emberét is gondolkodásra készteti. „Gondolkodásra a szeretetről, a szolidaritásról, a nemzeti eszmének határokon átnyúló megtartó erejéről, mindenfajta szélsőség elutasításáról, és az oly régóta vágyott és az európaiságunkhoz nélkülözhetetlen egységünkről” – tette hozzá.

A köztársasági elnök kiemelte: „mindazok, akik áldozatot hoztak a szabadságunkért egyre jobban részünkké válnak”. Boross Péter volt miniszterelnök az ünnepségen azt mondta: Mádl Ferenc jelenléte a forradalom résztvevőinek megemlékezésén üzenetértékű. „Mindannyiunk kötelessége, hogy ezen a napon együtt és úgy emlékezzünk 1956. október 23-ra, hogy méltó eszmei örökséget adjunk az utánunk következő generációnak” – hangsúlyozta.

Gémesi György, az MDF alelnöke beszédében kiemelte: az elmúlt 13 évben elmaradt a bocsánatkérés a forradalom áldozataitól. Gödöllő polgármestere hangsúlyozta, egy olyan világban élünk, amelyben „mindennapjaink részévé vált a provokáció”, hozzátéve: „nemcsak hogy bocsánatkérés nem történt, hanem pont az ünnep kapcsán provokációk sorát láthatjuk a mindennapokban”.

Elmondta azt is: „provokáció az is, ha valaki odahelyezkedik, ahol nincs helye. Nem azért, mert nincs helye egy nemzeti ünnepen, hanem azért, mert talán a sor végén kellene állnia”.

Úgy fogalmazott: van egy feltörekvő fiatal generáció, amelynek átadható a forradalom szellemisége, de mindehhez az kell, hogy 1956 történelmét úgy kaphassák meg a fiatalok, ahogy történt. Kijelentette: a mai napig hiányzik ennek a történelmi kornak az átfogó bemutatása. „Akkor, amikor a mai iskolákban, ahol a kötelező óraszámot két és fél órával csökkentik havonta, ezekben az iskolákban a történelemkönyvekben nem szerepel a reális igazság, akkor még nagyon sok tennivalónk van” – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.